Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

środa, 1 grudnia 2010

Kibicujemy (69)

Autor: Maciej Pałka Kibicujcie komiksiarzom! W każdy dzień roboczy, o godzinie ósmej zero zero my to robimy na stronie "Ziniola"! Zgodnie z zapowiedzią z ubiegłego piątku, Dominik Szcześniak zdradza cóż to za remake zdarzyło mu się popełnić wespół-zespół z Grzegorzem Pawlakiem. Tak więc, kibicujemy "Nietoperzowemu tunelowi"! Wbrew pozorom, nie jest to odstępstwo od zasady trzymania kciuków za projekty albumowe. Ale o tym wkrótce! Tymczasem niech wypowiedzą się autorzy:

Dominik Szcześniak: "Nietoperzowy tunel" jest coverem komiksu "Tunel", który zrobiliśmy wspólnie z Wojtkiem Stefańcem do trzeciego numeru "Ziniola". Ta liczba mnoga jest nieco na wyrost, bo tak naprawdę to Stefan jest odpowiedzialny za cały komiks - wziął mój scenariusz, przerobił go po swojemu zostawiając z oryginału bardzo niewiele. A więc obszedł się z nim w standardowy sposób. Kiedy podesłał mi gotowe plansze i kiedy sobie je omówiliśmy na spokojnie, uznaliśmy wspólnie, że w przyszłości ktoś ten komiks zrobi tak, jak w scenariuszu przykazano. No i zrobił to Grzegorz Pawlak - regularny rysownik ziniolowej serii z przygodami Oswalda Sue. Tak, jak Stefana ciężko było utrzymać w ryzach, tak Grzesiek trzymał się scenariusza jak biblii. Mimo tego, dał komiksowi dużo od siebie - m.in. nawiązanie do poprzednich, rysowanych przez niego odcinków, bardzo fajnie splatające wątki i wytwarzające uwielbiany przeze mnie mętlik fabularny, który - uwaga! - wszystko wyjaśnia.
No i popełniliśmy remake. Już wiem, jak się musieli czuć Michael Haneke i Gela Babluani.
Całkiem sympatycznie musieli się czuć.
Grzegorz Pawlak: Z początku (z tego co pamiętam) pisałem do Dominika, czy nie miałby jakiegoś scenariusza sensacyjno-kryminalnego, z bohaterką w roli głównej. Powiedział, że postara się coś wymyślić, a ja cierpliwie czekałem. Tym większe było moje zdziwienie, że jednak postanowił wrócić do postaci, która po raz ostatni pojawiła się w Ziniolu w czerwcu 2009 roku, w 5 numerze magazynu. Historia "Wpadka", bo o niej tu mowa, jest trzecią historią związaną z enigmatyczną postacią Oswalda Sue, magika który poszukuje cennych artefaktów. Tak mi się wydaje, bo tak szczerze to nie wiem co znajduje się zawiniątkach otrzymywanych od "zleceniodawców", ani tym bardziej w jaką stronę zmierza jego historia. Mam nadzieję, że Dominik kiedyś wam o niej opowie, tylko czy to będzie jeszcze na łamach Ziniola? Nie wiem... Prawdopodobnie 10 numer magazynu ma być na razie ostatnim.
"Nietoperzowy tunel" jest swoistym remakem komiksu "Tunel", który świetnie został zilustrowany przez Wojtka Stefańca. Tylko "remake" to może nie do końca właściwe słowo. W "oryginale" nie zostało zawarte wszystko, co Dominik napisał. Moja wersja jest zrobiona dokładnie według scenariusza, a jej akcja dzieje się po ostatnich dwóch odcinkach. Serdecznie zapraszam do lektury. Możliwe, że niedługo powstanie kolejna historia z Oswaldem Sue...
Ciąg dalszy nastąpi...
Autorem grafiki tytułowej akcji społecznej "Kibicujemy komiksiarzom" jest Wojciech Stefaniec.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Fajne rysuny. Mignola i Risso się kłaniają. Będzie album?
wojtas