Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

środa, 24 sierpnia 2016

Wolfram - Quintanilha

Intensywne przeżycia czekają czytelników komiksu „Wolfram” Marcello Quintanilhii. Jest to komiks, który na początku może wprowadzić w konsternację - autor bardzo dosłownie spija słowa z ust bohaterów, rwąc zdania w połowie, zaczynając je od ostatnich słów lub po prostu wyrywając z kontekstu. Z pozoru wygląda to na chaotyczną serię błędów tłumacza i korektora, w rzeczywistości jest zabiegiem znakomicie urealniającym wizję autora. 

Sam komiks, choć rozpisany na niemal dwieście stron, przedstawia jedną, dość szybką akcję, w którą uwikłanych zostaje kilka osób. Oto w Salvadorze w stanie Bahia ktoś przy użyciu materiałów wybuchowych łowi ryby na plaży u stóp fortu. Zakazany proceder wyłapuje czujnym okiem emerytowany wojskowy, który nie zamierza puścić tego płazem i wraz z drobnym handlarzem narkotyków, który akurat jest pod ręką usiłuje powstrzymać rzezimieszków. 

Ta historia wydarzyła się naprawdę, była jednak ograniczona do krótkiego radiowego komunikatu, który brzmiał mniej więcej tak: „Zatrzymano dwóch mężczyzn łowiących ryby za pomocą materiałów wybuchowych. Zatrzymania dokonał policjant, który akurat przechodził w pobliżu.” Bazując na tych dwóch zdaniach, Quintanilha stworzył trzymającą w napięciu historię, angażującą pełnokrwistych bohaterów i charakteryzującą się dużą dozą prawdopodobieństwa. 

Duży plus za sprawne powiązanie losów wszystkich postaci biorących udział w akcji oraz za wspomniany na początku rwany język. Nieco mniej kupił mnie tytuł, wyjaśniony przez autora w następujący sposób: „Wolfram to metal o najwyższej temperaturze topnienia. Z podobnie wyśrubowaną granicą wytrzymałości będą musieli zmierzyć się bohaterowie komiksu”. Tytuł na pewno lepszy niż „Na rybach”, ale czy idealny? Zachęcam do wyrobienia sobie opinii. „Wolfram” Marcello Quintanilhii to piekielnie dobra rzecz. 
"Wolfram". Autor: Marcello Quintanilha. Tłumaczenie: Jakub Jankowski. Wydawca: timof i cisi wspólnicy, Warszawa 2016.

Komiks można kupić tutaj: Sklep wydawcy, Sklep Gildia.pl 

Brak komentarzy: