Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

niedziela, 28 kwietnia 2013

Opowieści z najdalszych przedmieść - Tan

Autor perfekcyjnego "Przybysza" powraca cyklem ilustrowanych opowiadań. I już na dzień dobry wiadomo, że jest to powrót absorbujący. Po przewróceniu okładki następuje bowiem kilkudziesięciominutowe parkowanie na wyklejce. Znajdujące się tam dziesiątki małych rysunków przyciągają wzrok, wywołują "ochy" i "achy", prowokują uśmiech, szeroko otwierają oczy maestrią świetnych mikroobrazów. Tę samą przyjemność autor zapewnia na końcowych stronach albumu.
Wnętrze "Opowieści z najdalszych przedmieść" to równie znakomita, choć zupełnie inna, podróż. Tan operuje przeważnie całostronicowymi ilustracjami, lecz znajduje również miejsce dla - utrzymanych w stylistyce znanej z "Przybysza" - rysunkowych historyjek, czy też fenomenalnie przygotowanego kolażu ("Deszcz w oddali"). Tusz, kolor, ołówek, opowieść w gazecie, spis treści na znaczkach - album zaprojektowany jest zachwycająco.
Powyższymi środkami Tan opowiada historie z dzieciństwa. Takie, jakimi zostały zapamiętane. Tajemnicze, niedopowiedziane, z dreszczykiem i przefiltrowane przez wyobraźnię. Na końcu ulicy mieszkał służący radą bawół? Na trawniku przed domem rozgościł się diugoń? Rzadko wychodząca z domu sąsiadka to wiedźma? Naturalne dla dziecięcej wizji świata historyjki Tan wspomaga - a jakże - morałem (jak np. w krótkim "Czuwaniu"). Ten poetycki wymiar opowiadań podbudowę ma jednak jak najbardziej realistyczną - jest tu wszystko, co zapewne większość czytelników pamięta z okresu dzieciństwa - "pingpongowa mantra" towarzysząca kłótniom z bratem, przemawianie się kto był pierwszy, zbieranie elektrośmieci celem skonstruowania zwierzaka, wyprawy w nieznane... Tan "Opowieściami z najdalszych przedmieść" stworzył pomost do siedzącego w głębi nas, może nieco przykurzonego świata.
W nieistniejącym już fanzinie "Wszywka" istniał dział "Precjozum". Autorzy, kwiecistym językiem, opisywali tam przedmioty, które przyciągnęły ich uwagę na zawsze i które przez wzgląd na swoją wizualną atrakcyjność stanowią integralną część ich życia. Takim precjozum jest również ta świetnie wydana książka. Postawić ją na półce to za mało. Wyeksponować, wracać do niej, wertować strony - to już coś. "Opowieści z najdalszych przedmieść" to przedmiot niewątpliwie wysokiej jakości i wartości.
Wraz z omawianym albumem, kultura gniewu wznowiła "Przybysza". Dla czytelników Ziniola przygotowaliśmy konkurs, w którym można zdobyć reedycję dzieła Shauna Tana. Konkurs należy do gatunku szybkich: do godziny 18:00 dnia dzisiejszego czekamy na Wasze odpowiedzi na pytanie: "Dlaczego chciałbyś/ chciałabyś ten komiks mieć". Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres redakcji. Po 18:00 jednoosobowe jury dokona subiektywnego wyboru, nagradzając najciekawszą odpowiedź.
"Opowieści z najdalszych przedmieść". Autor: Shaun Tan. Tłumaczenie: Magdalena Koziej. Wydawca: kultura gniewu 2013
Album można nabyć tutaj: Sklep.Gildia.pl, Picture Book.pl

2 komentarze:

Tomek pisze...

Pod względem graficznym "Przybysz" jednak zachwyca mnie znacznie bardziej, " Opowieści..." sprawiają wrażenie młodszych, mniej dopracowanych dzieł.

pszren pisze...

mi się podoba język recenzji.