Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

poniedziałek, 1 lutego 2016

Saga o Atlasie i Axisie - Pau

"Saga o Atlasie i Axisie" - ten serial autorstwa twórcy ukrywającego się pod pseudonimem Pau doczekał się już dwóch odsłon. Trzecia zostanie wydana już niebawem, bo w marcu tego roku. Bohaterami tego przygodowego komiksu są zwierzaki – głównymi psy, pobocznymi: wilki, owce, kozy, miśki, zające i inne. Co najbardziej przykuwa oko, to rysunki. Pau operuje stylem klasycznej groteski, jego grafiki są niezwykle dynamiczne i emocjonalne. To, co rysownik wyprawia z tłami powoduje, że na analizę poszczególnych kadrów można poświęcić godziny. Pejzaże, promienie słońca prześwitujące przez gałęzie drzew, odbicia w wodzie – wszystko to robi niesamowite wrażenie. 
No i te poczciwe mordki postaci, występujących w komiksie, hołdujące najlepszym tradycjom komiksów humorystycznych i komiksów dla dzieci. Po lekturze okazuje się jednak, że polecanie tej serii najmłodszym czytelnikom może okazać się nie do końca trafnym wyborem. Pau swoim komiksem mówi: Patrzcie, to są takie same śmieszne ludki, jakie widujecie w kreskówkach, z jedną różnicą: tutaj, kiedy mysz zdzieli kota młotkiem po łbie, to sierściuch nie otrząsa się, a odchodzi do krainy wiecznych łowów. To, co śmieszy w animowanych filmach, tu ma swoje konsekwencje. I nikomu nie jest do śmiechu. 
Pierwszy tom sagi zaczyna się rzezią rodzinnej wioski dwóch psów – Atlasa i Axisa. Wyrżnięci zostają wszyscy ich przyjaciele, a porwane najbliższe ich sercom osoby. Sprawcami są tajemniczy najeźdźcy, świetni żeglarze, poruszający się statkiem, którego żagle zafarbowane są krwią ofiar. Bohaterowie ruszają tropem zabójców, przeżywając różnego rodzaju przygody. Po drodze walczą ze starymi wrogami, robią sobie nowych, ale też wpadają w sidła miłości i pielęgnują swoją przyjaźń. 
"Saga o Atlasie i Axisie" to również przełożenie pewnych ludzkich dylematów na grunt zwierzęcy. Podstawą drugiego tomu jest na przykład konflikt pomiędzy wiarą a ewolucją, czyli koncepcja boga Toby’ego o psim pysku (który stworzywszy świat, na swoje podobieństwo ulepił również psa) kontra teoria o wspólnym przodku wszystkich psów – wilku. Poszukiwania legendarnego Tarsosa, czyli pół psa, pół wilka, wysyłają Atlasa i Axisa na stepy Sabakistanu. Tam następuje rewizja pojęcia „lud prymitywny”. Co ważne, ta seria traktuje również o szacunku dla zwierząt, który kultywowany jest tutaj głównie przez pradawne ludy, a dla którego przeciwwagą jest konsumpcjonizm współczesnych plemion. 
W Sadze treści rozrywkowe idą ramię w ramię z edukacyjnymi, a przepiękne rysunki urzekają. Warto zapoznać się z tym tytułem.
"Saga o Atlasie i Axisie". Autor: Pau. Tłumaczenie: Jakub Jankowski. Wydawca: timof comics, Warszawa 2015.
Komiks można nabyć tutaj: sklep wydawcy, Sklep. Gildia.pl

Brak komentarzy: