Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

czwartek, 20 września 2012

Legendy bydgoskie - Bydgoszcz w legendzie

Autor: Dominik Szcześniak
Omawiany zbiór komiksów powstał w ramach programu stypendialnego dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury. Pieniądze na ów program wyłożyło miasto. Jest to sytuacja, jakich wiele na komiksowej mapie Polski. W efekcie zazwyczaj powstają rzeczy słabe lub co najwyżej sympatyczne. Oczywiście należy tu zaznaczyć, że są to produkty specyficzne, a ich tworzenie oparte jest na konkretnych wytycznych oraz na obowiązkowych kompromisach ze strony artystów. Legendy bydgoskie zdają się być wyzbyte ingerencji w warstwę graficzną komiksów, scenariuszowo wyskakując lekko poza wspomnianą sympatyczność.
Historie zaprezentowane w zeszycie to głównie prezentacje miejsc (cykl Skąd się wzięła nazwa...) i symboli Bydgoszczy. Krótkie legendy nie zawsze sprawdzają się w formie komiksowej (np. jałowa, jeśli chodzi o wykorzystanie języka komiksu opowieść Byd i Gost, otwierająca zbiorek), ale zazwyczaj sprawiają wrażenie, jakby scenarzysta wycisnął z nich co się da. Na tle prostych kawałków (Bartodzieje, Duchy z bydgoskiego zamku), wyróżniają się te z odpowiednio zaakcentowanym humorem (Skąd się wzięła nazwa Kapuściska, Duch PRL-u), natomiast ekstraklasę zeszytu stanowią komiksy Twardowski w Bydgoszczy (z rysunkami Janusza Wyrzykowskiego) oraz - przez wzgląd na fantastyczną oprawę graficzną - fragmenty rysowane przez Łukasza Ciaciucha, Szymona Kaźmierczaka i Piotra Nowackiego.
Jako "produkt miejski", pokazujący Bydgoszcz w chodliwym ujęciu komiksowym, Legendy bydgoskie prezentują się okazale. Skutecznie przybliżają miasto, zapoznając Czytelnika z kilkoma legendami - popularnymi, mniej znanymi, jak i takimi, które zostały stworzone specjalnie na potrzeby zeszytu. Myślę, że zainteresują i młodszą i starszą widownię. Jeśli chodzi o poziom komiksowy, u podłoża tylko kilku krótkich form zasadzony został jakiś pomysł. Większość z nich to niestety puste anegdoty.
Zaletą antologii jest prezentacja prac wielu rysowników, wśród których wspomniana czwórka zdecydowanie prezentuje się najlepiej. Gdybym miał zacieśnić nieco grono najlepszych, ograniczyłbym się do dwóch nazwisk - Ciaciuch i Kaźmierczak. Subtelny styl tego pierwszego oraz bardzo brudny i chropowaty drugiego sprawiają, że bardzo chętnie zobaczyłbym pełnometrażowe albumy w wykonaniu tych Panów.
Legendy bydgoskie - Bydgoszcz w komiksie są zadaniem odrobionym na piątkę z plusem. Poprawnie, bez ekscesów. Do szóstki zabrakło innowacyjności w potraktowaniu tematu komiksów tworzonych na zlecenie miast. 
Legendy bydgoskie - Bydgoszcz w legendzie. Scenariusz: Maciej Jasiński. Rysunki: Bartłomiej Kuczyński, Łukasz Ciaciuch, Tomasz Mering, Krzysztof Trystuła, Jarosław Wojtasiński, Grzegorz Molas, Szczepan Atroszko, Janusz Wyrzykowski, Piotr Nowacki, Szymon Kaźmierczak, Kamil Pieczykolan, Andrzej Janicki i Jacek Michalski. Wydawca: Ongrys 2012

Brak komentarzy: