Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

środa, 16 października 2013

Kibicujemy (354)

Ósma wybiła! Tym, którzy jeszcze tego nie zrobili, zalecam wykonanie kilku banalnie prostych czynności celem zrobienia kawy, po czym zapraszam do kibicowania komiksiarzom! Mobilizowania ich do dalszej pracy i wymyślania pomysłów! Badania wykazały, że najlepszy dzień mają ci, którzy zawsze z rańca kibicują komiksiarzom. Kibicuj i Ty! 
Nowy dzień zaczynamy od kibicowania nowemu projektowi. Co urodzi się z "Wybranych"? O tym opowiada scenarzysta komiksu - Łukasz Gontarz, a w jego opowiadaniu wspomaga go rysowniczka - Iga Nowak.
 Wybrani” to tworzony przez nas od około 2 lat komiks, czy też ze względu na swoją objętość – powieść graficzna. Akcja toczy się w drugiej połowie XXI wieku i opowiada historię astronautów, którzy na oczach całego świata zostają wysłani na stację kosmiczną Tymoteusz z misją wyjścia na nowo odkrytą dziewiątą planetę układu słonecznego. Komiks rozpoczyna się w momencie, kiedy ich jednostka zadokowała na Tymoteuszu, a bohaterowie budzą się po ponad 2-letnim śnie. Są pierwszymi ludźmi, którzy przybyli na stację i pierwszymi, którym dane będzie wyjść na planetę. Sytuacja szybko się komplikuje, kiedy okazuje się, że ich dowódca nie wybudził się z hibernacji i zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach. To początek intrygi na której opiera się historia przedstawiona w komiksie. Od tej pory na pokładzie stacji zaczynają dziać się dziwne rzeczy, a bohaterowie zostają postawieni w sytuacji, w której nie mogą ufać sobie nawzajem. Powoli zaczynają podejrzewać, że ktoś z nich sabotuje misję. 
Sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna, na zewnątrz szaleje tajemnicza zorza, która zdaje się oddziaływać na psychikę kosmonautów, a piętno bycia pierwszym człowiekiem na powierzchni planety jest silniejsze niż kiedykolwiek… 
Jak zauważyliście z opisu powyżej, „Wybrani” to komiks sci-fi z mocnymi elementami thrillera i kryminału. Całość będzie liczyć około 140 stron i będą one wypełnione surowymi, czarno-białymi rysunkami oraz grającą tutaj pierwsze skrzypce dramatyczną historią trójki kosmonautów. 
Jak napisałem wyżej komiks jest tworzony od około dwóch lat, oczywiście ze sporymi przerwami w trakcie. Sama historia dojrzewała jeszcze dłużej, a jej pierwszą wersją był scenariusz filmowy. Inspiracja do stworzenia tej opowieści wzięła się z mojej fascynacji starymi filmami science-fiction i kryminałem. Powinienem wymienić tu przede wszystkim „Solaris” – powieść Stanisława Lema, a w szczególności jej pierwszą ekranizację w reżyserii klasyka kina Andrieia Tarkovskiego. Podobnie jak „Wybrani”, opowiada ona o losach astronautów przebywających na stacji kosmicznej. Podobnie jak nasza komiksowa planeta, tak i Solaris zdaje się być żywym organizmem oddziałującym na psychikę kosmonautów. Swoje trzy grosze przy tworzeniu „Wybranych” na pewno odegrały takie obrazy jak „Odyseja Kosmiczna 2001” Stanleya Kubricka, „Obcy” Ridley’a Scotta czy „Moon” Duncan’a Jones’a. Jeżeli chcecie wiedzieć więcej o tym co i w jaki sposób zainspirowało nas do stworzenia "Wybranych", zapraszamy nanasz blog, gdzie rozwinęliśmy ten temat. 
W pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że ta historia świetnie nadaje się na komiks. Tu pojawiła się rysowniczka – Iga Nowak. Zaproponowała oszczędny czarno biały rysunek, co obojgu nam wydało się adekwatne do tonu opowiadanej historii. Zacząłem więc przerabiać scenariusz, żeby umożliwić wykorzystanie go na potrzeby nowego medium, jakim jest komiks, a Iga pracowała nad pierwszymi szkicami. W tym czasie historia znacznie się rozwinęła, doszły dodatkowe wątki. Przede wszystkim jednak zmieniło się zakończenie, co sprawiło, że balans opowieści i jej wymowa są diametralnie inne od początkowych założeń. Chciałbym napisać więcej na ten temat, ale powiedzenie czegokolwiek w tym momencie mogło by popsuć zabawę z odkrywania tajemnicy Tymoteusza, także niestety tyle musi wystarczyć na tę chwilę. 
Komiks znajduje się obecnie na etapie wykańczania. Oznacza to, że około 80% stron jest już narysowanych w ostatecznej wersji, pozostałe wymagają mniejszych lub większych poprawek. Planowana data premiery to początek przyszłego roku. Obecnie zajmujemy się promocją tego przedsięwzięcia i poszukujemy ewentualnego wydawcy.
Ciąg dalszy nastąpi
Autorem grafiki tytułowej akcji społecznej "Kibicujemy komiksiarzom" jest Rafał Szłapa

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Czekam niecierpliwie. Zarysowany klimat opowieści bardzo mi odpowiada.

Unknown pisze...

Dzięki, bardzo cieszymy się, że spodobało Ci się, to co tworzymy. Pozdrawiam.