Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

środa, 13 stycznia 2010

Patronujemy: Jakub Rebelka - "Element Chaosu"

Autor: Dominik Szcześniak


Już w piątek, 22 stycznia o godzinie 18:00, Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Jakuba Rebelki, zatytułowanej "Element chaosu". Wystawa potrwa do końca lutego 2010 roku. "Ziniol" objął nad nią patronat. Kuratorem wystawy jest Piotr Machłajewski, który o twórczości Jakuba Rebelki (we wstępie do katalogu wystawy) napisał:

Malarstwo Jakuba Rebelki to krzykliwy przykład malarskiego wielogłosu, ciągłego ruchu, nieustannego dopowiadania, artysta doskonale odnajduje się w procesie mnożenia detali, jego malarstwo dojrzewa na płótnie, jest niedomknięte, a przez to podatne na skrajnie różne sposoby interpretacji.
Rebelka w swojej twórczości buduje atmosferę halucynacji, narkotycznej wizji, snu (unoszące się wszędzie, rozsypane pigułki, zwielokrotnienia, wizualne anomalie…), to nagromadzenie sprawia wrażenie "rozłażenia się" jego wizji, pękania w szwach, jakiegoś niepokojącego ruchu pod powierzchnią. W obrazach, w których rezygnuje z wyszczególnienia planów, ten chorobliwy rozrost jest szczególnie frapujący, sprawia wrażenie chwiania się tego wszystkiego w posadach, naruszenia podstaw, powoduje, że odbiorca nie jest w stanie przyswoić tylu obrazów na raz (dodatkowo w kilku miejscach płótna wzbogacone są o liternictwo - tekst).

To malarstwo chirurgicznej interwencji, poszukiwania w ciele, intruzji ("Lekcja anatomii" "Sarbre of Madness"). W fabularno - wizualnej twórczości Rebelki ciało jest pojemnikiem, opakowaniem, które można zdjąć, otworzyć, rozerwać, zniszczyć... Z pożytkiem dla jego wizji malarskiej.
Rebelka chętnie zaburza relację góra – dół i proporcje (na płótnie "Król Deprim" gdzieś w okolicy "pierwszego planu" widoczny jest "pejzaż miejski"), odbiorca w trakcie odczytywania/dekodowania tej artystycznej wizji instynktownie szuka jakiegoś punktu oparcia, horyzontu, ukrytego klucza, sposobu na uporządkowanie obrazu. Na próżno.

Poruszanie się w alogicznych, surrealizujących kompozycjach Rebelki przyprawia o za
wrót głowy.

Jakub Rebelka (ur. 1981r.) – malarz, grafik, rysownik komiksów. Studiował na Akademii Multimedialnej i ASP w Gdańsku (dyplom w pracowni prof. Teresy Myszkin). Na jego dorobek artystyczny składają się liczne serie malarskie, freski i murale, nadzwyczaj rozbudowane graficznie komiksy (m.in. "Doktor Bryan", "Ester i Klemens", "Dick4Dick", "Oskar") oraz ilustracje. Rebelka jest autorem fresków w Muzeum Powstania Warszawskiego (2007), w Teatrze Narodowym (wykonane w ramach Roku Herbertowskiego), a także realizacji z pogranicza malarstwa i dekoracji wnętrz: Arthotel - "lalala" (Sopot 2007), Okólnik, pokój Kudłatego (Warszawa 2007) i "Pink Flamingo nr.7" (w gdańskim klubie Sfinks).

Jakub Rebelka jest laureatem m.in. Małego Grand Prix OKTK 1997, I nagrody MFK 2000 za "Oskar – Król Cieni" (wraz z Benedyktem Sznajderem), I nagrody w konkursie Grafex magazynu Aktivist Exlusiv oraz Artystycznej Podróży Hestii w roku 2008 (Nowy Jork).


Patronat medialny wystawy: Format, Recykling Idei, Ziniol, Kultura Gniewu, Nowiny Jeleniogórskie.

Biuro Wystaw Artystycznych

ul. Długa 1

58-500 Jelenia Góra

075 / 752 6669

www.galeria-bwa.karkonosze.com

galeria-bwa@karkonosze.com

(opracowane na podstawie informacji prasowej)

Brak komentarzy: