Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Bler: Człowiek ze światła - Szłapa

„Człowiek ze światła” to piąty tom z serii przygód Blera – postaci powołanej do życia przez Rafała Szłapę. To trochę taki Funky Koval współczesności, z tą różnicą, że od swojego poprzednika z czasów PRL-u jest po prostu o wiele lepszy. 
Bler, choć naszpikowany odnośnikami do komiksów superbohaterskich, sam takim komiksem nie jest. Jest wręcz komiksem antysuperbohaterskim. Szłapa w odróżnieniu od wielu współczesnych autorów komiksów nie uległ pokusie stworzenia kalki herosa zza oceanu, lecz wypracował swój własny styl opowiadania, zaczerpnięty jeszcze z czasów kiedy wydawał autorski fanzin, zatytułowany „Lekarstwo”. 
Każdy tom Blera to zupełnie inne doświadczenia czytelnicze – pierwszy wprowadzał w akcję, rzeczywiście sugerując komiks superbohaterski, kolejne tę sugestię niszczyły. Szłapa, zamiast poświęcać się opowiadaniu o facetach w trykotach, położył nacisk na aurę tajemniczości, aspekt społeczny opowieści, aż wreszcie na motywy fantastyczne i postapokalipsę. Trochę tu również politykowania oraz prób pokazania, że poza czernią i bielą są również odcienie szarości, czasem bardzo rozmyte, niczym ksywka tytułowego bohatera. 
Piąty tom opowieści to wizja Krakowa po apokalipsie. W napromieniowanym mieście Bler pomaga samotnej kobiecie w odnalezieniu jej dziecka. Jego tropem podąża senator Rymiński wraz ze swoimi żołnierzami. Dlaczego chce kropnąć tytułowego bohatera? Tego nie zdradzę, ale za to zachęcę do zapoznania się z poprzednimi czterema tomami „Blera”, bo jest to niesamowicie porządny komiks rozrywkowy, podsycony pewną rzadko spotykaną wrażliwością i zalecany wszystkim, którzy odbierają komiks wzrokiem. Rysunki Szłapy to poziom światowy. A kiedy już wzrok zostanie przyciągnięty przez te rysunki, bardzo łatwo doceni się również przemyślaną i zwinną fabułę. 
"Bler: Człowiek ze światła". Scenariusz i rysunki: Rafał Szłapa. Wydawca: Blik Studio, Kraków 2016.
Komiks można nabyć tutaj: Sklep. Gildia.pl 

Brak komentarzy: