Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

wtorek, 23 lutego 2016

Okres krakowski/ First weeks - Anna Krztoń

Komiksy krztoniowe to seria niezależnych, wydawanych własnym sumptem komiksów autorstwa Anny Krztoń. Dwa z nich – „Okres krakowski” i „First weeks” to obyczajowe historie, opisujące różnego rodzaju perypetie skorej do przeprowadzek autorki. 
Pierwszy dotyczy życia w Krakowie, do którego Anna Krztoń przeprowadziła się po sześciu latach mieszkania w Katowicach, drugi natomiast zasadza się na jej przenosinach do Warszawy. Oba albumy dotykają tematu oswajania obcej przestrzeni, ale na szczęście na różne sposoby. 
„Okres krakowski” to ciąg scen komiksowych ujętych w serie kadrów bądź całostronicowych obrazków, składających się na porządny, humorystyczny pamiętnik autorki. Krztoń w umiejętny sposób spisuje spotkania ze znajomymi, problemy z cerą wywołane krakowskim powietrzem... Jest tu trochę codzienności tramwajowej, dużo o tamtejszych gołębiach, sporo o najciekawszych miejscach miasta. Autorka opisuje również swoje kontakty z krakowskim środowiskiem komiksiarzy – w gościnnych występach pojawiają się tu np. redaktorzy zina Mydło czy Jakub Dębski, znany pod pseudonimem Dem. W komiksie dominuje radosny klimat. Jak zresztą wspomina sama autorka, przeprowadzka do Krakowa była dla niej niczym haust nie do końca świeżego powietrza i odreagowanie wcześniejszych katowickich niepowodzeń. 

„First weeks” ma nieco inny charakter – ten niewielkich rozmiarów album jest raczej zbiorem impresji z Warszawy, o której Krztoń pisze, że jest największym miastem, w jakim kiedykolwiek żyła. Między innymi w związku z tym w komiksie dominują dwustronicowe rysunki, przedstawiające widoki z okna, miejskie plenery. Autorka jest tu wyraźnie zagubiona, oswajająca się z rzeczywistością – w końcu są to jej pierwsze tygodnie pobytu w stolicy. 
Komiks warszawski, podobnie jak krakowski jest czarno-biały. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Próżno szukać tu zabawnych, szybkich historyjek i wesołych przygód. Co więcej, autorka zdecydowała się na wydanie tego komiksu w języku angielskim, co jest zabiegiem bardzo praktycznym – takie dzieło łatwiej jest sprzedać na różnego rodzaju światowych festiwalach komiksu niezależnego. 
"Okres krakowski" swą premierę miał podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2015 roku, ale już wcześniej (od marca) ukazywał się na stronie internetowej PROwincji, zaś "First weeks" powstał na przestrzeni kilku tygodni minionej jesieni, a debiutował na wrocławskich Złotych Kurczakach.  
Mimo różnic formalnych, oba komiksy łączy szczerość przekazu i niezwykle umiejętne posługiwanie się komiksowym językiem. Nie każdy potrafi opowiadać komiksem o swoim życiu. Anna Krztoń robi to wyśmienicie. 
"Okres krakowski", "First weeks". Scenariusz i rysunki: Anna Krztoń. Kontakt: www.anna.krzton.com. FB: komiksy krztoniowe.

Brak komentarzy: