Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

sobota, 6 kwietnia 2013

Ligatura 2013: Scenarzysta/ rysownik - "vs" czy "&"? - warsztaty

20 kwietnia o godzinie 10.00 podczas Festiwalu Ligatura odbędą się warsztaty, o których informujemy poniżej:
Przedmiotem warsztatów będzie współpraca na linii scenarzysta – rysownik. Jak przebiega? Konfliktowo czy bezboleśnie? Czy scenarzysta foruje swoją wizję rzeczywistości przedstawionej w komiksie, stojąc nad rysownikiem, czy może powinien dać mu swobodę twórczą? 
Na te pytania postarają się odpowiedzieć prowadzący warsztaty – Dominik Szcześniak i Maciej Pałka, którzy w swoim dorobku mają wiele wspólnie zrealizowanych albumów („Dziesięć bolesnych operacji”, „Dom żałoby”, „Waciane Kafliki Żyttu”, „Lublin w powieści graficznej: Spotkania z Zuzią”, „Drużyna ze Sławina”). 
Warsztaty zainauguruje luźny wykład prowadzących na temat współpracy, oparty o nabyte doświadczenia. Jednocześnie, omówione zostaną zarówno podstawowe zasady pisania scenariusza komiksowego (od pomysłu, kreacji postaci, poprzez linię fabularną i dialogi, skończywszy na skrypcie, gotowym do użycia przez rysownika), jak i prawidła rządzące rysunkiem (podstawowa wiedza na temat rysunku komiksowego, uwzględniająca kompozycję planszy, rozkład kadrów na stronie i zachowanie ciągu przyczynowo – skutkowego). 
Głównym elementem warsztatów będzie stworzenie krótkiej (ze względu na ograniczony czas najprawdopodobniej jednoplanszowej) historii komiksowej na zadany temat. Komiks powinien zostać stworzony w kooperacji scenarzysta – rysownik; w przypadku braku zainteresowania uczestników którąkolwiek z tych dziedzin, powstaną komiksy autorskie. 
informacje i zapisy: giera@centrala.org.pl
wstęp: 15 zł (przedpłata)
ilość miejsc ograniczona

4 komentarze:

Kapral pisze...

Zapomnieliście o lubelskich biletach autobusowych? W końcu to wasze największe, a już na pewno najsłynniejsze wspólne dzieło!!!

Maciej Pałka pisze...

Pamiętaliśmy ale to ponoć nie były komiksy tylko pseudokomiksy.

Kapral pisze...

Co prawda to prawda.

Maciej Pałka pisze...

Tak.