Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

piątek, 24 września 2010

DC Maniak (02)

Autor: Damian MaksymowiczDwa tygodnie minęły jak z bicza strzelił i przed sobą macie drugą odsłonę "DCManiaka". Na początek przegląd newsów z okresu 6-23 września 2010r.
 

*Akcja, humor i gwiazdorska obsada (Willis, Freeman, Malkovich, Mirren) - ekranizacja komiksu Warrena Ellisa i Cully'ego Hamnera "Red" trafi do polskich kin już 15 października.

*"Watchmen - Strażnicy" w reżyserii Zacka Snydera był wierny komiksowemu pierwowzorowi, ale co by było gdyby ktoś inny wyreżyserował ten obraz? Paul Greengrass miał swoją wizję, chciał by akcja historii była osadzona we współczesności. Możemy rzucić okiem na grafiki koncepcyjne z tego niezrealizowanego przedsięwzięcia.
 

*Już teraz możemy zobaczyć zapowiedzi wydawniczne na grudzień. Warto zwrócić uwagę na kilka faktów:
1. Znana z serialu "Smallville" Chloe Sullivan zadebiutuje na kartach komiksu, a dokładnie w co-feature z Jimmym Olsenem w serii "Action Comics". Na kartach komiksu wygląda ona tak.

2. Wśród one-shotów, które ukażą się w ostatnim miesiącu roku szczególnie ciekawie zapowiada się "Green Lantern: Larfleeze Christmas Special" #1  (scen. Geoff Johns, rys. Brett Booth). Larfleeze (a.k.a Agent Orange) z Pomarańczowego Korpusu, któremu odpowiada emocja chciwość zadomowił się na Ziemi. Gdy nadejdą Święta Bożego Narodzenia kosmita postanowi nagromadzić jak najwięcej dóbr związanych ze Świętami oraz odaleźć tego, który może mu dać wszystko czego pożąda - Świetego Mikołaja.
3. Polski rysownik Szymon Kudrański w podwójnej dawce: jako jeden z rysowników "Batman 80-Page Giant 2010" #1 oraz w co-feature z Ragmanem w "Batman: Streets of Gotham" #18 do scenariusza Fabiana Niciezy. Szkic Ragmana.


*Wiosną w USA na DVD ukaże się kolejna animacja, tym razem będzie to adaptacja znakomitej maksi-serii "All-Star Superman" Granta Morrisona i Franka Quitely (trailer zobaczycie tutaj).  A w Polsce 17 września ukazało się DVD "The Losers. Drużyna Potępionych" - ekranizacja komiksu Andy'ego Diggle'a i Jocka.
 

*W grudniu po 18 latach zostanie zamknięty imprint WildStorm. Nie oznacza to całkowitego końca postaci z tego uniwersum - potrzebna jest im przerwa, ale jeszcze ich zobaczymy - DC ma wobec nich pewne plany.  
  
Okładka tygodnia (15.09.2010): "Green Lantern: Emerald Warriors" #2, autor Rodolfo Migliari. Mocna rzecz, nic to, że to co się dzieje na okładce tyczy się dopiero ostatniej strony zeszytu. Iluistracji bliżej do realizmu niż standardowego rysunku. Migliari zachwycał już swoimi okładkami podczas eventu "Blackest Night" i niezmiennie sprawia, że na dłużej zawieszam oko na tym, co zrobił.

Okładka tygodnia (09.09.2010): "Booster Gold" #36, autor Kevin Maguire. Na tle przeciętnych okładek z tego tygodnia ta wyróżnia się nieznacznie. Efekt byłby ciekawszy gdyby brakowało puzzla w miejscu nosa Maxa Lorda. Booster Gold trzyma w ręku element ociekający krwią, a moc Maxa to kontrola umysłu, której efektem ubocznym tego jest krwawienie właśnie z nosa. Okładka nie ma nic wspólnego z zawartością komiksu, gdyż polowanie na Lorda odbywa się na kartach "Justice League: Generation Lost".

Zeszytówka tygodnia (09.09.2010): "Batman and Robin" #14 oraz "Green Lantern" #57 przeczytałem z przyjemnością. Jednak to 36 zeszyt "Booster Gold" (scen. Keith Giffen i J.M. DeMatteis, rys. Pat Olliffe) kupił mnie od razu. Duet scenarzystów, których czytelnicy wychwalają po dziś dzień za serię z końca lat 80 "Justice Legue International" (DC wydaje obecnie wydania zbiorcze "JLI" - polecam). Wykorzystali to, że Booster podróżuje w czasie i w swoim runie póki co postać przeżywa przygody własnie w przeszłości z okresu JLI. Znów możemy zobaczyć dwóch najlepszych kumpli razem - Boostera i Teda Korda (Blue Beetle II) i poczuć klimat "bwah-ha-ha-ha!". W tym numerze Ted zostaje zamieniony w wiewiórkę i razem z Boosterem oraz z młodym Vrilem Doxem muszą wymyślić jak uciec nim dadzą się wciągnąć w Inwazję - o której jako przybysz z przyszłości wie jedynie Gold. Obecny run zaczął się w #32, jest to zatem idealny moment by dać szansę Boosterowi. Trade na pewno znajdzie się na mojej liście zakupów.

Zeszytówka tygodnia (15.09.2010):
"Batman Beyond" #4 przegrał z "Tiny Titans" #32 (scen. Art Baltazar i Franco, rys. Art Baltazar). Seria przeznaczona dla zdecydowanie młodszych czytelników, ale starsi, zaznajomieni z realiami uniwersum DC mają równie duży, jeśli nie większy ubaw. Mamy tutaj szkołę dla małych pomocników superherosów, której dyrektorem jest Deathstroke (normalnie wyćwiczony zabójca i najemnik), a na stołówce posiłki wydaje Darkseid (znany nam z DCU okrutny i bezwzględny Bóg, chcący wyeliminować wolną wolą we wszechświecie). Taka mała rzecz, a cieszy :) .

A na koniec mocny kadr z 14 numeru "Batman and Robin":


1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Zastanawiam się, kiedy skończy się moda na malowane okładki. Jak tylko okładka jest "namalowana" to jakoś od razu się nią bardziej wszyscy podnieacją.