Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

sobota, 13 października 2012

Komiksowa lazania - Kaźmierczak/ Molas/ Atroszko

Sztafeta komiksowa znana jest nie od dziś - rysujesz kadr, przekazujesz koledze, on robi to samo... i tak do końca planszy, zeszytu, albumu. Znanym tego typu działaniem był Projekt Pieces, nieco mniej znanym fanzinowa Kraina Herzoga (tam jednak zamiast kadru, autorzy tworzyli po całym odcinku większej całości), ale najczęściej tego rodzaju zabawę odnaleźć można w zeszytach szkolnych lub na komiksowych afterparty. Efekty są przeróżne - od eksperymentów, które ledwo można tolerować, poprzez dzieła, z których bije radość tworzenia, po naprawdę udane kawałki. Trio Kaźmierczak/ Molas/ Atroszko (wspomagane talentem Katarzyny Drzewek, Anny Radziej, Sylvaina Savoi, Jakuba Wojnarowskiego i Anny Wójcik), bardzo dobrze radzące sobie w swoich autorskich projektach (omawiane już na Ziniolu Zmarszczki Molasa, Amazońska Jazda i Lewą ręką spisane Kaźmierczaka oraz T.P.S.A. Atroszko), nawaliło na całej linii.
Zachęcająca oprawa nijak się ma do zawartości. Komiksowa lazania to ciężkostrawna potrawa, swoją "zabawność" opierająca głównie na nadużywaniu "kurew", pierdzeniu i ogólnie rzecz biorąc zainteresowaniu wszelkimi sprawami kręcącymi się wokół odbytu.  Kilkadziesiąt stron komiksu, które powstały wskutek sztafetowej układanki, zostało ponoć poddanych "surowej selekcji, aby mógł powstać ten zin". Informację tej treści odnaleźć można na tylnej stronie okładki i powinno się ją traktować jako zgrywę autorów - gdyby bowiem selekcja dokonana została w sposób naprawdę odpowiedni, z całego komiksu pozostałoby ledwie kilka obrazków, co oczywiście postawiłoby fakt ich publikacji w formie zeszytowej pod znakiem zapytania.
Fajne trzy wersje okładek - każda autorstwa innego autora, dwie zakładki dodane do każdego zeszytu oraz niezłe opracowanie graficzne całości poszło na marne, bo nawet zwolennicy humoru pierdzącego będą zniesmaczeni. Komiksowa lazania to strzał w próżnię i najgorsza rzecz w kategorii "zin" obecna na rynku. Na szczęście autorzy potrafią również robić rzeczy świetne. Na takie czekam.
Komiksowa lazania. Autorzy: Szczepan Atroszko, Szymon Kaźmierczak, Grzegorz Molas. www: lazaniaaa.blogspot.com
Komiks można nabyć tutaj: Sklep.gildia.pl

Brak komentarzy: