Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

środa, 7 września 2011

Kibicujemy (201)

Autor: Dominik Szcześniak Rozpoczynamy kibicowanie "Henrykowi Kaydanowi". W pierwszym wejściu Jakub Martewicz opowiada o swoich inspiracjach. Wizualnie HK jest wyraźnym hołdem złożonym starym wydawnictwom Marvela. Skojarzenia z kreską McFarlane'a są nieuniknione. Dlaczego właśnie ten kierunek? Fascynacja tamtym okresem? Pracami Todda? A może chęć wskrzeszenia starych dobrych komiksów zeszytowych i pokazania, że nowoczesne efekty komputerowe bledną w porównaniu z potęgą kreski i fabuły?Posłuchajcie:
„Henryk Kaydan” jest oczywiście ukłonem w stronę amerykańskich serii komiksowych, jednak nie chcemy powoływać się na żadne konkretne wydawnictwo. Zresztą Czytelnicy widzą w naszych komiksach najprzeróżniejsze inspiracje. To naturalne, że nie da się ich uniknąć. Sami jesteśmy wielkimi fanami zachodnich serii. Mam ich sporą kolekcję od Supermana Johna Byrne’a, serię Man of Steel po Batmana Norma Breyfogle’a oraz masę innych zeszytów jak Wonder Woman Byrne’a, Doom Patrol, Jack Kirby’s Fourth World a nawet początek serii The Atom.
Limitowana okładka do HK#5
Co do rysunków, faktycznie, w HK # 1 rzeczywiście widać echa inspiracji dziełami Todda McFarlane'a, ale przede wszystkim dlatego, że pierwszy numer naszej serii powstawał jakiś czas temu i to przez wiele miesięcy. Myślę, że kolejne numery pokazują, że staram się rysować jak Jakub Martewicz i nikt inny. 
Konkretna odpowiedź. A więc pomęczmy jeszcze bardziej: Co miesiąc nowy numer, wydawnictwo powołane do wydawania serii, okładki stylizowane na stare zeszyty - czy to recepta na stworzenie polskiego Marvela? 
Seria HK kojarzy się z seriami amerykańskimi, bo taki był nasz zamysł. Nigdy jednak nie planowaliśmy stworzyć drugiego Marvela czy DC. Naszym jedynym celem jest wydawanie jak najlepszych komiksów. Chcemy dać Czytelnikom coś, czego nie ma na polskim rynku. Tym deficytowym dobrem jest polska seria rysowana i wydawana w stylu amerykańskim. Postawiliśmy w HK Productions na jakość i regularność. To połączenie, którego oczekują fani komiksów, a które rzeczywiście kojarzy się z wielkimi zachodnimi wydawnictwami. Często jesteśmy do nich porównywani i bardzo nam to schlebia.
Ciąg dalszy nastąpi...
Autorem grafiki tytułowej akcji społecznej "Kibicujemy komiksiarzom" jest Wojciech Stefaniec.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Kaydan rządzi ! Powodzenia !

Anonimowy pisze...

Zacznijcie wydawac to w kolorze to chętnie kupię.