Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

niedziela, 21 grudnia 2014

Zapowiedzi 2015: kultura gniewu

W kolejnej odsłonie cyklu przybliżającego premiery komiksowe nadchodzącego roku gościmy kulturę gniewu. O planowanych komiksach polskich i zagranicznych, wznowieniach i zmianach w wydawnictwie opowiada Szymon Holcman:
Nie wiemy jeszcze, jak dokładnie będzie wyglądał nasz kalendarz wydawniczy w 2015 roku, wiemy natomiast, że działo się będzie dużo. To co poniżej to tylko fragment naszych planów, podany w przybliżonej kolejności chronologicznej. Część tytułów czeka na finalne potwierdzenie i będziemy pewnie mogli powiedzieć więcej w ciągu dwóch miesięcy. 
Zaczniemy od komiksu, który mieliśmy wydać jeszcze w tym roku, ale z różnych względów musieliśmy jego premierę przełożyć. 
Okładka polskiego wydania "Zrozumieć komiks" Scotta McClouda
Mowa o legendarnym "Zrozumieć komiks" Scotta McClouda, czyli komiksie o... komiksie. To lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów tego gatunku, ale też dla ludzi, którzy interesują się sztuką i kulturą w ogóle. "Zrozumieć komiks" spokojnie mógłby być akademickim podręcznikiem, choć od większości podręczników różni się tym, że jest absolutnie fascynujący. 
Prace nad tym tytułem trwały naprawdę kilka lat i bardzo się cieszymy, że w końcu trafi do rąk czytelników. 
Battling Boy (Paul Pope)
Kolejnym komiksem będzie "Battling Boy" Paula Pope'a. To jeden z najczęściej nagradzanych komiksów roku 2013 i pierwszy album Pope'a wydany w Polsce. Jestem przekonany, że na pewno nie ostatni. Główny bohater, tytułowy Battling Boy, w ramach swoistego rytuału inicjacyjnego zostaje wysłany przez swojego ojca do wielkiego miasta, które przeżywa inwazję potworów. Chłopak ma stać się obrońcą mieszkańców i dopiero wtedy będzie mógł wrócić do swojego domu. Kawał fantastycznego i wciągającego komiksu akcji. 
"Wiedźmun: Dziki Goń" (Tomasz Samojlik) - okładka robocza
Pojawi się także "Wiedźmun" Tomka Samojlika, który w ostatnich latach ciężką pracą i świetnymi komiksami zasłużył na miano jednego z ciekawszych polskich komiksiarzy. "Wiedźmun" to rzecz, którą zrobił lata temu, kiedy czytelnikom i pewnie jemu samemu nie śniło się jeszcze, że powstanie trylogia o ryjówce Dobrzyku. Jak tytuł sugeruje, jest to pastisz opowieści o wiedźminie Geralcie. W skład tego komiksu wejdą rzeczy, które ukazały się w zinach lata temu, a także zupełnie premierowy materiał. A skoro już przy Tomku jesteśmy to na pewno w przyszłym roku ukaże się "Powrót Rzęsorka", czyli zakończenie (?) wspomnianej ryjówkowej trylogii. 
Pracujemy także nad wyjątkowym komiksem "Gdzie jest Pikotek?". To będzie wydarzenie. No i nie zapominajmy, że w przyszłym roku studio Sound Tropez wyda słuchowisko na podstawie "Ryjówki przeznaczenia". 
"Toshiro" (Nitz/Pawlak)
Bardzo cieszymy się również na "Toshiro" Janusza Pawlaka (przez lata tworzącego pod pseudonimem Clarence Weatherspoon) i Jaia Nitza. Komiks wydany w zeszłym roku przez amerykańskie wydawnictwo Dark Horse (to od "Hellboya", "Usagiego" i wielu innych słynnych tytułów) to kawał rasowego steampunku, z intrygującą fabułą, masą walk i lejącej się posoki. No i genialnymi rysunkami Janusza oczywiście! 
Premierę będzie też miał świetny, nagrodzony Eisnerem "Zamek śpiący" Lindy Medley. Trochę to fantasy, trochę baśnie przetworzone przez niezwykłą wyobraźnię autorki. Niesamowicie inteligentne, zabawne, intrygujące. Jesteśmy przekonani, że ten komiks zostanie z czytelnikami na długo po lekturze. 
Przyszły rok to także powrót Daniela Clowesa. Tym razem przedstawimy jego "Davida Boringa". To opowieść o dość przeciętnym mężczyźnie, w którego życiu zaczynają się dziać coraz dziwniejsze rzeczy z końcem świata włącznie. Świetne rysunki, dialogi i czarny humor, czyli cechy charakterystyczne twórczości Clowesa są i tu. W doskonałych proporcjach. Dla nas to chyba najlepszy z dotychczas wydanych przez nas komiksów słynnego twórcy. 
"Zamek śpiący" (Linda Medley) i "David Boring" (Daniel Clowes)
"Strange Years"
Przyszły rok to też pojawienie się autorów jeszcze nieznanych polskiemu czytelnikowi, a cieszących się za granicą wielką popularnością. Znajdą się wśród nich nagrodzony kilka lat temu w Angouleme Riad Sattouf z komiksem, który w tym roku podbił całą Francję, a w przyszłym podbije cały świat, czy Marc-Antoine Mathieu, absolutny geniusz, który zdecydowanie za długo czekał na tłumaczenie na polski.  A poza tym nie powinno zabraknąć kolejnych komiksów Śledzia ("Strange Years" ze scenariuszem Artura Kurasińskiego, "Na szybko spisane" i może coś jeszcze?), Guy Delisle'a, czy Marka Turka. A przecież wiemy, że nad nowymi albumami siedzą Prosiak, Marcin Podolec, Jacek Świdziński, Janek Koza i Jakub Rebelka. Będziemy też mieli dobre wiadomości dla fanów serii "Yorgi" (może nawet dwie wiadomości?).  
W 2015 roku chcemy też wznowić kilka tytułów, których już od dawna nie ma w sprzedaży, a czytelnicy o nie ciągle pytają. Jednym z pierwszych wznowień będzie "Black Hole" Charlesa Burnsa. Dziś to już klasyka współczesnego komiksu. 
"Black Hole" (Charles Burns)
Poza tym czeka nas pewna poważna zmiana wizerunkowa, a nawet dwie. W sumie to już się nie możemy doczekać tego 2015. Będzie się działo!

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Kolejnego wydawcę pogięło... Szukam dodatkowej pracy. Ktoś ma oferty? :P

Anonimowy pisze...

Będzie wznowienie Ghost World?