Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

wtorek, 19 stycznia 2016

Równonoce – Cyril Pedrosa

Żeby czerpać przyjemność z lektury „Równonocy” trzeba być sympatykiem ludzi i opowieści o nich. Dłuższych, krótszych, zatrzymanych na kartce papieru czy w obiektywie aparatu. Właśnie takie opowieści, ubrane w zgrabną, wielowątkową historię, serwuje czytelnikom Cyril Pedrosa. Na łamach tego elegancko wydanego komiksu, przepełnionego urokiem i czarem,  są i momenty zadumy i uśmiechu, chwile pośpiechu i błogiego spokoju.  
Tytułowa równonoc to moment, w którym długość dnia zrównuje się z długością nocy. Do tej równowagi dąży również w swoim życiu człowiek. Na kartach komiksu spotykamy zatem ludzi bardziej i mniej słabych, pogodzonych z życiem i pragnących je zrozumieć, mających obawy przed postawieniem kroku do przodu, wyobcowanych, samotnych… Dialog między nimi lub też tego dialogu brak buduje przepełnioną emocjami historię.  
Ten komiks jest świetnie skomponowany. Składa się z czterech rozdziałów, z których każdy dotyczy innej pory roku i poprzedzony jest niemą historyjką, przenoszącą czytelnika w czasie o miliony (?) lat. Co ciekawe, w elementy narracji komiksowej wkomponowane są fragmenty prozy. Pedrosa każdej porze roku nadaje inną oprawę plastyczną. Na graficzne eksperymenty pozwala sobie również w obrębie poszczególnych rozdziałów. Album pod tym względem robi ogromne wrażenie, podobnie zresztą (jeśli nie większe) jak wydana kilka lat temu „Portugalia” tego samego autora.  
„Równonoce” to także świetne dialogi - bardzo życiowe i naturalne To również przede wszystkim znakomita kompozycja i świetna rytmika opowieści, nie zaburzona zastosowaną przez autora wielością form. Ten komiks opowiada o śladach, jakie po sobie zostawiamy i jakie – jeśli w ogóle – mają one znaczenie. Jeśli ktoś lubi subtelne, delikatne historie niekoniecznie przepełnione akcją, ale za to opowiadające o czymś ważnym i pozostawiające czytelnika z szeregiem przemyśleń, to "Równonoce" są dla niego albumem idealnym.
Trzeci w kolejności album Cyrila Pedrosy wydany na rynku polskim (po "Trzech cieniach" i "Portugalii", nie licząc "Szkicownika portugalskiego") to dotychczas najbardziej ambitne podejście francuskiego twórcy do materii komiksu. Niegdysiejszy współpracownik studia Disneya wprowadza "Równonocami" w stan spokoju. Efektowny, poetycki, przemyślany majstersztyk. Polecam.
"Równonoce". Autor: Cyril Pedrosa. Tłumaczenie: Katarzyna Sajdakowska. Wydawca: timof i cisi wspólnicy, Warszawa 2015.
Komiks można kupić tutaj: Sklep wydawcy, Sklep. Gildia.pl

Brak komentarzy: