Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

czwartek, 1 marca 2012

Kibicujemy (256)

Autor: Dominik Szcześniak Kibicujemy Multikierunkowcom 2 (pierwszą część recenzowaliśmy tutaj) i Bobotowi, czyli Pszren-scenarzysta kontratakuje. Oba zbiorki są w fazie produkcji, a ich premiera przy odpowiednim natężeniu kibicowania powinna mieć miejsce podczas tegorocznego LeSzKa. Dewiza stara jak świat nakazuje wspierać tych, którym w ogóle chce się coś robić, tak więc obowiązkowo kibicujemy! Oddaję głos zapiskom Pszrena:
KaNaPKa, czyli Konkurs Na Pasek Komiksowy, to nie tylko okazja do podnoszenia poziomu adrenaliny rywalizujących komiksiarzy, ale także mobilizacja do tworzenia kolejnych pasków, a nawet całych ich serii. Paski zamieszczane w kolejnych odsłonach KaNaPKi przez zespoły Hagarek/Pszren oraz PanKozioł/Pszren stały się zaczynem powstania zbiorków, tworzących dwa albumiki: Bobot oraz Multikierunkowcy 2. 

Bobot to historia robota podrzuconego dwójce leniwych Ziemian. Tytułowy Bobot okazuje się być szpiegiem obcej cywilizacji, mającej zamiar podporządkować sobie ludzkość. Szyki mocodawców Bobota przestawia pojawienie się Bobotki, czyli robota płci żeńskiej podrzuconego przez jeszcze inną cywilizację...

W Multikierunkowcach 2 reaktywuje się grupa malarzy, kiedyś wspólnie doskonalących swe umiejętności w pewnym domu kultury. Na osiemnastce Ani malarze dostają propozycję wyjazdu do pewnej republiki azjatyckiej, w celu podnoszenia poziomu tamtejszego malarstwa. Wyjazd okazuje się dużo mniej bezpieczny, niż było zaplanowane.


W obu planowanych albumach obecne są także wątki miłosne. Kto wie, jak ułożą się relacje Ani z innymi członkami grupy Multikierunkowców? Czy Bobotka odda swój tranzystor sercowy Bobotowi? Przekonamy się już niedługo. Premiery albumików planowane są na wiosnę, prawdopodobnie na Lubelskich Spotkaniach z Komiksem, chociaż nie jest wykluczony inny - wcześniejszy - termin publikacji. Wiele zależy od nadsyłanych pasków gościnnych - jako że w każdym z planowanych albumów planowane jest zamieszczanie także fanartów, trajbjutów czy innych prac nawiązujących do serii. Autorzy gorąco zachęcają do nadsyłania takich prac.


Pszren pisze: "Składanie tych scenarów w całość nie było takie proste, niektóre paski były zupełnie z innej beczki niż większość, a poza tym Multikierunkowcy 2 to kontynuacja, która poszła w trochę mniej teoretycznym kierunku, są nawet elementy przemocy, trochę polityki... Bobot natomiast to paski przede wszystkim nastawione na KaNaPKę, czyli tematy były w większości narzucone przez zwycięzców kolejnych edycji, stąd zabawa była z takim budowaniem treści, żeby akcja całości się toczyła, i jednocześnie żeby mieściła się w tematyce edycji".

Ciąg dalszy nastąpi...
Autorem grafiki tytułowej akcji społecznej "Kibicujemy komiksiarzom" jest Wojciech Stefaniec.

1 komentarz:

pszren pisze...

wielkie dzięki!