Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

czwartek, 10 marca 2016

Rani - van Hamme/ Alcante/ Valles

Serial „Rani” autorstwa Jeana van Hamme, Didiera Swysena (pseudonim: Alcante) i Francisa Vallesa to komiks płaszcza i szpady, Pierwszy tom, zatytułowany „Bękartka”, ukazał się niedawno w Polsce nakładem Wydawnictwa Komiksowego. 
Akcja komiksu dzieje się w 1743 roku. Na zamek markiza de Valcourta powraca syn marnotrawny. Młody pan Filip, robiący karierę w Wersalu, dowiaduje się, że ojciec go wydziedziczył, cały majątek zapisując Jolannie – nieślubnej córce, którą spłodził z guwernantką. No i się zaczyna. Intryga goni intrygę, dworskie skandale się napędzają, a status quo bohaterów ulega tak niespodziewanym, jak drastycznym zmianom. 
Jako, że przy wymyślaniu scenariusza do „Bękartki” swój udział miał Jean van Hamme, komiks czyta się bardzo płynnie, a zaprezentowani w nim bohaterowie to postaci pełnokrwiste. Rysunki również są sprawne – realistyczne, precyzyjne, komunikatywne. To solidna, nie stroniąca od lekkiej erotyki historia kostiumowa, która powinna zadowolić koneserów gatunku przygodowo-awanturniczego. 
Van Hamme i Alcante nie uciekają się do wymyślania nieprawdopodobnych sytuacji. Nie sięgają również do tak nęcących współczesnych scenarzystów zjawisk nadprzyrodzonych. Konsekwentnie i z duchem czasu tworzą natomiast porywającą historię obyczajową. Aspekt historyczny jest dla scenarzystów bardzo ważny, podobnie jak istotne dla rysownika jest oddanie realiów epoki.
Co prawda nie brak w „Rani” zwrotów akcji, jednak sam scenariusz jest dość przewidywalny. Co więcej, istnieje prawdopodobieństwo, że każdy czytelnik bez trudu sam rozpracuje fabułę całej serii w oparciu o tytuły kolejnych jej odcinków, zamieszczone na końcu omawianego tomu. Osiem tytułów układa się w typową historię z cyklu „od zera do bohatera”. Doświadczenie van Hamme’a pokazuje jednak, że nawet z tak stereotypowej historii można wykrzesać dużo dobrego.  
„Rani” to album dla tych, którzy tęsknią za klasycznym frankofońskim komiksem. Dodatkową rekomendacją jest fakt, że to nie pierwsza koprodukcja van Hamme'a i Vallesa - wcześniej panowie stworzyli niezwykle popularną również w Polsce serię "Władcy chmielu". Cieszy fakt, że polski edytor nie będzie kazał czekać wielbicielom wymyślonej przez autorów intrygi zbyt długo - kolejny tom serii - zatytułowany "Rozbójniczka" - pojawi się w sprzedaży lada dzień.
"Rani (1): Bękartka". Scenariusz: Jean van Hamme i Alcante. Rysunki: Francis Valles. Kolory: Christian Favrelle. Tłumaczenie: Jakub Syty. Wydawca: Wydawnictwo Komiksowe, Warszawa 2016.

Komiks można nabyć tutaj: Sklep. Gildia.pl

Brak komentarzy: