Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

niedziela, 25 września 2011

Nigredo - wystawa Krzysztofa Chalika

Kibicowaliśmy pracom Krzysztofa Chalika nad komiksem "Leanne", teraz patronujemy jego wystawie. Poniżej notka prasowa wydarzenia wraz z jedną z kompozycji Roberta Letkiewicza: 
Nigredo - Wystawa Ilustracji Komiksowej Krzysztofa Chalika z muzyką Roberta Letkiewicza
W listopadzie zapraszamy na Wystawę Ilustracji Komiksowej, którą będzie można oglądać przez cały miesiąc w Księgarni Traffic Club przy ul. Brackiej 25 w Warszawie.
Krzysztof Chalik, którego prace zaprezentujemy to grafik, współpracujący z wydawnictwami w Polsce i za granicą. Jego praca została nagrodzona w konkursie zorganizowanym przez FOR (Forum Obywatelskiego Rozwoju) i WBK Bank Zachodni na komiks i animację o tematyce ekonomicznej, gdzie zdobyła również specjalne wyróżnienie od Jacka Fedorowicza i Tomasza Bagińskiego.
Obrazy Krzysztofa Chalika będące częścią różnych historii mają w sobie rys tajemniczości i niezwykłości. Pozornie pokazują świat znany i oswojony, jednak pod podszewką normalności kryje się coś, co niepokoi i wzbudza chęć poznania ukrytej przed naszymi oczami sfery.
W pracach artysty możemy wyczuć mroczną atmosferę filmów Davida Lyncha, Alfreda Hitchcocka, czy Alexa Proyasa. Możemy dostrzec nawiązania do powieści Daphne du Maurier, której opowiadania chętnie filmował Hitchcock; Patricii Higsmith, a nawet do futurystycznych wizji zawartych w opowiadaniach Philipa K. Dicka.
  7. Contact by szmyndek 
A jednak, pomimo tych wszystkich skojarzeń jest to cały czas świat widziany oczami Krzyśka Chalika. Świat bardzo charakterystyczny. Patrząc na jego obrazy wchodzimy do miasta pełnego ciemnych zakamarków, ślepych uliczek, dziwnych postaci i ludzi, przekraczających czasami cienką granicę rzeczywistości. Zostali oni uchwyceni w jakimś momencie ich życia; w chwilach, kiedy znaleźli się twarzą w twarz z nieznanym.
Krzysztof Chalik to twórca, który stara się pokazać emocje. Wyciągnąć ze świata to, co niepokoi, porusza i dotyka najgłębszych zakamarków ludzkiego umysłu. Jego bohaterowie to ludzie na krawędzi, ludzie w przełomowych momentach swojego życia, ludzie, którzy patrzą na świat z innej perspektywy, ponieważ dane im było w którymś momencie zajrzeć za zasłonę ciemnej strony świata – realnej, bądź nie.
Jak to określił kiedyś sam Krzysztof, tworząc, chodzi ścieżkami, które znają tylko koty. Zagląda w miejsca, o których istnieniu często nie mamy pojęcia i stara się pokazać nam świat z innej perspektywy.
Do wszystkich jego obrazów, które zostaną zaprezentowane na wystawie w Traffic Club kompozytor Robert Letkiewicz, absolwent Music Composition for Film and TV w Berklee College of Music, który zdobywał swoje umiejętności, ucząc się u wielu słynnych artystów-kompozytorów muzyki filmowej, stworzył klimatyczną muzykę, która jest swoistym uzupełnieniem przedstawionych historii, dzięki czemu sam obraz staje się bardziej wyrazisty i silniej działa na odbiorcę.
Muzyki tej będzie można posłuchać w trakcie wizyty w Księgarni Traffic Club.
Obrazy powstają w głowie artysty miesiącami, a dopiero potem przez kilka tygodni przenoszone są na papier. To proces długotrwały, który trudno opisać w paru słowach. Odbiorcy widzą efekt końcowy i często nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak długo powstaje dzieło, zanim zobaczą je w książce, galerii, czy na plakacie. Podobnie jest z muzyką. Tworzona do obrazu staje się dla kompozytora swoistą wędrówką po każdym pociągnięciu pędzlem i po każdej, towarzyszącej temu emocji. Każdy dźwięk jest przemyślany i wpleciony w ilustrację tak, żeby nie tylko oddać pokazane na niej uczucia, ale również opowiedzieć historię, która często wykracza poza przedstawiony na obrazie fragment rzeczywistości.
Obaj artyści lubią ze sobą pracować i to widać po efektach ich wspólnej pracy. Jak często powtarzają, długie rozmowy pozwalają im na tworzenie zgranych duetów – muzyka+obraz.
Łączenie różnych form artystycznego wyrazu to nie nowość, ale to, w jaki sposób się to robi może być interesujące, bądź nie. Do obrazu i dźwięku można jeszcze dodać ruch, co również postaramy się pokazać przy okazji wystawy „Nigredo”.
Na wernisażu, zaplanowanym na 26 października, będzie można bowiem zobaczyć mini spektakl taneczny inspirowany obrazami Krzysztofa Chalika i muzyką Roberta Letkiewicza. Spektakl, który wprowadzi naszych gości w mroczny klimat tematyki wystawy.
Oprócz tego zaprezentujemy komiks multimedialny, który od pewnego czasu ukazuje się w Internecie. Będzie to Leanne – historia będąca spin-offem do historii Torkila Aymore’a, bohatera serii Gamedec Marcina Przybyłka. Sam autor razem ze Zbigniewem Szatkowskim jest współautorem scenariusza. Grafiki do tego komiksu przygotowuje Krzysztof Chalik, a muzykę i animacje Robert Letkiewicz.
Ponadto na wernisażu będzie można otrzymać plakat z podpisem autora i płytę z muzyką stworzoną specjalnie do obrazów prezentowanych na wystawie.
Zapraszamy wszystkich na wędrówkę po zagubionych autostradach, które mogą zaprowadzić nas do świata widzianego zazwyczaj tylko kątem oka; do miejsc, w których za każdym rogiem czai się tajemnica.
Zapraszamy do Miasta Nigredo.
Miejsce: Księgarnia Traffic Club, ul. Bracka 25 (róg Chmielnej), Warszawa
Wernisaż: 26 październik 2011, godz. 18:00, Kawiarnia Traffic Club, III p.
Czas trwania wystawy: Listopad
Informacje: www.iwoxpik.blogspot.com

Brak komentarzy: