Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

poniedziałek, 22 stycznia 2018

Kibicujemy (439)

"Kibicujemy komiksiarzom" to rubryka, w której twórcy komiksowi opowiadają o tym, nad czym aktualnie pracują. Pokazują zdjęcia z placu boju, pozwalają nam zerknąć w ich szuflady i uchylają rąbka kadru lub planszy. Ziniol kibicuje komiksiarzom! Pokibicujcie z nami!

Jak już wiemy, 14 stycznia Krzysztof Prosiak Owedyk przekazał wydawcy materiały do nowej edycji Blixy i Zorżety. Przypuszczam więc, że lada moment komiks wyląduje w drukarni. Autor Ratboya nie zwalnia tempa i już niebawem rozpoczyna kolejny projekt!

- Za chwilę siadam do Bajek urłałckich - mówi Prosiak. - Tak, to też już było. Jednak mam ponad 20 nowych scenariuszy, które leżały w segregatorze od kilku dobrych lat. Plansze są już naszkicowane, tylko siadać i rysować. Do nowych bajek zostaną dołączone stare, a jeśli się uda, to może będzie i kolor. Ilościowo wychodzi to tak, że plansz ze starymi bajkami jest około 30, a nowych około 100. Mam nadzieję, że kogoś jeszcze oprócz mnie będzie bawił ten absurdalny, wiejsko-czarodziejski humor. I to jest chyba ostatni z projektów, który jakoś tam zahacza o przeszłość.
 
Co zatem dalej? Gigantyczna ilość nowego materiału z Bajek bardzo cieszy, ale niezwykle pozytywne przyjęcie ostatniej pełnometrażowej produkcji Prosiaka zaostrzyło apetyt czytelników na nowe opowieści. 

- Bajki powinny ukazać się najpóźniej w przyszłym roku - zdradza autor Prosiacka. - Po nich chciałbym się skoncentrować na długich, fabularnych opowieściach. Mam rozpoczętych kilka scenariuszy i tak naprawdę właśnie tych projektów nie mogę się doczekać. Czekam na nie jak dziecko na Gwiazdkę, aby móc usiąść do nich i zanurzyć się w wymyślanych historiach. Wiem, że to będzie dla mnie duże wyzwanie. Ale lubię je sobie stawiać. Będziesz smażyć się w piekle, łącznie z pracą nad scenariuszem to okres około 3 lat. Ale też z mnóstwem błędów, które kosztowały mnie sporo czasu, a których postaram się teraz unikać. W każdym razie nie spodziewałbym się nowej powieści graficznej prędzej niż w 2020/2021.

A jednak! Komiksiarze, słuchajcie: warto przeżyć do sezonu 2020/2021 słysząc takie wiadomości! Ziniol kibicuje tym planom! A oczekiwanie na nowe albumy Prosiaka może nam wszystkim umilić zaplanowany przez timofa i cichych wspólników na maj album Tomka Woroniaka Eden. Ten komiks zapowiadaliśmy już na internetowych stronach Ziniola, pokazując jego okładkę, ale nie zdradzając "z czym to się je".

- Tworzenie tego albumu zaczęło się od spontanicznego pytania w mojej głowie: co by było, gdyby pewnej wigilii, zwierzęta naprawdę zaczęły mówić ludzkim głosem? Co by się zmieniło? Jaką pozycję by zajęły i gdzie byliby ludzie? - zdradza Tomek Woroniak. - Włożyłem dużo energii w to, by ten alternatywny świat był spójny i atrakcyjny sam w sobie, jednak jest on przede wszystkim tłem dla opowiadanej historii głównego bohatera, jego relacji z bliskimi i jego próbach odnalezienia się w nowej sytuacji. Zależy mi, aby komiks w nienachalny sposób skłaniał do refleksji na temat traktowania innych istot i brania odpowiedzialności za swoje decyzje.
Brzmi tak bardzo dobrze, że w ziniolowej redakcji kibicujemy jak opętani! Pokibicujcie z nami! Pokażcie, że jesteście! Dajcie lajka na fejsie lub suba na spejsie!

Ciąg dalszy nastąpi
Autorem grafiki tytułowej akcji społecznej Kibicujemy komiksiarzom jest Wojciech Stefaniec

Brak komentarzy: