Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

środa, 10 października 2012

T.P.S.A. - Popakul/ Atroszko

Autor: Dominik Szcześniak
Wiersz to wiersz, a komiks jest komiksem. Tomasz Popakul i Szczepan Atroszko to T.P. i S.A., ale T.P.S.A. nie jest poemiksem. Popakul zarymował, stwarzając tym samym wyzwanie dla Atroszko: by poezję odzwierciedlić w rysunkach. I śmiem twierdzić, że się udało. Fanem poezji nie jestem, ale uważam, że wiersze z T.P.S.A. nie są absolutnie przeznaczone dla wielbicieli kółek recytatorskich i idealnie komponują się z komiksową konwencją.
Na zina składają się cztery szorciaki, które Atroszko potraktował bardzo indywidualnie, czego zapowiedź widoczna jest już w spisie treści, wykonanym sześcioma różnymi - użytymi w danej historyjce - czcionkami. Jest i wpływ kompa i tusz i ołówek i połączenie dwóch ostatnich. Mamy wreszcie styl hiper-realistyczny oraz wieńczący zbiorek rysunek oparty na popularnym na facebook'u profilu Polski komiks.
Rymy nie rażą. Momenty, w których należy parsknąć śmiechem są częste, ale wyważone. Popakul zdaje się improwizować, płynąć (zwłaszcza w fantastycznym, wielopokoleniowym kawałku Klątwa papieży), ale zdradza również zafascynowanie przemyślaną klamrą (Słone paluszki) oraz potrafi zaatakować świetną puentą (Polak, Rusek, Wierszokleta), która zostawi was tarzających się po podłodze lub choćby rechoczących w fotelu.
Przyzwoity efekt spotęgowany jest przemyślaną kompozycją albumu - zastosowana przez Atroszko różnorodność graficzna stanowi przecież prezentację jego możliwości. Świetny rozstrzał stylistyczny - od pokazania tego, jak sobie radzi w obróbce komputerowej po zwykły szkic, tusz (świetne, bardzo sfarowskie plansze z Klątwy...) czy zdjęciówkę ala Trust. Do tego pomysłowa okładka i mamy portfolio autora. Raczej nie reprezentujące wszystkich jego możliwości, ale na pewno nie raz przykuwające oko.
T.P.S.A. to bardzo pozytywne zaskoczenie. Zin bardzo niepozorny, ale na pewno znajdujący się w czołówce wydanych w tym roku. Nazwiska twórców warto zapamiętać w nadziei, że już wkrótce rozśmieszać będą większą publikę.
T.P.S.A. Rymowanki: Tomasz Popakul. Rysowanki: Szczepan Atroszko. www: dziewiata-sztuka.pl

Brak komentarzy: