Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

poniedziałek, 9 września 2013

Kibicujemy (332)

Ósma wybiła! Tym, którzy jeszcze tego nie zrobili, zalecam wykonanie kilku banalnie prostych czynności celem zrobienia kawy, po czym zapraszam do kibicowania komiksiarzom! Mobilizowania ich do dalszej pracy i wymyślania pomysłów! Badania wykazały, że najlepszy dzień mają ci, którzy zawsze z rańca kibicują komiksiarzom. Kibicuj i Ty! 
Dziś kilka słów mają dla Was Dawid Kuca i Kamil Karpiński, znany do tej pory z "Rycerza Ciernistego Krzewu". Tym razem udzielają się jako scenarzysta i rysownik komiksu "Plugawy".

Dawid Kuca: „Plugawy” jest komiksem, któremu gatunkowo najbliżej do cyberpunku. Twórca tytułowej postaci (a zarazem rysownik komiksu - Kamil Karpiński) prosząc mnie o napisane scenariusza, wykreowanie świata i fabuły, w pierwotnym zamiarze chciał otrzymać ode mnie projekt w klimatach superbohaterskich. Całość w procesie tworzenia nabrała nieco innego kształtu. Plugawy jest cyborgiem – potężnym, lecz w obliczu innych bohaterów i wykreowanego świata, jest on tylko jednym z ogniw niosących zmiany i decydujących o losach Namepolis. Szukanie w tej postaci syndromu superherosa okaże się stratą czasu, zapewniam. 
Wracając do wspomnianego powyżej Namepilos, jest to miejsce akcji komiksu, wielki, podziemny schron, w którym ludzie żyją od pokoleń, nie znają innego świata, cóż... zdecydowana większość nie zdaje sobie nawet sprawy, że istnieje coś jeszcze (bo czy faktycznie istnieje?). Niebo i horyzont to ogromne, poustawiane obok siebie telebimy wyświetlające pożądany krajobraz, porę dnia, czy roku. Ze zraszaczy umieszczonych przy suficie leci woda imitująca prawdziwy deszcz. Mieszkańcy Namepolis nie są zgodni w kwestii, kto, lub co jest odpowiedzialne za kontrolę warunków atmosferycznych, oraz cykliczności doby i pór roku. Niektórzy uważają, że odpowiada za to inteligentny, zaprogramowany „system”, do którego dostęp ma tylko Elita, inni czczą Boginię Synopsis jej przypisując stworzenie Namepolis i kontrolę pogody. 
W Namepolis wyróżnić można trzy główne frakcje grające przednią rolę w fabule projektu: Elitę, rewolucjonistów i podziemie. Fabularnym ogniwem zapalnym jest moment, gdy zaczynają się anomalia pogodowe: siarczyste mrozy przeplatane morderczymi upałami, częste burze, w Namepolis, gdzie prawie wszystko jest metalowe, będące zabójcze. Pogoda zaczyna zbierać krwawe żniwo. Wyznawcy Synopsis modlą się o łaskę do swojej bogini, reszta mieszkańców obwiniając Elitę, zrzesza się potajemnie jako rewolucjoniści pragnąc obalić rządzących, a Podziemie (zorganizowana grupa przestępcza) pragnie w wyniku powstałego zamieszania ugrać jak najwięcej dla siebie, może nawet wyjść z ukrycia i przejąć władzę. W wirze tych wydarzeń odnaleźć będzie musiał się Plugawy I ostatecznie opowiedzieć się po którejś ze stron. 
„Geneza” jest natomiast projektem zapoczątkowanym niedawno. Doszliśmy z Kamilem do porozumienia, że początek „Plugawego” może być nieco niejasny, niezrozumiały, dlatego ten krótki komiks ma służyć za wprowadzenie w realia świata, pokazać Plugawego jeszcze przed przemianą w cyborga, wyjaśnić kilka kwestii, oraz uzupełnić i wzbogacić jeszcze bardziej świat przedstawiony. Zdradza on jednak kilka ważnych fabularnych kwestii z komiksu właściwego, dlatego osobiście nie jestem przekonany, czy pokazywać go przed komiksem właściwym. Może po ukazaniu się mniej więcej 1/3 „Plugawego”? Wtedy ukryte w „Genezie” kwestie fabularne nie będą tajemnicą, a przedstawiony początek samego „Plugawego” stanie się dla czytelnika jasny i w 100% zrozumiały. 
Kamil Karpiński: Komiks powstaje już od jakiś dwóch lat. Jego rysowanie i kolorowanie (człowiek orkiestra) jest wyczerpującym i niełatwym zadaniem (przy okazji również biorę udział w różnych innych projektach). Cały czas uczę się sztuki komiksu. Jeżeli chodzi o samo powstawanie plansz, często szkice robię w programie graficznym. Wynika to z braku czasu. Bywa, że w pracy, w wolnej chwili, biorę do ręki tablet i zaczynam przy jego pomocy szkicować. Oczywiście zdarza mi się robić to i na papierze:) Sam komiks planujemy wydać w formie zeszytówek. Czas pokaże co z tego wyniknie. 
Ciąg dalszy nastąpi 
Autorem grafiki tytułowej akcji społecznej "Kibicujemy komiksiarzom" jest Tomasz Kleszcz

8 komentarzy:

Tomek pisze...

Kibicuję, ciekawie się zapowiada i graficznie, i fabularnie.

Maciej Pałka pisze...

A to aby nie było publikowane w Lampie?

Pumsmajer pisze...

Tak, pierwsze 6 stron były publikowane. Całość będzie mieć 120 stron.

Anonimowy pisze...

A ile ma w tej chwili?

CD Jack pisze...

Zaiste, interesujące :)
Kiedy miałby się ukazać pierwszy zeszyt?

jaszczu pisze...

Czy dymki i font będą w całym komiksie takie, jak na zaprezentowanej planszy?

Pumsmajer pisze...

Na tą chwilę jest już trochę materiału. Szczegółów nie będę zdradzać:)
Co do pierwszego zeszytu, plan jest taki, by wydać go wiosną 2014.
Dymki i fonty ulegną zmianie:)

Anonimowy pisze...

konkretna robota