Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

niedziela, 28 grudnia 2014

Zapowiedzi 2015: Wydawnictwo Komiksowe

W dziale z zapowiedziami komiksowymi na rok 2015 dzisiaj gościmy Wojciecha Szota z Wydawnictwa Komiksowego. Oto część przyjemności, które ten edytor dostarczy czytelnikom w najbliższych 12 miesiącach:
"Wieże Bois-Maury" (Hermann i Yves H.)
Mijający rok był dla nas czasem wielkich zmian. Nawiązanie współpracy z jednym z największych w Polsce wydawnictw, Prószyński i S-ka to oczywiście wielka szansa na rozwój i poszerzenie naszej oferty. Plan na 2015 rok z pewnością to pokazuje. Koniec grudnia to moment, gdy jesteśmy w trakcie negocjacji niektórych kontraktów i nie możemy niektórych tytułów ujawnić, ale:
- wszystkie rozpoczęte przez nas serie będą kontynuowane. "Pewnego razu we Francji" Nury'ego i Vallee'a (luty), "Krucjata" Jeana Dufauxa i Philippe Xaviera (kwiecień), dokończymy "Wieże Bois-Maury" Hermanna (styczeń) oraz rozpoczniemy rozszerzenie serii pod prostym tytułem "Bois-Maury" (od września). Zamkniemy również dylogię "Gilles McCabe" Daniela Gizickiego i Barbary Okrasy (maj).

"Pewnego razu we Francji", "Gilles McCabe", "Krucjata"
Największe przeobrażenie będzie dotyczyło Dawnego Komiksu Polskiego. Trzeci tom będzie wyraźnie odróżniał się od swoich poprzedników. Data premiery – zapewne wrzesień.

"Azimut" (Lupano/ Andreae)
- rozpoczniemy dwie nowe serie komiksowe – "Azimut" autorstwa Lupano i Andréae to oszałamiająca barwami i stylistyką seria komiksów, jedna z najlepszych i najoryginalniejszych jakie powstały w ostatnich latach. Graficzny majstersztyk, który z pewnością trafi do fanów komiksu, a i spodoba się wszystkim, którzy doceniają dobre ilustracje. "Rani" to powrót do historycznych przygodówek z najwyższej półki. Autorzy – van Hamme i Valles (znany z "Władców chmielu") gwarantują rozrywkę na  doskonałym poziomie scenariusza i rysunku.

"Rani" (van Hamme/ Valles)
"Comanche" (Hermann)
 - dla miłośników (i miłośniczek) francuskiego komiksu będziemy mieli też - podobnie jak w ubiegłym roku - premierowy album Hermanna (francuska premiera w styczniu 2015, nasza w maju). Tym razem Hermann wraca do westernu. A na tym nie koniec – "Comanche" to jeden z tych tytułów, którym się przyglądamy i być może pojawią się jeszcze w tym roku.
- bardzo jesteśmy ciekawi jaki odbiór będzie miała w Polsce komiksowe adaptacja kryminału "Fatale" (nad polskim tytułem pracujemy). Komiks autorstwa syna autora książki i Maxa Cabanesa to krwista opowieść, która powinna wciągnąć wszystkich tęskniących za dobrym, komiksowym kryminałem.
"Fatale" (Cabanes/ Manchette)
- chyba najczęściej komentowaną naszą zapowiedzią jest wznowienie "Ekspedycji" Bogusława Polcha, Alfreda Górnego i Arnolda Mostowicza. Historia znana też pod tytułem "Według Ericha von Daenikena" ukaże się w maju lub październiku i będzie oczywiście nawiązywała do naszego bestsellerowego, kolekcjonerskiego wydania "Funky’ego Kovala".
"Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona"
- jesteśmy oczywiście otwarci na polskich autorów, ale jednak ostrożnie. Zmianie ulegnie rysownik "Profesora Andrewsa" na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk (ujawnimy niedługo), "Człowiek-wilk" tymczasowo "wylatuje" z naszych zapowiedzi. Za to pojawią się w tym roku aż dwa komiksy Grzegorza Janusza i Krzysztofa Gawronkiewicza. To najważniejszy duet w polskim komiksie ostatnich kilkunastu lat. Premierowym albumem będzie "Kwintesencja", której scenariusz to majstersztyk godny najważniejszych nagród literackich. I – tego jeszcze nie ogłaszaliśmy – wznowimy (w wydaniu kolekcjonerskim i wielkim formacie) "Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona". "Esencja" po latach wróci do księgarni!
Kadr z komiksu "Hej, Misiek!"
Ciekawie zapowiada się też komiks Dominika Szcześniaka "Hej, Misiek!" (tytuł roboczy - część komiksu dostępna jest tutaj), zaplanowany na początek października.

Na koniec zachowałem oczywiście moje skarby – "Gigantyczna broda która była złem" (marzec) to komiks jaki zdarza się raz na kilka lat. Scenariuszowe i rysunkowe mistrzostwo osiągnięte przez debiutanta. Przygodowo-filozoficzny obraz korpo-społeczeństwa. Komiks nie tylko dla hipsterów z brodami.
"Market Day" (James Sturm)
"Dzień handlowy" to wielki powrót do Polski Jamesa Sturma, chyba najbardziej znany album kanadyjskiego rysownika i wykładowcy akademickiego to dziejąca się na początku XX wieku opowieść o 24 godzinach z życia żydowskiego rzemieślnika. Doskonale odtworzone (Sturm inspirował się fotografiami Roman Vishniaca) życie sztetla, które mimo XX wieku wciąż upływa zgodnie z naturalnym rytmem, którego ukoronowaniem jest tytułowy „dzień targowy”.
"Styx" (Foerster/ Andreas)
"Styks", w którym spory udział miał Andreas, biografia Alana Moore’a, "Sokrates" Joanna Sfara i Christophe'a Blaina, "Local" Briana Wooda i mangowa niespodzianka z najwyższej półki (oczywiście tzw. one-shot) to tytuły nad którymi już pracujemy. W naszym portfelu za chwilę znajdzie się też kilka niezwykłych tytułów, które w 2016 roku ułożą się w chyba najbardziej nowatorską serię wydawniczą z jakimi mogliście mieć do czynienia.
"Sokrates" (Sfar/ Blain)
Zapewne na tym nie koniec (już chyba zdradziliśmy, że Paul Pope to jeden z naszych typów na ten rok?), ale pozwolicie, że się powstrzymamy z ogłaszaniem. Przesunięcia czy odwołania wydań niektórych tytułów to przykra konsekwencja zbyt dużego czasem entuzjazmu wydawcy.
"Local" (Wood/Kelly)
Czekam już aż 2015 rok się rozkręci, gdy przyjadą pierwsi z naszych Autorów (Judith Vanistendael, Stephen Collins, może Sturm), zacznie się szaleństwo przedfestiwalowe… Koniec roku to z jednej strony podsumowania a z drugiej zbieranie sił i nakręcanie się na przyszłość. Mam nadzieję, że będziecie z nami.

Brak komentarzy: