Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

czwartek, 12 lipca 2012

Kibicujemy (285)

Autor: Dominik Szcześniak Kibicujcie komiksiarzom! Dzisiaj po raz pierwszy na łamach ziniolowej rubryki gości Maciej Jasiński, który kończy prace nad scenariuszem pierwszej części komiksu Tajemnice DAG Fabrik (rysunki: Jacek Michalski):
DAG Fabrik Bromberg to jedne z największych zakładów produkujących materiały wybuchowe w czasie II wojny światowej. Większość budynków produkcyjnych przetrwała w dobrym stanie do dziś. W ubiegłym roku na bazie tych obiektów utworzono Exploseum, które jest jedną z turystycznych atrakcji Bydgoszczy.
Komiks będzie przedstawiał przygody fikcyjnej postaci brytyjskiego szpiega Johna Gardnera, który trafia do Bydgoszczy aby zdobyć informacje na temat nowej broni produkowanej na terenie DAG Fabrik. Cała reszta historii będzie jednak bazowała na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w Bydgoszczy w czasie wojny. Czytelnik będzie mógł zapoznać się z kulisami produkcji materiałów wybuchowych. Istotnym elementem historii będzie również przedstawienie akcji dywersyjnych do jakich dochodziło w DAG Fabrik, a także losów jeńców pracujących przymusowo w zakładach. John będzie wspomagał grupę polskich działaczy podziemia, którzy między innymi organizowali ucieczki brytyjskich pilotów i przerzucali ich do Gdańska, skąd statkami przewożono ich do Szwecji, a następnie organizowano powrót do ojczyzny. Szczegółowo zostanie odtworzona Bydgoszcz z czasów okupacji – część akcji będzie rozgrywać się między innymi w podziemnym kasynie na terenie Łęgnowa czy w budynkach stworzonych specjalnie z myślą o personelu technicznym DAG.
Scenariusz pierwszej części jest na ukończeniu. Jacek Michalski rysuje już od pewnego czasu plansze. Komiks powinien być gotowy w sierpniu. Oficjalna premiera w październiku na MFKiG. 
Komiks został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu miasta Bydgoszczy.

Ciąg dalszy nastąpi...
Autorem grafiki tytułowej akcji społecznej "Kibicujemy komiksiarzom" jest Wojciech Stefaniec.

3 komentarze:

adler pisze...

oo, fajnie to wygląda.

Anonimowy pisze...

Fajnie! Komiks o Freddym Mercurym!

Vincent van Blogh pisze...

WYPAS!!!!