Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

poniedziałek, 2 maja 2016

Skład główny - Loisel/ Tripp

Sześć lat po publikacji znakomitego pierwszego tomu, polscy czytelnicy mogą wreszcie zapoznać się z kolejnymi historiami z życia bohaterów "Składu głównego" Regisa Loisela i Jeana-Louisa Trippa. Opublikowany przez wydawnictwo Ongrys album, edytorsko nawiązujący do tego z Egmontu, to zbiorcza edycja trzech oryginalnych tomów serii, zatytułowanych "Wyznania", "Montreal" i "Ernest Latulippe". 

Tytułowy skład to sklep, wokół którego organizowane jest życie lokalnej wiejskiej społeczności. Dzięki umiejętnościom twórczego duetu autorów czytelnik podgląda mieszkańców wioski podczas ważnych kościelnych uroczystości, podsłuchuje ich rozmowy na codzienne tematy, jest świadkiem wykonywania przez nich domowych obowiązków. Wszystko to w przepięknych, malowniczych plenerach. Życie tu płynie bez pośpiechu i podporządkowane jest naturze. I tak też, niespiesznie, powinna przebiegać lektura "Składu głównego". 
To komiks, którego piękno tkwi w prostocie fabularnej i detalu rysunkowym. Loisel i Tripp wyrysowali budynki, przestrzenie i postaci tak fenomenalnie, że nie sposób pozostać obojętnym na przedstawione w komiksie wydarzenia. A te, poza wspomnianą codziennością, skupiają się na kwestiach związanych zarówno z poszukiwaniem sensu życia, odnajdywaniu siebie i walką z uprzedzeniami, jak i na próbie odpowiedzi na pytanie: jak poradzić sobie z brodatym drwalem, który trzeci dzień śpi w moim łóżku? 
Trochę tu o emancypacji, nieco o tolerancji, zdradzie i przyjaźni. A główny wątek zasadza się na właścicielce sklepu – wdowie Marie, która na skutek pewnego emocjonalnego zrywu dzieli mieszkańców kanadyjskiej wsi. Czy wybaczenie będzie tu możliwe, czy może wioskowa rodzina zostanie rozbita bezpowrotnie? 

Loisel, kojarzony przede wszystkim z wydanymi również w Polsce seriami "W poszukiwaniu Ptaka Czasu" i "Piotruś Pan" stworzył z Jean-Louisem Trippem duet niezwykle spójny. W stopce redakcyjnej obaj panowie dzielą ze sobą stanowiska scenarzysty i rysownika. Podział ról wyjaśnia się w materiałach dodatkowych zamieszczonych w komiksie, z których wynika, że Loisel odpowiedzialny jest za pierwszy, szkicowy etap tworzenia rysunków, a rolą Trippa jest ich wykończenie. Wygląda to elegancko!
Wszystkie morały, jakie niesie ze sobą ten komiks, podane zostały bardzo subtelnie, bez łopatologii i z poszanowaniem inteligencji czytelnika. „Skład główny” to komiksowa sielanka, przyrządzona z największą starannością. To rzecz nie tylko do czytania, ale – być może przede wszystkim – do zachwycania.
"Skład główny: Wyznania, Montreal, Ernest Latulippe". Pomysł: Regis Loisel. Scenariusz i rysunki: Regis Loisel i Jean-Louis Tripp. Kolory: Francois Lapierre. Tłumaczenie: Jakub Syty. Wydawca: Wydawnictwo Ongrys, Szczecin 2016.
Komiks można kupić tutaj: Sklep. Gildia.pl

1 komentarz:

Maciej Gierszewski pisze...

Dominik, seria nosi tytuł "W poszukiwaniu Ptaka Czasu"