Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

wtorek, 20 października 2009

"Mężczyzna - przedmiot pożądania" - Konig

Autor: Dominik Szcześniak

Latem ubiegłego roku Ralf Konig debiutował w Polsce komiksem "Konrad i Paul" - zbiorem krótkich, zabawnych historii z tytułową parą homoseksualistów w roli głównej. Premiera komiksu, reklamowanego jako "pierwszy gejowski komiks w Polsce" zbiegła się z paradą równości. W tym miesiącu, w cieniu równie wściekle anonsowanej "pierwszej antologii lesbijskiej", ukazał się "Mężczyzna - przedmiot pożądania", pełnometrażowy album niemieckiego rysownika. Tłem dla wydania nie była już kontrowersja, a motorem napędowym nie był skandal. Ocenę komiksu można więc wyprowadzić bez wgłębiania się w preferencje seksualne autora, lecz na podstawie jakości materiału, jaki przyrządził.

A ów materiał to rasowy komiks obyczajowy, oscylujący wokół kwestii
seksualności w przeróżnych jej odmianach. Konig opowiada o heteroseksualiście, który po nieudanej próbie samobójczej (zainicjowanej wskutek opuszczenia przez dziewczynę) wkręca się w grono homoseksualistów by odreagować stratę. Axel Feldheim jest typowym macho, umięśnionym i niedogolonym. Takim, na którego lecą absolutnie wszyscy w tym komiksie. Wysyłając Axla na wędrówkę po pedalskich imprezach, Konig konfrontuje ze sobą zachowania charakterystyczne dla konkretnych orientacji seksualnych, co stwarza mu nieograniczone pole do tworzenia komicznych sytuacji (świetne odsłony z "grupą wsparcia dla mężczyzn" bombardowaną dobrymi radami przez homoseksualistę). W swoich obserwacjach wykazuje się równym traktowaniem gejów i heteryków, stwierdzając wręcz, że "w każdym siedzi gej". Walczy tym samym ze stereotypami, z jakimi zwykło się wiązać homoseksualistów.

Ogromnym plusem Koniga jako komiksiarza jest umiejętność konstruowania konkretnych, zabawnych i mięsistych dialogów. "Mężczyzna - przedmiot pożądania" nie jest co prawda zapisem życia gejowskiej pary, skupionym w zabawnej formie kilkuplanszówki (jak to miało miejsce w przypadku "Konrada i Paula") - w zwartej, ponad stu stronicowej fabule również jest miejsce zarówno na humor kloaczny, jak i bardzo trafne i mądre obserwacje dotyczące życia. Przeważa to drugie, dzięki czemu zamiast łóżkowych wygibasów Konrada i Paula, możemy obcować z nieco mniej dosadnym i wulgarnym traktowaniem tematu. Co nie znaczy, że
mniej zabawnym.

Czerpiąca inspiracje z undergroundu kreska Koniga jest prosta, a kolejne rysunki pojawiają się w podobnych układach kadrów na niemal identycznie skomponowanych stronach. Nie jest to zarzut, a raczej wręcz niezbędnik dla tego rodzaju opowieści, w których istotne jest przede wszystkim płynne prowadzenie fabuły, a nie fajerwerki graficzne. "Mężczyzna - przedmiot pożądania" zaadaptowany został na potrzeby filmowe. Próżno doszukiwać się tej brudnej podziemnej krechy w buzi Tila Schweigera, który zagrał w filmie główną rolę. Adaptacja spotkała się jednak z dużym poklaskiem publiki i krytyki, a film stał się jednym z najpopularniejszych w niemieckiej kinematografii.

"Mężczyzną - przedmiotem pożądania" wydawnictwo Abiekt.pl za
atakowało nieco z zaskoczenia. I bardzo bym sobie życzył więcej tego typu niespodzianek. Komiksów inteligentnych, świetnie napisanych i kipiących dowcipem jakby jakoś mniej się u nas na rynku zrobiło. Ten niewątpliwie do nich należy. Dlatego wszystkich niezdecydowanych, o każdej orientacji seksualnej i dowolnym kolorze skóry Czytelników odsyłam do zapoznania się z tą produkcją.

"Mężczyzna - przedmiot pożądania". Autor: Ralf Konig. Tłumaczenie: Przemysław Wnuk. Wydawca: Abiekt.pl 2009

Brak komentarzy: