Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

piątek, 18 marca 2016

Azymut: Poszukiwacze zaginionego czasu - Lupano/ Andreae

Ofensywa europejskiego komiksu na rynek polski trwa w najlepsze. „Azymut” Wilfrida Lupano i Jeana-Baptiste Andreae to baśniowa historia z dużą ilością słowotwórstwa i ornitologii. W pierwszym tomie, zatytułowanym „Poszukiwacze zaginionego czasu” autorzy stopniowo budują klimat serialu i robią to wyśmienicie. W serii przeplatających się scen, będących wizualnymi majstersztykami, wprowadzają kolejne postaci dramatu i powoli ustawiają je na swoich miejscach. 
Trochę tu żeglarstwa, nieco malarstwa, kapka dworskich zachowań i mnóstwo zabaw czasem i przestrzenią. Lub raczej biegunami i kompasami - bo jednym z punktów wyjścia serii jest fakt, że ktoś ukradł biegun północny. Brzmi to absurdalnie, jednak przedstawione jest w sposób barwny i akceptowalny. 
Wizualne przedstawienie wszelkich stworzeń zamieszkujących fantastyczny świat wykreowany w głowach autorów zostało wsparte specjalnymi wyciągami z Encyklopedii Chronoskrzydłych, zamieszczonej na wewnętrznych stronach okładek albumu. Czytelnik może się z nich dowiedzieć na przykład skąd się biorą dziwoczki, czym są klepsydrawie i w jaki sposób Ważka Pamiętnica może uwięzić czyjeś odbicie w wodzie na cały rok. Ta wiedza będzie bardzo pomocna podczas lektury – autorzy wyszli bowiem ze słusznego założenia, że czytelnik wyedukowany, to czytelnik potrafiący wyłapać wszelkie fabularne niuanse. 
Odnaleźć się w tym słowotwórczym rozgardiaszu jest dość łatwo, zwłaszcza, że jednak w albumie dominują inne wątki. Wśród nich – raz po cichu, innym razem z niezłym łomotem – przewija się motyw famme fatale, łamiącej serca i powodującej szereg westchnień większości z bohaterów opowieści, których celem jest poślubienie jej, postawienie przed sądem lub choćby pojmanie. 
„Azymut” to zaskakująco dobra seria, fenomenalnie narysowana i wciągająca. Taka komiksowa baśń dla dorosłych, pełna fantastycznych postaci i zdarzeń. Polskich czytelników powinien zadowolić tryb wydawniczy cyklu - po opublikowanym w lutym tomie pierwszym, kolejne zaplanowane są na marzec i maj.
"Azymut. Tom 1: Poszukiwacze zaginionego czasu". Scenariusz: Wilfrid Lupano. Rysunki: Jean-Baptiste Andreae. Tłumaczenie: Wojciech Birek. Wydawca: Wydawnictwo Komiksowe, Warszawa 2015.
Komiks można nabyć tutaj: Sklep. Gildia.pl 

Brak komentarzy: