Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

środa, 11 stycznia 2012

Ziniol w 2011 roku - kalendarium

Rok 2011 rozpoczęliśmy z zamiarami skoncentrowania się na lokalnej, lubelskiej scenie komiksowej - tworząc ją niemal od podstaw, jak również wykorzystując nasz potencjał w wysokonakładowych inicjatywach. Pierwszym projektem, w który zostaliśmy czynnie zaangażowani, było komiksowe wydanie katowickiej Gazety Wyborczej, której dyrektorem artystycznym był Maciej Pałka. Gazeta ukazała się w druku 18 marca 2011 roku, a jej zapowiedź - w formie komiksowej - ukazująca się przez dwa dni poprzedzające tę datę, również była naszym udziałem. Sam pomysł na takie wydanie gazety powstał przez wzgląd na staranie się Katowic o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Atak lubelski na Katowice spowodował przede wszystkim żywą odpowiedź tamtejszego środowiska komiksowego, ale również ciąg wydarzeń w Lublinie, który ostatecznie doprowadził do powstania Domu Słowa - Pracowni Komiksu w ostatnich dniach roku. Dobry początek roku zaowocował równie pozytywnym i mającym przed sobą bardzo duże perspektywy końcem, ale sporo ciekawego działo się również w tak zwanym międzyczasie. Aby zgrabnie podsumować rok działalności Ziniola, prezentujemy poniżej pełne kalendarium, uwzględniające prace redakcji, jak również istotne dokonania jej poszczególnych członków.
31 grudnia 2010 - startuje serial komiksowy zatytułowany Degrengoland, do którego scenariusz napisał Dominik Szcześniak, a stroną graficzną zajęli się Maciej Pałka i Paweł Wojciechowicz.

5 lutego 2011 - rusza Incubatorium Rustecki - serial Marcina Rusteckiego, prezentujący jego grafiki i komiksy i emitowany w każdą sobotę o 11:00. W 2011 ukazały się 44 odcinki cyklu.

16 marca 2011 - ukazuje się pasek komiksowy autorstwa Dominika Szcześniaka i Leszka Wicherka, zapowiadający Gazetę Wyborczą zrealizowaną w formie komiksu.
17 marca 2011 - z tej samej okazji i w tej samej gazecie pojawia się jednoplanszowy komiks, ponownie autorstwa Dominika Szcześniaka i Leszka Wicherka, który nawiązując do Watchmen Alana Moore'a i Dave'a Gibbonsa reklamuje komiksowe wydanie Gazety Wyborczej. Tego samego dnia relacjonujemy na żywo zmagania rysowników z tworzeniem komiksu.
18 marca 2011 - ukazuje się komiksowy dodatek do katowickiej Gazety Wyborczej. opiekunem artystycznym jest Maciej Pałka, a w skład tworzący wchodzi wielu autorów związanych z Ziniolem. Kilka dni później relacjonujemy akcję na naszej stronie internetowej. Przy okazji pozdrawiamy Marcelego Szpaka, który jest ojcem chrzestnym tego sukcesu polskich komiksiarzy.

30 marca 2011 - Tropy w popkulturze na KUL-u. Redaktor Pałka prowadzi wykład o historii komiksu amerykańskiego i brytyjskiego, a Robert Looby opowiada o tłumaczeniu na angielski komiksu Degrengoland.
1 kwietnia 2011 -  lubelska mutacja Gazety Wyborczej idzie w ślady katowickiej. Zamiast całego wydania, decydujemy się na zrobienie jenoplanszówki. Stworzone z tej okazji Przygody Leszka wbijają się w temat prima aprilis, ale również spisu powszechnego.

14 kwietnia 2011 - Zadziwiający synchron w Tekturze (w ramach TekturaFestu) - ekipa Ziniola wspólnie z członkami Przestrzeni Inicjatyw Twórczych łączą slam poetycki z rysowaniem komiksu.
16 kwietnia 2011 - ekipa Ziniola pilotuje przyjazd do Lublina Kasi Szaulińskiej. Spotkanie z nią (w Tekturze) należy do nad wyraz udanych. Tymczasem w katowickim Rondzie Sztuki redaktor Pałka jest przesłuchiwany w sprawie rzekomego zabójstwa polskiego komiksu.

7 maja 2011 - Pisz i rysuj komiksy - redaktorzy Ziniola prowadzą warsztaty komiksowe w ramach III Lubelskich Spotkań z Komiksem.

26 maja 2011 - redaktor Pałka wizytuje Krynicę Zdrój. Łukasz Turek organizuje mu wieczorek autorski oraz wystawę prac.  

2 czerwca 2011 - powstaje pierwszy projekt billboardowy. Z okazji Miasta poezji i Nocy Kultury w Lublinie, na ulicy Jana Karskiego Maciej Pałka, Dominik Szcześniak oraz Urbi tworzą cykl pięciu obrazów, składających się jednocześnie na kolejną z ziniolowych przygód Leszka.
13 czerwca 2011 - premiera książki Kultura szeroka. Księga wyjścia pod redakcją Marcina Skrzypka, w której rozdział o komiksie lubelskim napisał Dominik Szcześniak.

13 czerwca 2011 - ukazuje się okolicznościowe wydanie magazynu. Ziniol nr 51 powstał z okazji ubiegania się Lublina o miano Europejskiej Stolicy Kultury i przyjazdu do miasta ekspertów oceniających poszczególne kandydatury.

17 czerwca 2011 - Redakcja Ziniola udostępnia w sieci pierwszy zeszyt komiksu Degrengoland. Komiks autorstwa Dominika Szcześniaka, Macieja Pałki i Pawła Wojciechowicza zbiera wszystkie dotychczasowe odcinki opublikowane w internecie oraz zawiera pokaźnych rozmiarów galerię zaproszonych autorów.

2 lipca 2011 - redaktor Szcześniak jednym z gości XXII Ogólnopolskich Spotkań Komiksowych w Rzeszowie.

28 lipca 2011 - na łamach cyfrowego Ziniola recenzją La Masakry debiutuje Łukasz Kowalczuk, autor zina Nienawidzę ludzi.

2 sierpnia 2011 - jedyna porażka w 2011 roku. Redakcja Ziniola przegrywa z deszczem. Kolejna akcja bilbordowa, mimo gotowych pomysłów i rozpracowanego scenariusza, zostaje przełożona.

Wrzesień 2011 - premiera antologii The Very Best OFF The Ziniols: Greatest Hits vol.01 1998-2005 z wydawnictwa Ważka.  Album wydano z okazji 13-lecia istnienia magazynu.

1 października 2011 - premiera albumu Fotostory: Zanim Zaczniemy Dominika Szcześniaka i Rafała Trejnisa z wydawnictwa timof comics.

30 września - 2 października 2011 - podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi odbywa się wernisaż wystawy 10 lat z wariatami Macieja Pałki, a w konkursie na krótką formę komiksową wyróżniona zostaje przygoda Leszka, zatytułowana W samo południe autorstwa Dominika Szcześniaka i Krzysztofa Małeckiego. Ponadto, odbywają się dwa spotkania: z Rafałem Trejnisem i Dominikiem Szcześniakiem oraz z twórcami związanymi z Ziniolem: Mateuszem Skutnikiem, Rafałem Otoczakiem Tomczakiem, Rafałem Trejnisem, Maciejem Pałką, Piotrem Machłajewskim i Dominikiem Szcześniakiem.

14 października 2011 - kolejne podejście do bilbordów. Duet Szcześniak/Pałka wspomagany przez duet Mei/Nieznayu realizują czterokadrowy projekt w ramach konkursu Polska dla wszystkich. Dwa miesiące później okazuje się, że wygrali. Film z tworzenia dzieła przechwytuje lubelska Wyborcza. 
Październik 2011 - w antologii W hołdzie Szarlocie Pawel ukazuje się komiks autorstwa Dominika Szcześniaka i Macieja Pałki zatytułowany Leszek vs Kubuś Piekielny.

14 października 2011 - w Tekturze odbywa się Ziniol Release Party, podczas którego występuje zespół Sexy Armpit, a Dominik Szcześniak zostaje odznaczony orderem za zasługi dla komiksu polskiego.

13 grudnia 2011 - oficjalna data powołania do życia Domu Słowa - Pracowni Komiksu w Lublinie. Pracownia powstaje dzięki inicjatywie Tomasza Pietrasiewicza, dyrektora Ośrodka Brama Grodzka/Teatr NN. Jej pierwszymi publikacjami zostają dwa ziny z serii Lublin w powieści graficznej: Spotkania z Zuzią. Narodziny niezależnego ruchu wydawniczego w Lublinie oraz 13 XII 1981. 

15 grudnia 2011 - ukazuje się pierwszy numer kolejnego cyklu komiksowego w ramach pracowni: Spotkania z poetą. Jej bohaterem jest Marcin Świetlicki, a autorkami - gimnazjalistki, które komiksowe umiejętności szlifowały podczas warsztatów z Maciejem Pałką.

30 grudnia 2011 - w Kurierze Lubelskim ukazuje się komiksowy wywiad z Maciejem Pałką. 

W 2011 patronowaliśmy ciekawym wydarzeniom (wystawa Czas na komiks, Mądre komiksy na mądre święta, III Lubelskie Spotkania z Komiksem, wystawa Krzysztofa Chalika) oraz komiksom (Joker, Liga Niezwykłych Dżentelmenów, Lucky Luke). Wypowiadaliśmy się również na antenie Radia Lublin - Dominik Szcześniak komentował aferę wokół komiksu Chopin New Romantic, a Maciej pałka był gościem Studni Akademickiej. Duet Szcześniak/Pałka stworzył również komiksowe trybuty dla serii The Movie i Hell Hotel. Nasze pozainternetowe aktywności spowodowały, że w minionym roku zanotowaliśmy mniejszą niż w 2010 ilość wpisów na stronie magazynu. Postaramy się poprawić te statystyki.
Dziękujemy dobrym ludziom za wsparcie. Zostańcie z nami na kolejny rok. Postaramy się zaskoczyć Was co najmniej kilkakrotnie.

6 komentarzy:

hds pisze...

Tak 3mać!!!

Daniel Gizicki pisze...

to jest kupa dobrej roboty, doktorat humoris causa się należy!

Łukasz Turek pisze...

Gratulejszen

kolec pisze...

brawo!

Maciej Gierszewski pisze...

cała fura świetnej roboty! gratulacje! życzę, aby w 2012 nazbierały się dwie fury

Dominik Szcześniak pisze...

Dzięki!