Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

wtorek, 8 czerwca 2010

Patronujemy: BFK (26-27.06.10)

Gdańskie morze komiksów

"W ostatni we
ekend czerwca Gdańsk stanie się miastem komiksów." - informują organizatorzy Bałtyckiego Festiwalu Komiksu, nad którym - podobnie jak rok temu - objęliśmy patronat. Ubiegłoroczna edycja należała ponoć do imprez z rodzaju tych, których się nie zapomina. "Ponoć", ponieważ naocznie nie mogliśmy tego sprawdzić. W tym roku reprezentacji "Ziniola" nie będzie na gdańskiej imprezie, co nie przeszkodzi nam w bieżącym informowaniu o niej. A czego możecie się spodziewać w Gdańsku? Oddaję głos organizatorom:

Na uczestników czekają spotkania z zagranicznymi gośćmi, swoją obecność wstępnie potwierdzili już: Rutu Modan autorka „Ran wylotowych” oraz Olivier Schrauwen twórca „Mojego syna” (recenzja w najnowszym "Ziniolu" - przyp. dsz). Ponownie będziemy również gościć
Yoshimasę Mizuo - wieloletniego redaktora komiksowego wydawnictwa Kodansha oraz producenta takich hitów, jak „Akira” czy „Ghost in the Shell”.

Nie zabraknie również plejady gwiazd polskiego komiksu. BFK-ka to jednak nie tylko spotkania ze świetnymi rysownikami i scenarzystami, to również ciekawe prelekcje oraz warsztaty. Będzie można między innymi dowiedzieć się trochę o kompozycji komiksowej, poznać tajniki ruchu i animacji w sztuce sekwencyjnej, podszkolić swój warsztat pod okiem znanych polskich twórców, a na panelu „Wydaj się sam, czyli od Internetu do offsetu” zgłębić tajniki zakładania niezależnego wydawnictwa komiksowego.


Bałtycki Festiwal Komiksu to również wystawy, dwudniowa giełda branżowa, premiery wydawnicze, spotkania z wydawcami, sobotnie Interparty z emocjonującymi Bitwami Komiksowymi, jak również atrakcje komiksowe skierowane do najmłodszych. Wszystkich rysowników i scenarzystów (zarówno profesjonalistów, jak i amatorów) zapraszamy do udziału w trzeciej edycji konkursu na "Pasek komiksowy w pomorskich klimatach". Na zwycięzców czekają nagrody. Informacje oraz regulamin konkursu można zaleźć na stronie imprezy w dziale aktualności.


Rysunek na plakat i okładkę tegorocznego informatora zrobiła pomorska artystka Aleksandra Czubek-Spanowicz (autorka m.in. komiksu „Buty”). Bałtycki Festiwal Komiksu odbędzie się 26 oraz 27 czerwca 2010 roku, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku przy Targu Rakowym 5/6.


Udział we wszystkich atrakcjach imprezy jest bezpłatny.


Szczegółowe informacje o festiwalu można znaleźć na tej stronie.

Do momentu rozpoczęcia imprezy będzie dostępny nowy numer "Ziniola". W ramach imprezy odbędzie się wystawa prac Jacka Frąsia, zatytułowana "Pusty komiks".

Brak komentarzy: