Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

czwartek, 19 lipca 2012

Kibicujemy (290)

Autor: Dominik Szcześniak Kibicujcie komiksiarzom! Co do powiedzenia na temat albumu Legendy bydgoskie - Bydgoszcz w legendzie ma scenarzysta Maciej Jasiński
rys. Szymon Kaźmierczak
Jest to zbiór kilkunastu krótkich komiksów przedstawiających popularne bydgoskie legendy, jak i te mniej znane. Będzie można zatem poznać historię dwóch braci Byd i Gost, którzy założyli gród; dowiedzieć się dlaczego po dotarciu do Bydgoszczy król Kazimierz Wielki zrezygnował z przestrzegania diety i co ma to wspólnego z herbem miasta; poznać historię nazw kilku bydgoskich dzielnic, jak  Bartodzieje, Szwederowo czy Kapuściska, a także losy diabła Węgliszka oraz Mistrza Twardowskiego, który gościł kiedyś w Bydgoszczy. 
rys. Andrzej Janicki i Jacek Michalski
Wiele z tych historii zostało odświeżonych, tak, aby były zrozumiałe i atrakcyjne dla współczesnego czytelnika. Zyskały także elementy humorystyczne, więc powinny spodobać się również dzieciom.

W antologii znalazły się także zupełnie nowe miejskie legendy wymyślone na potrzeby owego zbioru – część z nich rozgrywa się w czasach PRL-u, a jedna nawet współcześnie – opowiada o duchu, który nawiedzał restaurację Kaskada położoną przy bydgoskim Starym Rynku, jednak musiał się wyprowadzić gdy w ubiegłym roku zburzono ten budynek.
rys. Grzegorz Molas
Do stworzenia komiksu udało się zebrać grupę znakomitych rysowników. Są to: Bartłomiej Kuczyński, Łukasz Ciaciuch, Krzysztof Trystuła, Grzegorz Molas, Janusz Wyrzykowski, Piotr Nowacki, Szymon Kaźmierczak, Tomek Mering, Jarosław Wojtasiński, Szczepan Atroszko, Andrzej Janicki, Jacek Michalski oraz  Kamil Pieczykolan.
Swoją oficjalną premierę komiks będzie miał w trakcie MFKiG w Łodzi. 
rys. Szymon Kaźmierczak
Komiks został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu miasta Bydgoszczy.
Ciąg dalszy nastąpi...
Autorem grafiki tytułowej akcji społecznej "Kibicujemy komiksiarzom" jest Wojciech Stefaniec.

1 komentarz:

x pisze...

te kadry Szymona bardzo apetyczne