Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

piątek, 22 stycznia 2016

Mocarz - Stefaniec

„Mocarz” to komiks walczący, wymierzony w biznes związany z dopalaczami. O tym jak dotkliwy jest to problem i jakim syfem są te narkotyki przekonało się wielu młodych ludzi, którzy wpadli w problemy z prawem, których dotknęły choroby psychiczne i wreszcie takich, którzy zmarli po zażyciu tych substancji. „Mocarz” mówi: „Nie bądź kolejną ofiarą” i robi to z wykorzystaniem tej jakże pojemnej formy przekazu, jaką jest komiks. 
Za gazetowy zeszyt odpowiedzialny jest Wojciech Stefaniec, który zdecydował się stworzyć go w czerni i bieli. Dlaczego? Trafną diagnozę wystawił rekomendujący "Mocarza" Robert Biedroń, prezydent Słupska, który powiedział: „prawda o dopalaczach jest czarno-biała. Nie ma tutaj kolorów. Używając dopalaczy rujnujesz sobie życie i na ma innych scenariuszy”.
Stefaniec rozpoczął swój komiks nieco przewrotnie, pozornie zachęcając do zażywania produktów wywołujących ekstazę. Dopalacz uosobiony jest tu przez superbohatera, w którego przemienia się zwykły człowiek po zażyciu magicznej pigułki. A zażywa po to, żeby uciec od rzeczywistości i spróbować czegoś innego i nowego. Szybko jednak okazuje się, że wraz z tą nowością i innością idzie zniszczenie. Bohaterskie czyny mocarza z urojonego alternatywnego świata, w rzeczywistości są tylko irracjonalnymi i głupimi czynami człowieka. Radość staje się szaleństwem. Zabawa zaczyna pachnieć śmiercią. „Mocarz” pokazuje również jak w sytuacji konfrontacji z dopalaczami powinna się zachowywać rodzina ofiary tych specyfików. 
Komiks mówi jasno i wyraźnie: dopalacze to ogromny biznes. Po prostu biznes. „Koledzy, narkotyk, szpital. Koledzy, narkotyk, szpital. Jak przerwać tę pętlę? Wiedzą dorosłych, która wpłynie na młodą wyobraźnię. Inaczej wszyscy skończymy w psychiatryku” – konkluduje Stefaniec. Ten komiks to co prawda niewielki kamyczek w walce z dopalaczami, ale kamyczek bardzo ważny. 
Komiks, w ramach akcji Stop dopalaczom, rozdawany jest za darmo w szkołach na terenie Pomorza i Pomorza Zachodniego - w Słupsku, Lęborku, Koszalinie i Miastku. Zawarte w nim zostały ważne informacje, takie jak poradnik gdzie szukać pomocy i zestawienie faktów i mitów dotyczących dopalaczy. To bardzo ważna inicjatywa, o której należy mówić i pisać jak najwięcej i którą należy naśladować w innych rejonach kraju.
"Mocarz". Scenariusz i rysunki: Wojciech Stefaniec. Współpraca: Krzysztof Kraszewski, Janis Chrisidis, Teresa Maksimowicz. Komiks wydany w ramach akcji społecznej "Stop dopalaczom!". Organizatorzy: Głos Pomorza, Miasto Słupsk, Powiat Słupski.  

Brak komentarzy: