Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

poniedziałek, 27 grudnia 2010

Kibicujemy (88)

Autor: Dominik Szcześniak

O tym, że Anna Wieszczyk tworzy komiks "Lucid" wspólnie z Michaelem McMillanem, aktorem znanym z "True Blood", polscy czytelnicy wiedzą od dawna. Właśnie mija deadline oddania materiałów do czwartego numeru serii, ale zapracowana autorka znalazła chwilę, by opowiedzieć co nieco o projekcie. Pokibicujcie jej na finiszu prac!
O początkach kariery zagranicznej
Cała historia zaczęła się kiedy byłam na drugim roku studiów i zaczęłam dorabiać sobie podłapując jakieś małe zlecenia. Pierwszy komiks jaki narysowałam (oczywiście scenariusz nie był mój) zajął drugie miejsce w jakimś comic book challenge i pomyślałam, że może coś z tego będzie. Potem długo, długo pracowałam dla studia halo8 nad komiksem „Godkiller”, który został zdubbingowany, zanimowany i wydany na dvd (czekam na ciąg dalszy współpracy). Mam na koncie również kilka fajnych, niezależnych projektów min. udział w komiksie online 'spera' (spera-comic.com/). Chyba jednak najbardziej znaczącym krokiem do przodu okazał się udział w 4 części antologii „Popgun” wydawanej przez Image, gdzie znalazłam się wśród wielu świetnych, początkujących twórców.
O pracy nad „Lucid”
Praca nad „Lucidem” jest w toku, zaplanowane są cztery zeszyty, właśnie zamknęłam ostatni z nich. Pracuje się fajnie, po raz pierwszy współpracuję z edytorem, który bardzo mi pomaga. Uwagi Micheala McMillana również są bardzo cenne, bo ma o wiele większe doświadczenie ode mnie jeśli chodzi o narrację czy ustawienie planu, itd. Inna sprawa to to, że estetyka samej historii trochę odbiega od stylu, w którym staram się zwykle realizować. Poza tym fakt, że komiks przeznaczony jest na rynek mainstreamowy nie pozwala mi za bardzo poszaleć.
O współpracy z Michaelem McMillanem
W sumie to było tak, że najpierw dowiedziałam się, że będę pracować dla Zaharego Quinto, czyli Pana Spoka z nowego „Star Treka”, więc pierwszą moją myślą było "kurczę, on był w kalendarzu Cosmopolitana". A Michael McMillan? Ogólnie bardzo miła osoba i bardzo zręczny scenarzysta.
O polskim rynku komiksowym
Nie mam pojęcia co się dzieje w Polsce. Może trochę szkoda. Ale mam wrażenie, że tutaj napotykam tylko na kłody rzucane mi pod nogi, podczas gdy USA oferuje mi jakieś tam american dream czy coś. Jestem zainteresowana rynkiem europejskim, ale raczej myślę o Francji i komiksie niezależnym, ale naprawdę nie umiem powiedzieć niczego o przyszłości. Jedyna oferta pracy związana z komiksem jaką dostałam w Polsce to historia o nielegalnych wyrobiskach węgla na Śląsku, ale z niej zrezygnowałam z braku czasu i motywacji.
Ciąg dalszy nastąpi...
Autorem grafiki tytułowej akcji społecznej "Kibicujemy komiksiarzom" jest Wojciech Stefaniec 

4 komentarze:

Paweł "Trreker" Wojciechowicz pisze...

Postacie cudnie, drugi plan taki se, ale ogolnie ladna rzecz:).
Mowie na podstawie plansz dostepnych w sieci.

Maciej pisze...

Do dzieła!

GiP pisze...

kibicuje :)

Tomek pisze...

Ja też chce do stanów.