Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

niedziela, 14 sierpnia 2016

Tymek i Mistrz/ Hilda i czarna bestia

Zbiorcze wydanie serii „Tymek i Mistrz” Rafała Skarżyckiego i Tomasza Leśniaka nareszcie na księgarskich półkach. Seria, która niegdyś publikowana była w dodatku komiksowym do Gazety Wyborczej, a której to następnie ukazało się kilka pojedynczych albumów, wreszcie doczekała się porządnej edycji. Twarda oprawa, mnóstwo stron i szereg krótkich historyjek z parą tytułowych bohaterów. A to dopiero pierwsza część kompletnej edycji!

Mistrz to czarnoksiężnik, Tymek zaś – jego uczeń. Panowie na co dzień parają się magią, walczą ze złem i niedobrem oraz próbują powstrzymać przed rozsiewaniem złych emocji swoich przeciwników – czarnoksiężnika Psuja i jego ucznia Popsuja. Mnóstwo humoru i pięknych ilustracji, fantastyczne pomysły mniej więcej co trzy strony – tak w skrócie prezentuje się "Tymek i Mistrz". Rafał Skarżycki – jeden z najlepszych polskich współczesnych scenarzystów i Tomasz Leśniak – o którym można powiedzieć to samo w kategorii rysowników to duet rozumiejący się bez słów, bo i działający ze sobą nieprzerwanie od wielu, wielu lat. Ich komiks to fantastyczna rzecz dla dzieciaków – tych małych, i tych większych. Polecam! 

Z kolei „Hilda i czarna bestia” Luke’a Pearsona to kolejna część przygód sprytnej dziewczynki, mieszkającej w Trolbergu. W tej przygodzie głównym zajęciem Hildy jest zdobywanie sprawności harcerskich, rozpraszane przez ciągłe pojawianie się pokątków - czyli domowych duszków oraz ogromnego, podobnego do wilków stwora – tytułowej czarnej bestii. Ta seria może bez problemów zauroczyć najmłodszych czytelników komiksów. Jest świetnie narysowana, a - choć momentami wieje z niej grozą - jest generalnie książką przyjazną dziecku. 

Pearson wykreował bardzo sugestywny świat przedstawiony. To taka mikstura, składająca się ze zwykłego życia i delikatnych elementów fantastycznych, wymieszanych w odpowiednich proporcjach.  Z jednej strony jest tu więc zwykłe życie małej dziewczynki, jej pupila i mamy, bogate w humorystyczne, życiowe anegdotki osadzone w przestrzeni domowej. Z drugiej zaś czytelnicy znajdą tu wielkie oczy straszące w mrocznym lesie, małe śmieszne ludki-patyczaki, czy też kłebowisko trolli. Sympatyczni bohaterowie, śmieszno-straszny klimat, efektowne zakończenie i kilka istotnych morałów – wszystko to sprawia, że przygodami Hildy warto się zainteresować. Poza „czarną bestią”, opublikowano jeszcze trzy inne części, zatytułowane „Hilda i Troll”, „Hilda i Nocny Olbrzym” oraz „Hilda i ptasia parada”. Warto!
"Tymek i mistrz". Scenariusz: Rafał Skarżycki. Rysunki: Tomasz Leśniak. Wydawca: kultura gniewu, Warszawa 2016.

Komiks można kupić tutaj: Sklep. Gildia.pl

"Hilda i czarna bestia". Autor: Luke Pearson. Wydawca: Centrala, Poznań 2016.

Komiks można kupić tutaj: Sklep. Gildia. pl

Brak komentarzy: