Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

piątek, 10 września 2010

DC Maniak (01)

Autor: Damian MaksymowiczWitam w nowej dwutygodniowej kolumnie, która mam nadzieję zagości w „Ziniolu” na dłużej. Jak sama nazwa wskazuje, jej przedmiotem będą komiksy z trykociarzami sygnowane znaczkiem DC Comics. Jako, że jest to pierwsza odsłona, liczę na wszelkie pomysły, uwagi i propozycje co do kształtu w jakim chcielibyście ją widzieć w przyszłości.

Najistotniejsze newsy od 1 do 6 września dotyczyły Mrocznego Rycerza:

*Skoro jeden Batman jest taki fajny, to co powiecie na dwóch? Pierwotnie zamierzano, by Dick Grayson wrócił do tożsamości Nightwinga dość szybko, jednakże dobra reakcja czytelników na jego wcielenie w rolę Batmana spowodowała, że od listopada w uniwersum DC będzie dwóch Mrocznych Rycerzy. Dick będzie działał przede wszystkim na terenie Gotham City w aż trzech seriach – „Batman” (scen. i rys. Tony Daniel), „Detective Comics” (scen. Scott Snyder, rys. Jock) oraz wspólnie z Damianem Waynem w roli Robina na kartach „Batman and Robin” (scen. Peter J. Tomasi, rys. Pat Gleason). Z kolei Bruce Wayne, po tym jak wróci do teraźniejszości, dojdzie do wniosku, że lepiej działać zespołowo niż w pojedynkę i postawi na zasięg globalny w mającej być najbardziej szaloną bat-historią w nowej serii „Batman Inc.” Granta „szalonego Szkota” Morrisona. Bruce’a zobaczymy także w jeszcze jednym nowym tytule z nadnaturalnym pierwiastkiem – „Batman: The Dark Knight” (scen. i rys. David Finch).
*Polski rysownik Szymon Kudrański oprócz „Spawna” dla Image Comics rysuje także dla DC. W listopadzie ukaże się w USA jeden z one-shotów zilustrowanych właśnie przez niego do scenariusza Adama Beechena. „Bruce Wayne – The Road Home: Commissioner Gordon”, jak wskazuje tytuł, skupi się na postaci jednego z najstarszych bat-sojuszników i tak jak reszta one-shotów z szyldem „The Road Home” pokaże reakcję na powrót oryginalnego Batmana.

*3 września do sprzedaży w Polsce trafiło DVD „Batman: W cieniu czerwonego Kaptura”, jedna z najlepszych animacji DC/Warner Bros. Scenarzystą historii jest autor jej komiksowego pierwowzoru Judd Winick.

Okładka tygodn
ia: SECRET SIX #25, autor: Daniel Luvisi. Wyróżnienie nie jest bynajmniej za kreskę lecz za wykonanie, które od razu przypomina menu gry z „Mortal Kombat” i podobnych jej bijatyk. Okładka jest równie dobra jak sam zeszyt, który o mały włos nie wygrał mojego prywatnego rankingu w poniższej kategorii.

Zeszytówka tygodnia: R.E.B.E.L.S. #20 (scen. Tony Bedard, rys. Claude St. Aubin i Scott Hanna, okładka David Finch).

Nie mogę się nadziwić nietrafnemu gustowi amerykańskich czytelników, bo R.E.B.E.L.S., „Jonah Hex” czy „Secret Six” należą do serii o przeciętnych wynikach sprzedaży, a poziomem biją na głowę większości z czołówki. Ale w końcu mówimy o narodzie, który potrafi wyprać w pralce kota, bo w instrukcji nie było napisane, że tego robić nie można. Na szczęście DC nie zamierza zamykać żadnego z tych tytułów, co więcej - R.E.B.E.L.S ma być częścią kolejnego kosmicznego eventu (jakiego? Tego nie wiemy). O ile scenarzysta Tony Bedard w pisaniu „Green Lantern Corps” póki co jest średni, a numery „Gotham City Sirens”, które wyszły spod jego pióra rażą przeciętnością, to w R.E.B.E.L.S. już w #1 ustawił wysoki poziom jakości i póki co nie schodzi poniżej niego. W najnowszym zeszycie stanowiącym finał historii „Sons of Brainiac” lider tytułowej grupy Vril Dox (a.k.a. Braniac 2) łączy siły ze swym potomkiem by pokonać ojca. Wisienką na torcie jest jednak coś, co z pewnością pomoże zwiększyć sprzedaż – dołączenie do grupy Doxa znanego i lubianego Lobo. Miłośnicy Ważniaka mają powody do radości.

To by było na tyle, do przeczytania za dwa tygodnie.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Łuhu!!! Nareszcie coś o DC, niech żyją placki i jednorożce! :D

Michał Misztal pisze...

Mam za małe pojęcie o DC, żeby coś proponować... będę po prostu czytał.

PS. Weryfikacja słowa: fockin