Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

czwartek, 11 grudnia 2014

Miasto z widokiem - Żukowska/ Kleszcz/ Rydzewski/ Godlewski/ Babczyński/ Garwol

Próby napisania i  narysowania komiksu o mieście zazwyczaj nie kończą się zbyt dobrze, jednak ekipa współtworząca traktujące o Gdyni "Miasto z widokiem" pozwalała żywić nadzieję, że tym razem będzie co najmniej poprawnie. Nad pracą pięciu rysowników - specjalizującego się w komiksach akcji Tomasza Kleszcza, znanego z "Bez końca" Pawła Garwola, współpracującego przy "Balladzie o Eulalii" Jakuba Babczyńskiego, debiutującego w 2012 roku "Miłością" Łukasza Godlewskiego i pojawiającego się w kilku pomniejszych projektach Łukasza Rydzewskiego - czuwać miała scenarzystka Elżbieta Żukowska, dla której komiks o Gdyni był debiutem. "Miasto z widokiem" zyskało również wsparcie trzech konsultantów historycznych oraz autora wstępu do albumu, Jerzego Szyłaka.
Gdyńskie historie inauguruje rozgrywająca się 19 kwietnia 1926 roku (a więc roku nadania Gdyni praw miejskich) "Wiadomość", narysowana przez Tomasza Kleszcza. Scenarzystka, klarownie sugerując tło historyczne, wprowadza na arenę wydarzeń kilka głównych postaci opowieści - dziennikarza "Echa Gdańskiego" Jerzego Hermanna i występująca w kabarecie Marię. Dziennikarska pogoń za wiadomościami, związana z możliwością wykupu ziemi w mieście portowym zostaje tu zestawiona ze spokojem przygotowań do rewii, a oba wydarzenia splątane w zapowiadającym niechybny ciąg dalszy zakończeniu. Nieco bardziej kameralny charakter ma rysowana przez Pawła Garwola "Jadzia", opowiadająca o policjantce, wyznaczonej do walki z nierządem na ulicach Gdyni. Po lekturze wyciszonej, w dość dużym fragmencie wręcz niemej historii, dostajemy ponownie bogaty w faktografię odcinek, zatytułowany "Wolkenkratzer" rysowany przez Łukasza Godlewskiego i obracający się wokół tematów architektonicznych. Następnie scenarzystka funduje kolejną chwilę oddechu - sensacyjną "Walizkę" z grafikami Jakuba Babczyńskiego, by zakończyć składającym wszystko do kupy odcinkiem "Sprawdzam" Łukasza Rydzewskiego.  
Zdecydowanie największym atutem "Miasta z widokiem" jest scenariusz, opisujący zarówno miasto - z nakreśleniem popularnych miejsc, ulic, historii - jak i zamieszkujących je ludzi. Elżbieta Żukowska, posiadając solidne zaplecze bibliograficzne, stworzyła komiks, który początkowo może być trudny w odbiorze, lecz w miarę rozwoju akcji i przenikania się postaci, pozwala czerpać przyjemność z lektury. Z zadziwiającą precyzją scenarzystka kreuje dialogi, imponuje opanowaniem tła historycznego i świetnie radzi sobie z kompozycją scenariusza. Wie, kiedy wyciszyć akcję, a kiedy ją przyspieszyć. Umiejętnie korzysta również z dobrodziejstwa retrospekcji.
Poza scenariuszem, duże wrażenie robią nawiązujące do okresu międzywojnia rysunki najlepszego w albumie Jakuba Babczyńskiego. Efektowna kreska wyśmienicie sprawdza się zarówno w teatralnych dyskusjach, jak i scenach zbiorowych, czy pościgach. Zaraz za Babczyńskim plasuje się Łukasz Godlewski, operujący prostym, komunikatywnym stylem. Nieco w tyle umieściłbym malarskiego (ale nie imponującego) Pawła Garwola i poszukującego (ale nie zawsze znajdującego) Tomasza Kleszcza. Łukasz Rydzewski ma swój "moment" w scenie retrospektywnej, lecz cała reszta jego komiksu sprawia wrażenie stworzonej w pośpiechu.
Nierówności graficznej, która jest dużym minusem albumu, nie pomagają pewne edytorskie wpadki. I choć pewne rzeczy, jak kiepski skład czy brak ujednolicenia czcionki wszystkich historii, można debiutującemu wydawcy wybaczyć, to - zważywszy na sztab ludzi czuwający nad jakością tomu - nie można przejść obojętnie wobec licznych kiksów interpunkcyjnych i ortografów. Jest to szczególnie widoczne w fatalnie przygotowanym ostatnim odcinku. Nad tym aspektem warto popracować przy kolejnych publikacjach.
Ciężko jest mi się oprzeć wrażeniu, że mimo fantastycznego scenariusza, sugestywnie ukazującego miasto w okresie międzywojnia i paru świetnych momentów graficznych, "Miasto z widokiem" jest produktem nieskończonym, wyekspediowanym do drukarni na etapie nawet nie rozpoczętej korekty graficznej i tekstowej. Sądzę, iż oddanie całego scenariusza Elżbiety Żukowskiej w ręce Jakuba Babczyńskiego i Łukasza Godlewskiego oraz pochylenie się nad korektą dałoby znacznie lepszy rezultat.
"Miasto z widokiem". Scenariusz: Elżbieta Żukowska. Rysunki: Tomasz Kleszcz, Łukasz Rydzewski, Łukasz Godlewski, Jakub Babczyński, Paweł Garwol. Wydawca: Wydawnictwo Inne, Gdańsk 2014.
Komiks można nabyć tutaj: Sklep. Gildia.pl, Incal

Brak komentarzy: