Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

poniedziałek, 2 stycznia 2012

The Ziniol's TOP 5 2011 - Wybór Czytelników

W tym roku po raz pierwszy oddaliśmy głos Wam. Wybraliście swoją piątkę najlepszych komiksów 2011 roku. W ciągu 10 dni trwania głosowania otrzymaliśmy 81 "piątek". Po ich przeliczeniu i podsumowaniu, poznaliśmy laureatów. Oto wybór Czytelników Ziniola; z kilkoma krótkimi uzasadnieniami przy każdej z pozycji:
1. Pinokio (Winshluss) - 35 głosów.
Szymon Kaźmierczak: był to konkretny cios w sam środek nosa otwierający 2011 rok. Do dzisiaj jeszcze mam zawroty głowy na samą myśl o tym komiksie. Paweł Krakowski: po prostu majstersztyk. A jeśli to za mało, to powiem że ma fajną twardą okładkę, fajny papier i fajnego karalucha w środku. Adrzej Koźlik: Jak napisał sam wydawca: "Winshluss po mistrzowsku rozprawia się z klasyczną opowieścią, a także z jej słynną disnejowską adaptacją. Na bazie bajki uwielbianej przez dzieci tworzy, przeznaczoną dla dorosłych mroczną, ironiczną i okrutną wariację na temat „Pinokia”. Fantastycznie narysowaną, pokolorowaną i obywającą się w zasadzie bez słów." jolka_85: bo geniusz. Po prostu.
2. Thorgal: Statek Miecz (Yves Sente/ Grzegorz Rosiński) - 33 głosy
Piotr Ploć: Wielki powrót Wikinga! Pierwszy raz nowy scenarzysta pokazał, że umie pisać! Rosiński jak zawsze wspaniały! Wojciech Gałązowski: bo to Nowy Początek! Anna Jaros: podmuch świeżego wiatru w zastygłe w bezruchu żagle serii ze wspaniałą przeszłością.
3. Czasem (Grzegorz Janusz i Marcin Podolec) - 24 głosy
Maciej Gierszewski: Wciągająca historia (pozostająca w pamięci), świetne rysunki – czy można chcieć czegoś więcej? Marek Kraska: Po Grzegorzu Januszu wiadomo, że należy się spodziewać co najmniej dobrych komiksów, ale tym razem strzał okazał się celniejszy niż w dziesiątkę. Rysunki Podolca podobnie jak historia Janusza prezentują bardzo uniwersalny styl ponad granicami lokalnych tradycji komiksowych. "Czasem" mogłoby równie dobrze okazać się polską premierą amerykańskiego, czy francuskiego komiksu, gdyby jakiś chochlik zamienił nazwiska autorów. I jest to wielki atut tej pozycji.
4. Fistaszki zebrane 1959-60 (Charles M. Schulz) - 21 głosów
Paweł Krakowski: Komiks, który się chyba nigdy nie zestarzeje. Kto czytał, ten wie, a kto nie czytał, to niech leci do empiku i przeczyta chociaż pierwszy pasek i już będzie wiedział o co biega. Aragorn: Klasyka!
5. Pluto (Naoki Urasawa i Takashi Nagasaki) - 19 głosów
Dawid Śmigielski: W zasadzie każdy tom mógłby, a nawet powinien znaleźć się w tej piątce. Seria, która uzależnia jak narkotyk.

Nie wszyscy trzymali się zasady, by podawać uzasadnienia swoich typów, ale ich głosy zostały wzięte pod uwagę. Poniżej znajdziecie komiksy, które znalazły się na kolejnych miejscach wraz z ilością głosów na nie oddanych:

6. Joker (Azzarello/Bermejo) - 18 głosów
7. Przygody Tintina: Klejnoty Bianki Castafiore, Lot 714 do Sydney, Tintin i Picarosi, Tintin i Alph-Art - 17 głosów
8. Szelki (Jerzy Szyłak/ Wojciech Stefaniec) - 15 głosów
9. Detektyw Fell (Warren Ellis/ Ben Templesmith) - 14 głosów
10. Stuck Rubber Baby (Howard Cruse) i Fotostory: Zanim zaczniemy (Dominik Szcześniak i Rafał Trejnis) - 12 głosów
11. Pozdrowienia z Serbii (Aleksandar Zograf) i Uzumaki (Junji Ito) - 11 głosów
12. Rewolucje. Na morzu (Mateusz Skutnik, Jerzy Szyłak) i Julia i Roem (Enki Bilal) - 10 głosów
13. Matador (Jay Wright) - 9 głosów
14. Scientia Occulta (Robert Sienicki i Łukasz Okólski) i The Very Best OFF The Ziniols - 8 głosów
15. Sprawa rodzinna Willa Eisnera i Byłem Bogiem (John Arcudi i Peter Snejbjerg) - 7 głosów
16. Wojna Sambre'ów (Yslaire/ Bastide), Deus Ex Machina 2, Mglisty Billy (Guillaume Bianco) - 6 głosów
17. Chopin New Romantic, Diefenbach: Zanim wzejdzie świt (Benedykt Szneider), Logikomiks (Apostolos Doxiadis, Christos H. Papadimitriou, Alecos Papadatos) - 5 głosów
18. Wybryki Xenophixeroxa (Tony Sandoval), Szkicownik (KRL), Opowieści Koka (Janusz Christa), Lincoln (Jouvray/Jouvray/Jouvray), Lucky Luke: W górę Missisipi, Na tropie Daltonów, W cieniu wież wiertniczych (Goscinny, Morris) - 4 głosy
19. Berlin: Miasto dymu (Jason Lutes), New Avengers: Sentry (Brian Michael Bendis, David Finch), Wolverine: Wróg publiczny, tom 1 (Mark Millar, John Romita Jr), Tymczasem (Grzegorz Janusz, Przemysław Truściński), Trzy palce (Rich Koslowski), Thor: Wikingowie (Garth Ennis, Glenn Fabry), Ikigami 5 (Motoro Mase) - 3 głosy
20. Cała prawda o dzikim zachodzie (Sławomir Lewandowski), Księżniczka (Mei), Funky Koval: Sam przeciw wszystkim (Maciej Parowski, Jacek Rodek, Bogusław Polch), Funky Koval: Wbrew sobie (Maciej Parowski, Jacek Rodek, Bogusław Polch), Fistaszki zebrane 1957-58 (Charles M. Schultz), Cafe Budapeszt (Alfonso Zapico), Amerykański wampir (Stephen King, Scott Snyder, Rafael Albuquerque), Zsyp - 2 głosy
21. Żywe trupy 14 (Robert Kirkman, Charlie Adlard), Funky Koval: Bez oddechu (Maciej Parowski, Jacek Rodek, Bogusław Polch), Mroczna wieża 3 (Peter David, Jae Lee), Morfium 1 (Mariusz Zawadzki, Dismas), Życie i czasy Sknerusa McKwacza, tom 2, Torpedo 5 (Jordi Bernet, E.S. Abuli), Kuśmider i Filo (Tadeusz Raczkiewicz), Biceps 2 i 3, Człowiek bez szyi#3, Osiedle swoboda (II wydanie, Michał Śledziński), Bler 2 (Rafał Szłapa), La Masakra (Max Atlanta).
Za kilka godzin podamy nazwiska zwycięzców wraz z ich typowaniami. Wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w plebiscycie bardzo dziękujemy. Dziękujemy również za życzenia i wyrazy sympatii dla redakcji Ziniola. 

Brak komentarzy: