Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

poniedziałek, 4 lipca 2011

Butenko pinxit w Jeleniej Górze

Butenko pinxit - wernisaż wystawy rysunków oraz ilustracji Bohdana Butenki odbędzie się w Galerii BWA w Jeleniej Górze 6 lipca o godz. 18.00 (po wernisażu - spotkanie z Bohdanem Butenką). Wystawa potrwa do 6 sierpnia 2011r., a jej kuratorką jest Joanna Mielech. Wydarzeniu towarzyszył będzie katalog, którego recenzję będziecie mogli przeczytać na www Ziniola. Już wkrótce na naszych łamach garść ciekawostek związanych z postacią Bohdana Butenki oraz konkurs, w którym wygrać będzie można wspomniane katalogi. Poniżej - informacja prasowa organizatora:
Bohdan Butenko jest twórcą odbieranym przede wszystkim przez pryzmat ilustracji dziecięcej. Najbardziej znane jego realizacje to cykl komiksów o Kwapiszonie, Gapiszonie, ilustracje wierszy dla najmłodszych Jana Brzechwy („Na straganie”, „Androny”), Juliana Tuwima („Okulary”), Wandy Chotomskiej oraz Janiny Porazińskiej, ilustracje do literatury młodzieżowej, m.in. „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”, „Sposób na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego oraz „Cyryl, gdzie jesteś?”, „I ty zostaniesz Indianinem” Wiktora Woroszylskiego. Butenko jest również  autorem ilustracji do książek dla dorosłych, m.in. „Kultu ciała” Mieczysława Srokowskiego, „Vademecum dla tych, którzy pierwszy raz”Jerzego Wittlina czy „Postrzyżyn” Bogumila Hrabala.
Bohdan Butenko - fot. Tomasz Mielech
Artysta tworzył niezapomniane scenografie do Kabaretu Starszych Panów, projekty które doskonale wyrażały istotę tego kabaretu: opierały się na rzeczywistości, umiejscawiały przedstawiony świat w konkretnym miejscu ale przez swą prostotę tworzyły wizję niemal abstrakcyjną, w którym  uśmiechają się kwiaty, a najważniejsza jest Miłość.   
Gapiszon na starcie
Znaczenie Bohdana Butenki dla  sztuki współczesnej  nie jest do końca uświadomione. Butenko to artysta genialnego w swej syntezie rysunku, który w  lapidarny a przy tym wyrazisty sposób (z odcieniem karykatury), potrafi opisać świat, skupiając się  przede wszystkim na człowieku. Skróty myślowe  Butenki pozwalają przenosić się w czasie, fragmenty rysunków znajdują się w różnych miejscach książki, zadaniem czytelnika jest próba doścignięcia myśli twórcy i scalenie rozpierzchłych ilustracji w całość.
Do wielu ilustrowanych przez siebie wydawnictw autor dołączał rodzaj map topograficznych, które umieszczone na wyklejkach okładek, pozwalały odnaleźć się w przestrzeni książki. Mapy te stawały się z czasem punktem odniesienia dla pamięci, zapisem miejsc wyobrażonych,  których już dawno nie ma, ale do których w każdej chwili można powrócić.
Gucio i Cezar
Jest Butenko prekursorem nowoczesnego myślenia w grafice książkowej, nowatorskiego layoutu, kunsztu i dbałości o design  ilustrowanych wydawnictw. Zarówno w obszarze ilustracji, jak i nowatorskiego  opracowania tekstów od lat 50. XX wieku jest najlepszym designerem sztuki książki. Wydawnictwa, które projektował są prawdziwymi unikatami, spośród których wymienić wystarczy „Dong co ma świecący nos i inne wierszyki Pana Leara” (I wydanie – 1961, ostatnie w tej samej szacie graficznej – 1999). Z tych dokonań korzystają współcześnie uznani graficy i ilustratorzy książek. 
Wystawa w Jeleniej Górze będzie połączeniem dwóch rodzajów prezentacji. Pierwsza jest tradycyjna, złożona z wypożyczonych od artysty oryginałów ilustracji, takich jak „Gucio i Cezar”, „Gapiszon”, „Jak oswoić lwa”, „Na straganie”, ilustracji do „Misia”, „Świerszczyka” i „Płomyka”. Pokażemy również cykl rysunków dla dorosłych z serii: „Piłka nożna”, oraz cykl rysunków satyrycznych, które z kolei wypożyczone zostaną z Muzeum Karykatury w Warszawie. 
Kwapiszon
Wystawę uzupełnią  realizacje cyfrowe będące połączeniem różnych stylistyk artysty i powiększenia jego miniatur rysunkowych do rozmiarów monumentalnych. Wydruki cyfrowe wykonane zostały zgodnie z intencją autora, który otwarty na nowoczesne techniki i procesy druku cyfrowego, chętnie poddaje swoje prace eksperymentom z wykorzystaniem współczesnej techniki. Według artysty ożywia to jego ilustracje, jego twórczość wykonuje kolejny krok do przodu.
Projekt okładki
Wydruki cyfrowe wypożyczone zostaną z Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie. Na wystawie nie zabraknie oczywiście  starych wydań książek z ilustracjami Bohdana Butenki ze zbiorów prywatnych jeleniogórskich kolekcjonerów. Wystawa jest częścią projektu: „Ponad ilustracją. Bohdan Butenko, Daniel Mróz”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Jelenia Góra.
Biuro Wystaw Artystycznych
ul. Długa 1
58-500 Jelenia Góra
075 / 752 6669
galeria-bwa@krakonosze.com

Brak komentarzy: