Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

poniedziałek, 17 stycznia 2011

Kibicujemy (100)

Autor: Dominik Szcześniak Po akcji kibicowania filmowej adaptacji "Domu żałoby", którą zakończymy niebawem, przedstawiamy cykl materiałów na temat kolejnego projektu filmowego. "Zakazany owoc nr 6", bo o nim mowa, to projekt ekipy Le Kolektiff Negatyw - trzech gości (Piotr Buratyński, Michał Kowalski, Dawid Śmigielski) o punkowych korzeniach, którzy postanowili nakręcić dokument o Dariuszu "Pale" Palinowskim, ikonie kontrkultury i gwieździe undergroundu. W sieci, zupełnie znienacka zadebiutował trailer filmu, natomiast jego premiera przewidziana jest na początek marca. Postępy w pracach nad filmem można śledzić na facebookowym profilu projektu, jak również w raportach na naszej stronie. Na pierwszy ogień - fascynująca historia, opowiadająca o tym, jak pomysł wykiełkował...
Był rok 2008. W Legionowie odbył się koncert punk rockowy. Do tego małego miasta, nieopodal stolicy, ściągnęło mnóstwo osób z różnych części kraju, nie tylko po to by posłuchać muzyki, ale także by zniszczyć sobie wątroby tanim piwem oraz dostać wpierdol od dresów z okolicznych bloków. W takim właśnie klimacie odbył się koncert kultowego, brytyjskiego zespół spod znaku 77’ – Guitar Gangsters. Był dzień 15 sierpnia, Święto Wniebowzięcia Marii Panny. Tego dnia Matka Boska była wyjątkowo dla punków nieprzychylna. Zesłała na to patologiczne środowisko kolejną plagę egipską. Burza, huragan, sodoma, gomora. Natura wykazała się takim samym poziomem wkurwienia i nienawiści co przybyłe na gig punki. W tych sprzyjających punk rockowi okolicznościach, koncertu wysłuchał Piotr – chudy cham, który zabiłby Ci matkę gdybyś tylko skrytykował jego stylówę. Powrót do rodzimego Torunia zajął mu około 16 godzin. Nie wiadomo czy wpływ na to miały warunki pogodowe czy fakt, że przed burzą schował się pod parasolem ogródka piwnego. 
Brudny i zmęczony, zamiast udać się na zasłużony odpoczynek postanowił zregenerować siły w lokalu, w którym pracowała jego dziewczyna. Tamtejszy kucharz patrząc na tę pożałowania godną postać spytał na jakim to koncercie tak go sponiewierało. „Guitar Gangsters? Przecież ja to znam!”. Tak Piotr poznał Darka „Pałę” Palinowskiego, autora okropnych, kultowych, punkowych komiksów „Zakazany owoc”. 
Miejsce to nazywało się „Pralnia”.  Pranie mózgu odbywało się na zapleczu, gdzie Darek częstował go piwem i opowieściami ze swojego bujnego, punkowego życia. Obcowanie z tą nietuzinkową postacią zaowocowało pomysłem na film. O jego życiu, o komiksach, o punk rocku… 
Dwa lata później idea weszła w życie. Piotr przedstawił swój pomysł dwóm „pojebom którzy robili różne pojebane rzeczy”: Dawidowi, który zapuszczał brodę słuchając Izabeli Trojanowskiej oraz Michałowi, którego w zgubny nałóg onanizmu wciągnęła „Zupa” Rybczyńskiego. Te chore pasje były obrzydliwie punk rockowe. Nadawali się doskonale. Dwie pożyczone kamery cyfrowe i skradziony z Internetu program do montażu pozwoliły im założyć amatorską grupę filmową, którą nazwali Le Kolektiff Negatif. Darek był zaskoczony gdy usłyszał ten „debilnie genialny” pomysł. Machnął na to ręką, co zrozumieli jako przyzwolenie. 
Zresztą nie pierdolmy. Pała naprawdę zainteresował się naszym projektem. Tym bardziej, że w tym samym czasie planował otwarcie sklepu z komiksami. „Komix Gadżet Shop”, bo tak Darek go nazwał, stał się osią dramaturgiczną naszego filmu. W marcu 2010 roku zarejestrowaliśmy pierwsze ujęcie...

kontakt: zakazanyowocnr6@wp.pl
Le Kolektiff Negatif (Piotr Buratyński, Michał Kowalski, Dawid Śmigielski)
Ciąg dalszy nastąpi... 
Autorem grafiki tytułowej akcji społecznej "Kibicujemy komiksiarzom" jest Wojciech Stefaniec.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

aaaa! świetna punkowa anegdotka! chcę więcej!
wojtas
PS. A kolejnych stu kibicowań życzę redakcji! Bardzo dobry cykl!

Maciej Pałka pisze...

Anegdotka zaiste, zacna!
Kibicujemy, kibicujemy.