Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

piątek, 11 lutego 2011

Kibicujemy (119)

Autor: Dominik Szcześniak Później niż zwykle i w nieco innej formie niż zwykle: Kibicujemy Oldze Wróbel! Autorka pracuje obecnie nad albumem "Silva rerum" i o postępach informuje na swoim blogu. Została również zaproszona do wzięcia udziału w drugiej edycji warsztatów poświęconych komiksowi w polityce "Komiks, cenzura i wolność wypowiedzi", która odbędzie się w Izraelu. Kibicując, publikujemy notatkę prasową: 

Konferencja, która odbędzie się w Izraelu w dniach 17 – 19 maja 2011,  organizowana jest przez The Centre for the Study of European Politics and Society (CSEPS) na Uniwersytecie Ben Gurion, tamtejszy Wydział Nauk Politycznych oraz Israeli Cartoon Museum. Naukowcy i twórcy komiksów z całego świata będą wspólnie zastanawiali się nad zagadnieniami takimi jak: dlaczego komiks może być postrzegany jako "niebezpieczne" medium, w jaki sposób twórczość komiksowa była i jest cenzurowana, jak autorzy radzą sobie z próbami ograniczania wolności wypowiedzi. Dyskusja podzielona zostanie na cztery panele: komiks w strefach wpływów niedemokratycznych reżimów i wiążące się z tym zagrożenia, komiks w krajach okupowanych, komiks queerowy i mechanizm autocenzury, historia komiksu politycznego w Izraelu. Każdy z zaproszonych gości wygłosi 20-minutowy wykład na wybranym przez siebie panelu, na koniec konferencji odbędą się też prezentacje dorobku artystycznego bądź naukowego uczestników. 

W zeszłym roku Polskę reprezentowała Agata "Endo" Nowicka, w tym roku do Izraela wyrusza Olga Wróbel, która na panelu o komiksie queerowym zaprezentuje referat "Zakazane słowo: gender w polskim komiksie i jego odbiorze". 

Ciąg dalszy nastąpi... 
Autorem grafiki tytułowej akcji społecznej "Kibicujemy komiksiarzom" jest Wojciech Stefaniec.

Brak komentarzy: