Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

piątek, 15 stycznia 2010

Zapowiedzi 2010: komiks polski

Autor: Dominik Szcześniak

Jedyne, czym rok 2009 może nas jeszcze zaskoczyć, to czasami przedziwne podsumowania specjalistów dotyczące najlepszych komiksów i najciekawszych twórców. Natomiast czystą kartę w kwestii zaskakiwania ma rok 2010. Wydawcy zaplanowali sporo nowości. Zasięgnąwszy u nich języka, zrobiłem sobie przebieżkę po planowanych przez nich komiksach. Poniżej znajdziecie najciekawsze projekty, które - miejmy nadzieję - zostaną zrealizowane.
Rozpocznę od produkcji polskich. Ten nieco zaniedbany w ubiegłym roku segment rynku powinien eksplodować i dać spragnionym Czytelnikom masę radości.

Całkiem możliwe, że rok 2010 przejdzie do historii jako "rok Śledzia" - już niebawem czeka nas bardzo mocne uderzenie w postaci upstrzonego dodatkami zbiorczego wydania "Osiedla Swoboda", serialu komiksowego, który zasłużenie dorobił się marki "głosu pokolenia" i jednego z najlepszych współczesnych komiksów polskich. Podobne opinie zebrała trylogia "Na szybko spisane" - premiera ostatniej części tego komiksu zaplanowana jest na jeden z dwunastu najbliższych miesięcy. "Rok Śledzia" dopełnia czwarty zeszyt dobrze przyjętych "Wartości rodzinnych". Trzy bardzo różnorodne produkcje od jednego z najciekawszych współczesnych twórców komiksu.

"Szlurp i Burp: Bezdomne wampiry" będzie komiksem zbierającym stare przygody tytułowych krwiopijców (publikowane w czasopiśmie "Na przełaj" oraz powstałe podczas pobytu autora w Belgii), jak również zupełnie nowe, o których Tadeusz Baranowski regularnie informuje w swoich transmisjach ze światowego centrum komiksu we wsi Olbrachtówko pod Susem. Komiksy Baranowskiego to zawsze "musiszmieć". Ciekawostką jest to, że okładka do tego wydania (póki co - wersja robocza) to kolorowa wersja grafiki, którą autor stworzył specjalnie dla potrzeb niskonakładowego zina "Zin sTRACHu", który ukazał się w Lublinie w kwietniu 2005 roku jako katalog imprezy komiksowej "TRACH!".

Bardzo dużą rolę powinien na rynku odegrać polski underground - zarówno w wykonaniu świeżej krwi, jak i - szczególnie - starych wyjadaczy. Obok trzeciego tomu przygód Bi Bułki i Białaska, zaplanowano zbiorcze wydania dwóch bardzo istotnych dla komiksu polskiego fanzinów: "Zakazanego owocu" (poniżej: okładka numeru piątego) Dariusza "Pały" Palinowskiego i "Prosiacka" (obok: okładka numeru piątego) Krzysztofa "Prosiaka" Owedyka. Prosiak ostatnio widziany był w drugim tomie porzuconego "Ciernia w koronie", a Pała, będąc na emigracji nie tworzył za wiele, wobec czego jakiekolwiek nowe produkcje tych autorów będą nie lada wydarzeniem w 2010 roku. W ramach rozgrzewki przed ich lekturą - zapraszam do siódmego "Ziniola", gdzie tematyka zinów i undergroundu jest na bieżąco wyczerpywana.

Reedycji w 2010 roku doczeka się komiks "Laleczki" Macieja Pałki. Ostatnia wersja tego komiksu (tzw. wersja riso) - z okładką w szarościach i czarno-białym wnętrzem - sprzedawana była na lubelskim TRACH!u w 2005 roku. Teraz Pałka powraca w niemal kompletnie zremasterowanej wersji - dialogi do komiksu odświeżył Bartosz Sztybor, a dodatkowo zbiorek zawierał będzie krótkie historie: "Ze skrajności w skrajność" (scenariusz: Ireneusz Mazurek - short ten publikowany był w jednym ze starych numerów "Ziniola") oraz "Ostatnia wyspa" (scenariusz: Daniel Gizicki). Tak więc mimo, iż komiks jest w zasadzie znany, to jednak podczas odkrywania go na nowo będzie można uzyskać prawdopodobnie diametralnie odmienny efekt od tego sprzed pięciu lat.

Dobrą wiadomością jest również ta o publikacji antologii komiksów Artura Chochowskiego. Ten znany ze stron "Strefy komiksu" autor - zdaniem wielu bardzo obiecujący - do tej pory pojawiał się głównie jako mniejsza część większej całości. I na tle tej większej całości błyszczał. Antologia jest podsumowaniem dotychczasowej działalności radomskiego twórcy - miejmy nadzieję, że poza przedrukami komiksów z "Magazynu Fantastycznego" i "Strefy", Chochowski zaprezentuje jeszcze coś nowego. Widoczna z boku okładka zapowiada ciekawy przegląd twórczości. Natomiast proces powstawania obecnej powyżej okładki "Laleczek" możecie prześledzić tu.

Poza powyższymi, lada chwila dostępny będzie "Triumwirat: Mag" Roberta Zaręby i Zygmunta Similaka, a niebawem pojawi się druga część autobiografii Zygminta Similaka, zatytułowanej "W cieniu gwiazdy". Najbliższe miesiące powinny również wyjaśnić kwestie komiksów, których produkcja nieco się już przeciąga - całkiem możliwe, że światło dzienne ujrzy w końcu zbiorcza "Druga liga" Jerzego Szyłaka i Mariusza Zawadzkiego, ostatni odcinek "Domu żałoby" oraz "Szelki", rysowane przez Wojtka Stefańca, a rozgrywające się w "uniwersum Szminki" Jerzego Szyłaka. Przecieki o drugim "Diefenbachu" już od dawna krążą po sieci - będzie to na pewno wizualna uczta w wykonaniu Benedykta Szneidera. Stawkę komiksów polskich dopina "Ratman" Tomasza Niewiadomskiego oraz w koprodukcji zagranicznej Piotr Kowalski z "Wydziałem Lincoln". Polskie produkcje pojawiały się będą również w magazynach i zinach - ze swojej strony mogę potwierdzić powrót "Fotostory" i początek nowej serii, zatytułowanej "Trzy ostatnie dni" w "Ziniolu".


Rok 2010 jaki będzie, każdy widzi. Oczywiście poza powyższymi, prawdopodobnie można spodziewać się kilku innych pozycji autorstwa polskich komiksiarzy, kilku niespodzianek i paru ciekawych kolaboracji twórczych. Zainteresowani mogą już popadać w euforię.

Jutro przedstawię plany wydawnicze polskich edytorów dotyczące komiksów zagranicznych. Oj, będzie się działo.

7 komentarzy:

Maciej Pałka pisze...

Risowe Laleczki miały okładkę cz-b. Tylko w sieci wisiała kolorowa.

Dominik Szcześniak pisze...

dzięki, poprawione. A byłem przekonany, że jakaś wersja riso-zero posiadała jednak kolor...

Maciej Pałka pisze...

Masz rację. Wersja rozsyłana po wydawcach miała kolorową okładkę i była zbindowana ;)

Ystad pisze...

o tak. rok 2010 może być dla mnie właśnie "tym" rokiem. Jestem mega fetyszystą jeżeli chodzi o polski komiks. nie chce się rozpisywać co do wszystkiego o czym pisał Dominik, ale punkowe undergroundy to coś na co kurvać czekam!

Pan Latar pisze...

Tak tak Diefenbach 2, jedynka była super!
Czekam też na Rewolucje 5.
A w marcu ma się pojawić najważniejsza dla mnie polska premiera czyli Mikropolis 3, oby się wyrobili.

Karol też mógłby pocisnąć Łaumę 2, wtedy TO będzie najważniejsza premiera:) I jeszcze Rybak 3 i będę bardzo szczęśliwym człowiekiem.

Laleczki fajnie się prezentują a Bibuła bardzo mi się nie podobała.
Osiedla nie czytałem, pomyślimy teraz. Baranowski wiadomo, choć wody sodowej już nigdy nie pobije.

Pan Latar pisze...

Ps. Jestem mega fetyszystą jeżeli chodzi o DOBRY polski komiks.

Anonimowy pisze...

Po tych zapowiedziach widzę że polski komiks nadal nie przyciągnie mnie do siebie.