Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

poniedziałek, 29 sierpnia 2011

Kibicujemy (194)

Autor: Dominik Szcześniak
Kibicujemy „Oczom dla kruka”. Adam Święcki jest jednocześnie scenarzystą i rysownikiem. Jak wygląda jego warsztat pracy? Czy pisze scenariusz, rozpisując na plansze i kadry? Czy może siada przy pustej kartce papieru i rysuje, pisze, dopóki nie skończy?
Mój sposób pracy zazwyczaj wygląda podobnie. Przygotowanie fabuły to dłuższy czas. Czyli miesiące. Przez ten czas do głowy przychodzą mi historie i wątki, których nie zapisuję. Jeśli jakieś ulatują, znaczy to, że nie były godne zapamiętania. Przychodzi czas, gdy spisuję historię. Najpierw w punktach, by zgadzała się linia czasowa. Następnie w formie skrótowego opowiadania ze szkicowymi dialogami. Następnie rysunek. Szkicuję cały album. W trakcie tej pracy, historia zazwyczaj nieznacznie się zmienia. Potem nakładam czerń. Trzeci etap to dymki z dialogami. Bywa, że niewiele mają już wspólnego z tymi, które zapisałem w scenariuszu.
Sposób rysowania przedstawiam poniżej na przykładzie „Dziewanny”.
Ciąg dalszy nastąpi...
Autorem grafiki tytułowej akcji społecznej "Kibicujemy komiksiarzom" jest Wojciech Stefaniec.

Brak komentarzy: