Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

poniedziałek, 28 listopada 2011

Kibicujemy (222)

Autor: Dominik Szcześniak Najlepsi polscy komiksiarze zebrali się, by stworzyć antologię poświęconą historii Gliwic. Są wśród nich: Marek Turek, Mikołaj Ratka, Przemysław Surma, Daniel Gizicki, Kajetan Wykurz, Marcin Surma, Rafał Szłapa, Tomasz Kontny, Anna Helena Szymborska, Daniel Gizicki, Grzegorz Pawlak, Dominik Szcześniak i Maciej Pałka. O kilka słów na temat antologii poprosiliśmy Mikołaja Ratkę, koordynatora projektu. Kibicujcie i słuchajcie:
Kadr z komiksu Dominika Szcześniaka i Macieja Pałki
Komiksy historyczne stanowią pokaźny segment naszego wątłego rynku. Można pokusić się o stwierdzenie, że wśród różnych instytucji i urzędów panuje swego rodzaju moda na tę właśnie odmianę komiksowego medium. Komiksy historyczne są więc tworzone przeważnie na zamówienie i za zadanie mają edukować. Ślepe podporządkowanie komiksu celom edukacyjnym jest jednak zwykle największą bolączką tych publikacji, w których fabuła sprowadzana zostaje najczęściej do roli obrazkowego streszczenia podręcznika. Wydaje się, że urzędy i instytucje zwracają uwagę niemal wyłącznie na ten edukacyjny wymiar komiksu historycznego. Oczywiście istnieją wyjątki. Mam nadzieję, że już wkrótce dołączy do nich pozycja przygotowywana w muzeum miejskim w Gliwicach.

Razem z grupą komiksiarzy szykujemy bowiem antologię szortów poświęconych historii Gliwic. Powstaje osiem komiksów o najważniejszych wydarzeniach z dziejów miasta. Komiks nigdy nie zastąpi podręcznika (wręcz nie powinien tego robić), dlatego postanowiliśmy odejść od szkolno-podręcznikowej formy prezentowania historii, czyli ograniczenia fabuły do suchych faktów historycznych. W większości będą to fikcyjne opowieści z historią gdzieś w tle, komiksy inspirowane określonymi wydarzeniami, w których na plan pierwszy wysuwać ma się interesująca fabuła. Ponieważ dzieje Gliwic nie są szczególnie znane, w gotowej antologii każdy szorciak poprzedzi krótkie opracowanie historyczne tematu.

Do udziału w antologii w pierwszej kolejności zaprosiłem autorów związanych z Gliwicami. Zwróciłem się również do komiksiarzy charakteryzujących się ciekawym, wyrazistym stylem, ponieważ jednym z celów antologii jest zaprezentowanie różnorodności, jaką oferuje komiksowe medium. W zbiorku znajdą się więc szorty z pogranicza różnych gatunków komiksu i różnych jego odmian. Oprócz historii w kolorze, czerni i bieli, czytelnicy przeczytają komiks niemy oraz krótką formę nawiązującą do "protokomiksów". Antologia to również przekrój przez rozmaite fabuły: obyczajowe, humorystyczne, przygodowe, fantastyczne, a także zahaczające o opowieści grozy.

Czy uda się nam wyjść poza stereotypowy obraz komiksu historycznego czytelnicy przekonają się na początku przyszłego roku.
Kadr z komiksu Daniela Gizickiego i Grzegorza Pawlaka
Ciąg dalszy nastąpi...
Autorem grafiki tytułowej akcji społecznej "Kibicujemy komiksiarzom" jest Wojciech Stefaniec.

9 komentarzy:

Marcin Łuczak pisze...

Ooo tak! Czekam z niecierpliwością!

Maciej Gierszewski pisze...

oczywiście, że tak! w końcu stamtąd pochodzę (w pewnym sensie), więc jak nie kibicować.

Anonimowy pisze...

Ja mieszkam pod Gliwicami, a i tak cieszę się jak dziecko na tę wiadomość :) Nie doczytałem, kiedy i w jakiej formie się to ukaże - będzie za darmo rozdawane przez UM, czy tez będzie można gdzieś nabyć takowy egzemplarz? Ja biorę w ciemno!

Dominik Szcześniak pisze...

Antologia będzie wydana na początku 2012. O konkretach będziemy informować na bieżąco.

mazol pisze...

Fajnie! Też stamtąd (w pewnym sensie) pochodzę.

Anonimowy pisze...

najlepsi? :)

Maciej Pałka pisze...

BA!

m. rucińska pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
m. rucińska pisze...

Cieszy mnie takie podejście do komiksu historycznego:)