Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

czwartek, 22 sierpnia 2013

Kibicujemy (320)

Ósma wybiła! Tym, którzy jeszcze tego nie zrobili, zalecam wykonanie kilku banalnie prostych czynności celem zrobienia kawy, po czym zapraszam do kibicowania komiksiarzom! Mobilizowania ich do dalszej pracy i wymyślania pomysłów! Badania wykazały, że najlepszy dzień mają ci, którzy zawsze z rańca kibicują komiksiarzom. Kibicuj i Ty! 
Pierwszej części serii "Tajemnice DAG Fabrik Bromberg" Ziniol kibicował ponad rok temu. W międzyczasie komiks się ukazał, a autorzy rozpoczęli prace nad drugim odcinkiem - "Na tropie Wunderwaffe", którego premiera nastąpi już w najbliższą sobotę. Rysuje Jacek Michalski, pisze i opowiada poniżej - Maciej Jasiński:
Zbudowane w czasie drugiej wojny światowej obiekty zakładów zbrojeniowych D.A.G Fabrik Bromberg przez kilkadziesiąt lat były niedostępne dla mieszkańców Bydgoszczy. Otaczało je ogrodzenie Zakładów Chemicznych Zachem, które również prowadziły tajną produkcję na potrzeby wojska, stąd ograniczenie dostępu – na teren zakładu mogli wejść tylko pracownicy za okazaniem przepustki.
Po raz pierwszy na teren D.A.G. Fabrik mogłem wybrać się dopiero w 2006 roku, po częściowym przesunięciu ogrodzenia Zachemu. Betonowe konstrukcje pośrodku lasu zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Dziś niestety wiele z tych obiektów już wyburzono.  Na terenie części z nich utworzono natomiast Exploseum – Centrum techniki wojennej (www.exploseum.pl).

Od czasu pierwszej wizyty na tym terenie, staram się zgłębić ciekawą historię tych zakładów. Więc gdy Jacek Michalski rzucił kiedyś pomysł narysowania komiksu, stwierdziłem, że trzeba to zrobić koniecznie, najlepiej nieco w stylu komiksowych przygód Hansa Klossa. Stąd między innymi na tylnej okładce zapowiedź kolejnych części.

Druga część serii, zatytułowana "Na tropie Wunderwaffe" w ubiegłym tygodniu trafiła do druku. Tym razem głównym tematem komiksu jest słynna operacja „Krem” w trakcie której członkowie Armii Krajowej zniszczyli nie tylko nowe instalacje do produkcji materiałów wybuchowych (wykorzystywanych między innymi w pociskach V1), ale także w wyniku wybuchu uśmiercili wszystkich inżynierów pracujących przy projektowaniu i budowie tej instalacji. Skutkiem tego Niemcy nie zdołali już odbudować zniszczonych budynków.

Cała seria jest zaplanowana na pięć części. Kolejna, która mam nadzieję ukaże się w przyszłym roku, będzie kończyć się walkami o Bydgoszcz w styczniu 1945 r. Następne części będą przedstawiały niezwykle ciekawe powojenne losy zakładów: rozkradanie wyposażenia przez Armię Czerwoną, późniejsze próby przywrócenia produkcji, historię pierwszego powojennego dyrektora zakładów, który w sfingowanym procesie został oskarżony o sabotaż i skazany na karę śmierci, aż po ogromną eksplozję trotylu, którą w nocy 19 listopada 1952 r. słyszeli wszyscy mieszkańcy Bydgoszczy.

Podobnie jak pierwsza część komiksu, także druga ukazała się dzięki wsparciu miasta Bydgoszczy, w ramach programu stypendialnego dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, w którym uczestniczy Jacek Michalski.
Ciąg dalszy nastąpi
Autorem grafiki tytułowej akcji społecznej "Kibicujemy komiksiarzom" jest Krzysztof Małecki

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Tania sensacja :)

Anonimowy pisze...

Bydgoszcz rządzi!

jaszczu pisze...

Fajne te plansze. Jak ukaże się drugi zeszyt, to sprawię sobie komplet.