Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

środa, 16 marca 2016

Ósemka w szóstce

Sebastian Skrobol na okładce, Maciej Jasiński jako scenarzysta trzech historyjek oraz Agata Wawryniuk, Maria Rostocka, Karol Kalinowski, Szymon Kaźmierczak, Paweł Garwol i Łukasz Kowalczuk odpowiedzialni za rysunki (Kowalczuk i Kaźmierczak dodatkowo sami wymyślili sobie scenariusze) – tak przedstawia się skład komiksowego numeru „Szóstki” – magazynu stworzonego przez portal i magazyn F5 przy współpracy z Totalizatorem Sportowym, właścicielem marki LOTTO.
Projekt okładki: Sebastian Skrobol
Skąd w ogóle ten pomysł? Opowiada Agata Ruszkowska z portalu F5, która jest redaktorem prowadzącym magazynu:

- Wraz z Totalizatorem Sportowym zrealizowaliśmy już trzy numery 'Szóstki'. W najnowszym wydaniu postanowiliśmy postawić właśnie na komiks, ponieważ zaobserwowaliśmy, że ta dziedzina artystyczna rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie – pojawia się coraz więcej tytułów na naszym rynku, a polscy rysownicy są coraz częściej angażowani do dużych międzynarodowych wydawnictw, jak Marvel, DC Comics czy też Boom! Studios. Jako twórcy portalu i magazynu o trendach rynku i kultury nie mogliśmy być obojętni wobec tego zjawiska. Za jego pomocą w nowoczesny i atrakcyjny sposób mogliśmy opowiedzieć o marce LOTTO.

scen. i rys. Łukasz Kowalczuk
scen. i rys. Szymon Kaźmierczak
Komiksów w elegancko wydanym albumie jest sześć. Każdy opowiada o innym produkcie Lotto. Są historie czarno-białe i kolorowe. Ich zakres tematyczny jest szeroki – od historyjki obyczajowej osadzonej w polskich realiach na przestrzeni ostatnich 50 lat („Z pokolenia na pokolenia” Kaźmierczaka) aż po pulpowy cartoon („Zdrapka i jatka, a poszło jak z płatka” Kowalczuka). Autorzy komiksów zostali wybrani według konkretnego klucza.

- Chcieliśmy pokazać różne oblicza polskiego komiksu - mówi Agata Ruszkowska. - Jest to tak szerokie zjawisko artystyczne, że nie da się go zawrzeć w jednej definicji. Dlatego wybraliśmy do naszego magazynu przedstawicieli różnych stylistyk rysunkowych – począwszy od Pawła Garwola, reprezentującego drobiazgowy realizm, poprzez Marię Rostocką i jej delikatne akwarelowo-gwaszowe ilustracje, aż po Łukasza Kowalczuka z najbardziej odjechaną cartoonową kreską. Oczywiście tych kilka wybranych przez nas stylów komiksowych nie wyczerpuje tematu, bo można byłoby wyróżnić znacznie większą ilość rysowników, ale tradycyjnie musieliśmy ograniczyć się do tytułowej szóstki.

Szymon Kaźmierczak początkowo miał tworzyć komiks do „Szóstki” z Magdą Rucińską.

- Pierwotnie to ona miała narysować historię do antologii, ale z powodu natłoku zajęć zaprosiła mnie do kooperacji - ja miałem napisać scenariusz i rozrysować historię, a zadaniem Magdy miało być wycyzelowanie rysunków i położenie koloru. Ostatecznie jednak rysowniczka musiała zrezygnować z projektu, a całość przejąłem ja – mówi Kaźmierczak.

Autor podkreśla, że podczas prac nad komiksem miał wolną rękę. Pracował na bazie zdawkowego szkicu scenariusza, który zawierał podstawowe wydarzenia, jakie powinny znaleźć się w komiksie.

- Były mniej lub bardziej szczegółowe założenia o czym ma być komiks, ale swobody było dużo. Najwięcej w tym komiksie, który narysował Paweł Garwol – dodaje scenarzysta, Maciej Jasiński.

scen. Maciej Jasiński, rys. Paweł Garwol
Autorka „Rozmówek polsko-angielskich” Agata Wawryniuk w swojej historii („Szczęście sprzyja odważnym”) odpowiedzialna była jedynie za rysunki.

- Dobrze mi się pracowało, bo lubię rysować do cudzych scenariuszy. Mogę wtedy skupić się na aspektach czysto graficznych i po prostu cieszyć rysowaniem - stwierdza autorka.

Czy „Szóstka” będzie jednorazowym wydarzeniem, czy może komiks zagości na jej łamach na dłużej?

- Cały czas planujemy popularyzować w Polsce tę formę wypowiedzi artystycznej. Robimy to już od dawna online, ale chcemy również kontynuować ideę wydawania komiksu na papierze. "Szóstka" już teraz spotyka się z dużym zainteresowaniem ze strony czytelników, którzy będą ją mogli zdobyć na festiwalach komiksowych, a także bezpośrednio od nas. Mamy nadzieję, że polski komiks będzie nadal rósł w siłę, dlatego i my, i LOTTO, które jest narodowym mecenasem kultury, dokładamy do tego swoją cegiełkę – konkluduje Agata Ruszkowska.

Dla czytelników Ziniola mamy do rozdania 10 egzemplarzy magazynu. Wystarczy wymienić po jednym tytule komiksu stworzonego lub współtworzonego przez każdego z ośmiu wymienionych w tekście twórców. Na odpowiedzi czekamy pod adresem ziniolzine@gmail.com do poniedziałku 21 marca.

rys. Agata Wawryniuk
scen. Maciej Jasiński, rys. Maria Rostocka
scen. Maciej Jasiński, rys. Karol Kalinowski

Brak komentarzy: