Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

piątek, 12 grudnia 2014

W obcej skórze - Andruchowicz

Debiutancki album Anny Andruchowicz to jednocześnie praca dyplomowa pod kierunkiem prof. Dariusza Vasiny i mgr Jakuba Woynarowskiego, stworzona w Pracowni Rysunku Narracyjnego na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. "W obcej skórze" zrealizowane jest w szarościach - taką też oprawę edytorską, gwarantującą spójność publikacji, zaproponowała kultura gniewu. Brudny papier i ołówkowa grafika niesie ze sobą opowiedzianą bez słów i odgłosów naśladowczych metaforyczną opowieść o tolerancji, adaptacji, przyjaźni i odrzuceniu. 
Anna Andruchowicz, opowiadając o relacjach pomiędzy wilkiem a kolczastym odmieńcem nie odkrywa niczego nowego: pokazuje strach towarzyszący pierwszemu spotkaniu, akceptację, przyjaźń, tęsknotę za swoimi i ostatecznie odrzucenie odmieńca przez tychże. Przedstawia chwile smutków i radości ekscentrycznych kompanów, wspólne pogonie, zabawy i polowania. Choć jej historyjka w pewnym momencie może ścisnąć za gardło, to jednak jest dość banalna i chowa się w powodzi jej podobnych opowiastek. 

Lecz nie o oryginalność w podejmowaniu zaangażowanego tematu chodziło, a o formę. 

Anna Andruchowicz z perfekcją, która debiutantom zdarza się niezwykle rzadko (jeśli w ogóle), ciągnie swoją opowieść rysunkami, z rozmysłem komponując plansze i budując efektowne kadry. "W obcej skórze" to fachowe opanowanie komiksowego rzemiosła. Andruchowicz wie, kiedy zastosować splash-page, a kiedy "zatrząść" kadrowaniem planszy. Potrafi spokojnie prowadzić narrację rysunkową, ale też znienacka przyspieszyć. Efektownie uwydatnia dominanty na planszy i każdej scenie poświęca dokładnie tyle uwagi, ile potrzeba. Mając taką wiedzę i umiejętności, autorka bez problemów zrobiłaby dobry komiks nawet nie umiejąc rysować. Ale umie. I to jak.
Dzięki tym umiejętnościom, na kartach "W obcej skórze" przysłowiowe "plecy konia" (tu: wilka) ma rysowniczka opanowane do perfekcji. Przewracanie skrupulatnie wyrysowanych stron wywołuje wrażenia podobne do tych, które towarzyszą oglądaniu najlepszych dokumentów przyrodniczych Discovery. Każde ze zwierząt występujących w komiksie narysowane jest perfekcyjnie, a mnogość ujęć i perspektyw jest imponująca. Po co komu słowa, jeśli tak dużo rzeczy wyczytać można z oczu bohaterów?
Z warsztatem, jaki posiada Anna Andruchowicz można przenosić góry. Na ciążący nad historią banał przymykam oko, bo ważniejszy od niego jest fakt pojawienia się na scenie fascynującej debiutantki. Perspektywicznej, dobrze rokującej, wartej śledzenia i dopisania do krótkiej przecież listy udanych debiutów ostatnich lat. "Dodając do obserwowanych", kibicuję autorce w odpowiednim wyborze tematyki kolejnego albumu i rzucenia nim komiksowego świata na kolana.
"W obcej skórze". Scenariusz i rysunki: Anna Andruchowicz. Wydawca: kultura gniewu, Warszawa 2014.
Komiks można nabyć tutaj: Sklep wydawcy, Sklep. Gildia. pl, Incal

Brak komentarzy: