Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

czwartek, 31 marca 2011

Komiks. Tropy w popkulturze - relacja

Autor: Dominik Szcześniak, fot. Rafał Bil
Od lewej: mgr Maciej Pałka i prof. Robert Looby
30 marca 2011 roku w KUL-u zapachniało komiksem. Instytut Filologii Angielskiej, dr Alek Bednarski oraz Koło Naukowe Studentów Anglistyki zorganizowało bardzo ciekawy blok tematyczny poświęcony tłumaczeniom komiksów polskich na język angielski, doprawiony wykładem Macieja Pałki zgrabnie prześlizgującym się po historii komiksu amerykańskiego i brytyjskiego. Wykłady wzbogacone zostały obecnością prominentów lubelskiej sceny komiksowej, a afterparty zaowocowało powstaniem kilku interesujących dyskusji. Na miejscu był nasz reporter, którego zamierzeniem było śledzenie poczynań czołowego lubelskiego celebryty, a który ostatecznie zauroczony został czymś zupełnie innym.
Translatorskie zagwozdki czyli Looby o "Degrengolandzie"
Przekład na język angielski tak pokręconego tekstu, jakim jest "Degrengoland" to nie lada wyzwanie - tak mniej więcej można podsumować wykład prof. Roberta Looby'ego, rodowitego Irlandczyka. Na tapetę wziął on kilka tekstów z komiksu, wnikając w ich strukturę i proponując swoje rozwiązania tłumaczeń na angielski. Zwracając uwagę na nierozerwalny związek słów wypowiadanych przez głównego bohatera serialu z jego charakterem, wytoczył kilka niezwykle interesujących teorii dotyczących postaci, jak również zadał kilka pytań, na które - jako scenarzysta - mogę sobie spokojnie odpowiedzieć, zanim powstanie ostatnia plansza "Degrengolandu". Profesor Looby zwrócił uwagę na bezcenną rolę kontaktu z autorami przekładanego dzieła.W dowcipny sposób przedstawił background serii i celnie wytłumaczył obecne w niej nawiązania do kultury i sztuki, zaznaczając przy tym, że dokładne ich przełożenie skutkowałoby możliwym niezrozumieniem tekstu przez czytelnika anglojęzycznego (a jakie zabiegi zastosował, by tak się nie stało - możecie sprawdzić sami - "Degrengoland" co tydzień ukazuje się w sieci, obecny jest również we wrocławskiej knajpie "Szajba" w wersji drukowanej). Wykład prowadzony był na luzie, a fachowa treść rozładowywana była zabawnymi anegdotkami dotyczącymi tłumaczenia. Było znakomicie, choć końcowy efekt psuje brak materiałów ilustracyjnych.
Prof. Robert Looby opowiada o tłumaczeniu "Degrengolandu"
Tłumaczenie konstruktywne
Pierwszą planszą pierwszego odcinka "Konstruktu" zajął się Maciej Czerniakowski. Zamiast anegdot dotyczących tłumaczenia komiksu dał więc zgromadzonym na sali konkret. Przypomnę, że rzeczona strona to krótki utwór "N-Maszyna" wg opowiadania Stanisława Lema. Czerniakowski skupił się na jednym problemie: tłumaczeniu nieprzetłumaczalnego. N-Maszyna to urządzenie, produkujące rzeczy, których nazwa zaczyna się na literę "n". "Nić, nasturcja, niebo (...)" - jak wyjść z opresji i przełożyć na angielski słowa, które w tym języku nie zawsze będą zaczynać się na tę samą literę? Jak zabrać się za przekład "Niemożliwie namoczonej nadkoszulki nałożonej na nagą niewolnicę"? Odpowiedzi, które można było usłyszeć podczas wykładu okazały się satysfakcjonujące, a sama prezentacja była rzeczowa i obficie zilustrowana kadrami z "Konstruktu". Jako, że obecny był autor i zarazem wydawca komiksu - Jakub Kijuc - po spotkaniu można było zapoznać się z jego dotychczasowymi produkcjami, bądź takowe zakupić.
Widownia
Blok dotyczący doświadczeń z tłumaczeniem komiksów polskich na język angielski okazał się zaskakująco ciekawy i przyciągnął sporo osób. Wystąpienia prof. Looby'ego i Macieja Czerniakowskiego oglądała pełna sala. Równie tłoczno było podczas głównego tematu wieczoru - wykładu zatytułowanego Komiks - tropy w popkulturze. Wstęp do historii komiksu brytyjskiego i amerykańskiego.
Maciej Pałka przed wystąpieniem
Spotkania amerykańskich herosów z ich brytyjskimi kolegami
Prelegent rozpoczął swoje wystąpienie z lekką nieśmiałością i tremą, proponując zgromadzonym pooglądanie "obrazeczków", lecz z każdą minutą rozkręcał się i pozwalał uwalniać się swojemu wrodzonemu szołmeństwu. Wykład Pałki skupiał się na skrótowej przebieżce po historii komiksu amerykańskiego i angielskiego. Bogato ilustrowane wystąpienie nie pozwoliło jednak na rozwinięcie skrzydeł. Widać było, że ramy w jakie został wrzucony nieco go skrępowały, ale momenty, w których na dłużej zatrzymywał się przy pewnych zagadnieniach należały do bardzo ciekawych. Ot, choćby te dotyczące Kodu Komiksowego czy brytyjskiej inwazji na Amerykę. Maciej opowiedział o ekranizacjach komiksów, w większości ograniczając się do listy tytułów, jak również o tym, dlaczego stroje superbohaterów są takie kolorowe. Wisienką na torcie były opowieści o tym, jak to "amerykańscy superbohaterowie spotykali się ze swoimi brytyjskimi kolegami". Wykład przeprowadzony został w luźnej atmosferze, a zagadnienia, które przedstawione zostały w sposób zbyt skrótowy doczekały się rozwinięcia kiedy przyszedł czas na pytania od publiczności. Niemniej jednak u wielu zgromadzonych widać było niedosyt. Myślę, że wielu z nich chciałoby zobaczyć magistra Pałkę w jakimś sprecyzowanym, konkretnym zagadnieniu.
Robert Looby i publiczność
Sesja w KUL-u zakończona została afterparty w pubie "Kwadrat", gdzie zgromadził się spory procent coraz prężniej działającej lubelskiej sceny komiksowej. Podsumowując: dość niepozorne wydarzenie skumulowało w sobie wszelkie cechy, charakteryzujące lokalne konwenty i połączyło ze sobą profesjonalne wykonanie i sympatyczną atmosferę. Mam nadzieję, że wykłady z cyklu będą kontynuowane.

poniedziałek, 28 marca 2011

sobota, 26 marca 2011

Incubatorium Rustecki (08)

Autor: Marcin Rustecki
Incubatorium Rustecki wita przybyłych! Co tydzień o tej samej porze i w tym samym miejscu będziecie świadkami efektów pracy Marcina Rusteckiego, rzeźbiącego co mu do łba przyjdzie. Będzie satyra, będą stripy, będzie space-opera o niemotach space-explorerach... WSZYSTKO będzie! A dzisiaj...

piątek, 25 marca 2011

DC Maniak (15)

Autor: Damian Maksymowicz
 
Przegląd newsów z okresu 11.03.2011 - 24.03.2011:

*Twórcy i okładki kolejnych tie-inów eventu "Flashpoint" oraz komiksowe zapowiedzi na czerwiec.

*Bratobójcza walka, przyjaźń wystawiona na ciężką próbę, niewygodne sekrety i bój o wysoką stawkę... scenarzysta serii "Green Lantern Corps" Tony Bedard opowiada o lanternowym evencie "War of the Green Lanterns".

*"Judgement on Gotham" to crossover trzech bat-komiksów, w  którym to Catwoman, Batman (Dick Grayson) i Red Robin muszą udowodnić Azraelowi, że Gotham warte jest ocalenia nim ten uczyni z miastem to samo, co Bóg z Sodomą i Gomorą. Szczegóły.

*Dan Jurgens - twórca postaci Boostera wraca do serii jako scenarzysta i rysownik przy okazji eventu "Flashpoint". Autor opowiedział, jak bardzo zmienił się Booster Gold w ostatnim czasie.

*Judd Winick zdradza kilka informacji z finału "Justice League: Generation Lost".

*W kwietniu zostanie wznowione wydanie zbiorcze "Green Lantern: Secret Origin". Już teraz możecie przeczytać nowy wstęp do tego komiksu autorstwa odtwórcy roli Hala Jordana na dużym kranie Ryana Reynoldsa.

*Scenarzysta obecnych serii "Green Arrow" i "Teen Titans" oraz takich mini serii, jak "Blackest Night: Titans", czy "Rise of Arsenal" w wywiadzie dla DC Multiverse o tych właśnie tytułach oraz swoich polskich korzeniach.

*Egmont Polska 16 maja w serii "Obrazy Grozy" planuje wydać komiks z Vertigo "Amerykański Wampir" tom 1. Ta brutalna, bestsellerowa historia o wampirach  została napisana przez Scotta Snydera i samego Stephena Kinga, a ilustracje wykonał Rafael Albuquerque. 1 sierpnia natomiast ukaże się 7 tom "Lucyfera" - "Exodus". Scenariusz Mike Carey, rysunki Peter Gross i Ryan Kelly. W tym roku w sprzedaży również (terminu nie podano) powieść graficzna autorstwa Briana Azzarello i Lee Bermejo "Joker".

*Wszelkie informacje z paneli DC Comics z minionego konwentu C2E2.

*"Batman: Arkham City" w sprzedaży od 21 października w Europie, w USA 3 dni wcześniej. Gra będzie dostępna na Playstation 3, Xbox 360 i PC. Na umilenie oczekiwania nowy trailer.

*Tak prezentuje się logo serialu "Wonder Woman". A tak wygląda Adrianne Palicki w kostiumie.
Joseph Gatt, wcieli się w Johna O’Quinna - fizycznego przeciwnika Wonder Woman.

*Joseph Gordon-Levitt, którego udział w "The Dark Knight Rises" został już potwierdzony ma wcielić się w rolę Alberto Falcone'a - informację taką podało "Variety". "EW " dementuje jakoby wcielenie się Goordona-Levitta akurat w tę postać było pewne. Serwis "Batman on Film" doniósł z kolei, że młody aktor może zagrać albo Alberto Falcone'a albo Black Maska. Studio Warner Bros. nie wydało jeszcze żadnej oficjalnej informacji na ten temat.

*Pomysł adaptacji serii "Sandman" nie został porzucony, jedyny pewnik to ten, że nic w tej materii nie wydarzy się w obecnym roku. Zdaniem dyrektora kreatywnego DC Comics Geoffa Johnsa, autor komiksu Neil Gaiman byłby zaangażowany w ekranizację swego dzieła.

*Reżyser Zack Snyder zapewnił, że nowy film z Supermanem będzie tworem niezależnym nie nawiązującym do poprzednich filmów. Tworząc świeży start Człowieka ze Stali na dużym ekranie Snyder za wzór stawia sobie "Batman: Początek".
Okładka tygodnia (09.03.2011): "Doc Savage" #12, autor J.G. Jones. Jones spisał się, jak to ma w zwyczaju, posągowy Doc z malowniczym atomowym grzybem prezentuje się monumentalnie. Seria jest mi całkowicie obojętna, ale na okładce na dłuższą chwilę da się zawiesić oko.

Zeszytówka tygodnia (09.03.2011): "Batman and Robin" #21; scenariusz Peter J. Tomasi, rysunki Patrick Gleason i Mick Gray Jakkolwiek zadowalające były tegotygodniowe numery serii "Superboy" i "Justice League: Generation Lost", to "B&R" znów mnie kupiło. Dziwaczny White Night kontynuuje swoją misją zabijając krewnych znanych złoczyńców. Tomasi pisze lekko i z nutką humoru, Gleason z koeli udowadnia, że bat-uniwersum rysuje równie dobrze, jak kiedyś Zielonych Latarników.
Okładka tygodnia (16.03.2011): "Xombi" #1; autor Frazer Irving. Nowa seria to miejski horror, której psychodeliczny klimat podkreślają charakterystyczne rysunki Irwinga. Okładka to zaledwie przedsmak tego, co twórcy zaserwowali nam w środku.

Zeszytówka tygodnia (16.03.2011): "R.E.B.E.L.S." #26; scenariusz Tony Bedard, rysunki Daniel Hdr i Scott Hanna. Vril Dox we władzy Starro Zdobywcy, Lobo "spuszczony z łańcucha" - to tylko część tego, co dzieję w zbliżającej się do nieodżałowanego końca (jeszcze dwa numery) kosmicznej serii.

Kadr z najnowszego numeru "R.E.B.E.L.S.":

wtorek, 22 marca 2011

Hałabała - gazetka z komiksami

Autor: Maciej Pałka

Zostałem dziś znienacka zaatakowany przez Hałabałę.
32-stronicowy zinek czekał na mnie w skrzynce na listy. Z okładki wita czytelników uśmiechnięty krasnal, pamiętany z domowego przedszkola. Podtytuł "Gazetka z komiksami" brzmi zachęcająco. Jednak jeszcze zanim otworzyłem książeczkę, tknęło mnie złe przeczucie i podejrzliwość kamuflażu. Nie zdziwiłbym się, gdybym na kopercie w polu nadawcy nie wyczytał adresu Jana Skarżyńskiego. Rysownik ten funkcjonujący w półświatku komiksowym pod ksywką "Skarża" zdążył już popsuć krwi niejednemu koledze z fandomu. Prawdziwy pogrom siał podczas internetowych Bitew Komiksowych gdzie skutecznie uprawiał mentalny cweloholokaust na długie miesiące zanim termin ten w ogóle przyszedł do głowy Krzysztofowi Ostrowskiemu.
Zanim więc zabiorę się za lekturę, uważnie badam zeszyt. Na tylnej okładce znajduję krótkie info. Dowiaduję się, że Hałabała jest niezależnym, darmowym pisemkiem mającym na celu propagowanie historyjek obrazkowych. Oraz, że redakcja zachęca do powielania zina i rozdawania go znajomym (bez ingerencji w treść i bez pobierania opłat). Znajduję też listę twórców* i ostrzeżenie - CZYTANIE GROZI ŚMIERCIĄ. No to wiem już na czym stoję. Wygląda na to, że Hałabała jest zinem wydanym wspólnymi siłami grupy, która wyemancypowała się z Kolektywu/Bitew Komiksowych.
Utwierdza mnie w tym wstępniak Skarży (pada w nim słowo "cweloholokaust" - mogłem się spodziewać) i już sam nagłówek spisu treści, przemianowanego na spis CHAŁ. Faktycznie, chały stanowią około połowę zbiorku. Co zaś jest warte uwagi?
1. Dość lajtowy "Nabiał" autorstwa Mazok. Wycinek z życia bohaterki nawiedzonej przez lewitujący i wyjątkowo upierdliwy płód. Inspiracja "Pixy" Maxa Anderssona i "Scottem Pilgrimem". Spontan na temat komiksu kobiecego.
2. "Kącik katolickiej edukacji seksualnej" - najmocniejszy punkt programu. Kawał wulgarnego undergroundu z przesłaniem.
3. "Ufopatologia" - siedem dresiarskich szorciaków autorstwa znanego z konkursu na pasek komiksowy Telomateo.
4. "AIDS - schemat działania" - kolejna jazda bez cenzury.
Książeczkę dopełnia ironiczny manifest nastoletniego buntownika. To znaczy, publikacja manifestu po 7 latach od napisania jest ironiczna. Gdy powstał, z dużą dozą pewności można obstawiać, że autor traktował go śmiertelnie poważnie.
Jak na pierwszą odsłonę jest przyzwoicie. Liczę, że Hałabała powróci z większym pazurem i nieco mniej jałowym buntem. Na razie jest zinek "dla jaj" a mógłby być solidnym kopnięciem w jaja. Czego w dobie zaniku ideowości zinowej sobie i Wam życzę.
*
kater: caterkiller@o2.pl
mazok: mazosia@gmail.com
jesykh: jesykh@gmail.com
cyryl: kubagrabarczyk@gmail.com
skrż: skarpety@o2.pl
telomateo: telomateo@poczta.onet.pl
ytron: ytron21@gmail.com

Kibicujemy (143) - EDYCJA SPECJALNA!

Autor: Maciej Pałka Kibicujcie komiksiarzom! Pora na podsumowanie naszej błyskawicznej akcji kibicowania komiksowemu wydaniu Gazety Wyborczej.

Poradziliśmy sobie! Lokalny dodatek do Gazety Wyborczej zrobiliśmy w nieco ponad tydzień. W pocie czoła nad wydaniem pracował zespół komiksiarzy w składzie: Olgierd Ciszak, Unka Odya, Marek Rudowski, Tomasz Kleszcz, Biram Ba, Rafał Szłapa, Leszek Wicherek, Artur Chochowski, Maciej Pałka, Dominik Szcześniak, Piotr Nowacki, Sebastian Skrobol, Maciej Wódz, Paweł Wojciechowicz, Michał Śledziński, Marek Turek, Karol Konwerski i Mateusz Skutnik. Efektów nie musimy się wstydzić. 60cio tysięczny nakład poszedł w świat.

Akcja była promowana spotami radiowymi i reklamami w GW. Najpierw, w środę pojawiła się zajawka w formie prezentowanego już w ziniolu paska. Dzień później reklama okupowała już całą drugą stronę czwartkowego wydania:
Gazeta Wyborcza poświęciła akcji trzy teksty:
- Jutro Gazeta będzie komiksem
- Zobacz co zmalowaliśmy
- Jak powstawała komiksowa Gazeta
W sieci pojawiły się również dwa filmiki.
Pierwszy, streszczający czwartkowy maraton nad njusami i składem gazety:

drugi, ilustrujący niesamowitą wycieczkę do drukarni po północy:


Komiksowe wydanie Gazety Wyborczej było inicjatywą o wielkim rozmachu i wyjątkowej dla polskiego komiksu skali. Zrobiliśmy trochę dobrego PRu po panikarsko rozdmuchanej w środowisku Szopęgejt i otworzyliśmy furtkę do kolejnych tego typu inicjatyw.

W komiksowie tradycyjnie, zainteresowanie (jak na skalę i wagę przedsięwzięcia) było skromne. Informację zamieściły serwisy, również Kolorowe Zeszyty wyróżniły ją jako njus tygodnia w Komix-Expressie. Recenzję napisał Daniel Gizicki a Marek Turek na swoim blogu odniósł się do ewentualnych kontrowersji związanych z logistyką.

Akcję podsumował na swoim blogu również Marceli Szpak, będący koordynatorem z ramienia biura ESK Katowice. Pozostaje więc oddać mu głos:
"Spo­wo­do­wa­łem, że mamy w Pol­sce komik­sowe wydaw­nic­two opu­bli­ko­wane w 60 tysięcz­nym nakła­dzie, w któ­rym nie ma ani słowa o papieżu, Cho­pi­nie i bitwie pod Grun­wal­dem, są za to cycki, Bat­man i UFOki, czyli wszystko, co w komik­sach naj­bar­dziej lubię".

Amen.

P.S.
Odnośnie Batmana wspomnianego przez Marcela:
Trudno pobić taki wyczyn, czyż nie?

Ciąg dalszy nastąpi...
Autorem grafiki tytułowej akcji społecznej "Kibicujemy komiksiarzom" jest Wojciech Stefaniec.
Ilustracje użyte w tekście są autorstwa Leszka Wicherka. Scenariusz do reklam jest autorstwa Dominika Szcześniaka.

poniedziałek, 21 marca 2011

Kibicujemy (142)

Autor: Maciej Pałka Kibicujcie komiksiarzom! Podczas gdy jednym albumom kibicować kończymy, w ich miejsce zaczynamy trzymać kciuki za kolejne projekty będące w toku. Dziś dołącza do nas Kasia Szaulińska pracująca nad powieścią graficzną pod tytułem "Haczyk". Oto co nam napisała o swoim komiksie:
O scenariuszu:
„Haczyk” jest historią czternastoletniej Asi, która wraz ze swoją starszą siostrą Martą ląduje na wakacje w domku na Mazurach, u niewidzianej od dzieciństwa ciotki Ali. Asię czeka nie tylko pobyt w środku lasu, bez bieżącej wody, ze sławojką i nielubianą siostrą u boku, ale także poznanie tajemnicy rodzinnej. Przyczyna, dla której ojciec dziewczynek zerwał kontakty z ciotką Alą jest bowiem niejasna, i wydaje się, że ma z nią związek tajemnicza pani Jagoda, zwana przez niektórych Babą Jagą... W trakcie pobytu w drewnianym domku nad jeziorem Asia będzie musiała nauczyć się walczyć o tych, których kocha, mimo zazdrości i złości. Mimo, że przeciwnik wydaje się silniejszy. Mimo, że dzieci i ryby głosu nie mają.
Ale Asia po tych wakacjach nie będzie już dzieckiem.

Pomysł na scenariusz ewoluował w mojej głowie przez kilka lat(!), w zeszłe wakacje zdecydowałam się go rozpisać. Spędziłam jeden koszmarny miesiąc w domu rodziców pisząc, kreśląc, analizując i wgłębiając się w postaci, potem dłubałam w nim jeszcze przez wiele tygodni, aż przybrał formę: „w zarysie gotowe, ale już nie mogę na niego patrzeć, więc czekam na flow”.

O rysunkach:
Flow przyszedł wraz ze śmiałym wysłaniem tego nieskończonego dokumentu do Wojciecha Stefańca, z pytaniem, czy by tego nie chciał narysować. Chciałam mieć ten scenariusz zrobiony jego kreską, w takim klimacie Craiga Thompsona... A on powiedział, że scenariusz niegotowy, ale super i tak dalej, ale narysować go może jakoś tak za parę LAT, bo ma inne projekty. Wniebowzięta tym, że super, zaczęłam rysować sama. Moją kreską. Niethompsonową. Niedoskonałą. Z kroplami zapoconego mozołu na każdej stronie.

Cholernie trudne jest dla mnie robienie tej powieści graficznej, bo to nie jest miejsce, gdzie można popisać się zgryźliwym żartem czy łamaniem konwenansów na każdej stronie. Forma wybrana przeze mnie narzuca rezygnację z ilustrowanego eseju na rzecz „filmowej” narracji, która pozwala czytelnikowi zatopić się w lekturze jak w alternatywnym świecie. Problem polega na tym, że żeby zrobić coś takiego, trzeba naprawdę dobrze rysować. A ja swoich skillów nie jestem do końca pewna. Boję się, że mangowość kreski, z którą walczę od lat, wylezie na wierzch w chwili nieuwagi. Z drugiej strony moja Ola zachęca mnie do samodzielnego rysowania, bo to jest moja historia, i ja najlepiej wiem jak to wszystko powinno wyglądać.

Tym niemniej, po narysowaniu 17 gotowych stron (pierwszy rozdział ma mieć 27, a całość ho-ho!) utkwiłam w czarnej dupie wątpliwości i proszę o wsparcie.

Dzięki.
Ciąg dalszy nastąpi...
Autorem grafiki tytułowej akcji społecznej "Kibicujemy komiksiarzom" jest Wojciech Stefaniec.

sobota, 19 marca 2011

Incubatorium Rustecki (07)

Autor: Marcin Rustecki
Incubatorium Rustecki wita przybyłych! Co tydzień o tej samej porze i w tym samym miejscu będziecie świadkami efektów pracy Marcina Rusteckiego, rzeźbiącego co mu do łba przyjdzie. Będzie satyra, będą stripy, będzie space-opera o niemotach space-explorerach... WSZYSTKO będzie! A dzisiaj: Swamp Creatures...

czwartek, 17 marca 2011

Kibicujemy (141) EDYCJA SPECJALNA!

Autor: Maciej Pałka Kibicujcie komiksiarzom! Kibicujcie NAM! Dzis obiecana relacja z nie juz tak tajnych zmagań z komiksowa materia. Na żywo z Tychow! Z redakcji GW! Tylko na Ziniolu! Właśnie TERAZ!
Niech przemówią obrazy:..
Dokładnie o godzinie 15:00 wolni najmici stawiają się pod siedzibą redakcji w Tychach na ulicy Towarowej 4...
Pierwszy powstaje rysunek jak rysujemy...
Catering się postarał. Będziemy się posilać tymi pyszniusimi kanapkami w przerwach napinania komiksików.
Do dzieła! Ekipa w składzie: Leszek Wicherek, Artur Chochowski, Paweł Wojciechowicz......oraz Dyrektor Artystyczny w osobie wyżej podpisanego redaktora Pały. Przy okazji pozdrawiam kolegów. Też Was kocham!
A to nasi dobrodzieje i nadzorcy z biura ESK Katowice - Szefowa: Ola Matuszczyk i Marceli Szpak.
Następnie rysowaliśmy, rysowaliśmy, rysowaliśmy - i nie starczyło już czasu na to aby sprawdzić Facebooka ani tym bardziej aby robić fotki. Tak więc, przewińmy nieco taśmę...........
o, proszę.

O godzinie 22:55 nadal jesteśmy w proszku!
Kibicujcie! Może się wyrobimy!

Ciąg dalszy nastąpi... już jutro w nakładzie 60 tysięcy egzemplarzy!

Autorem grafiki tytułowej akcji społecznej "Kibicujemy komiksiarzom" jest Wojciech Stefaniec.

środa, 16 marca 2011

Kibicujemy (140) - EDYCJA SPECJALNA!

Autor: Maciej Pałka Kibicujcie komiksiarzom! Uwaga! Uwaga! Edycja SPECJALNA! Bardzo specjalna.
Już jutro* na stronie ZINIOLA ekskluzywna relacja z tajnej bazy rebeliantów.


*godzina relacji na razie jest utajniona

Bez odbioru. Kszzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
Autorem grafiki tytułowej akcji społecznej "Kibicujemy komiksiarzom" jest Wojciech Stefaniec.

Kibicujemy (139)

Autor: Maciej Pałka Kibicujcie komiksiarzom! Czyżbyśmy powolutku zbliżali się do szczęśliwego finału?

KOMUNIKAT: Prace nad zilustrowaniem pierwszej części przygód Człowieka Bez Szyi dobiegły końca! Aktualnie trwają rozmowy z wydawcą (którego ujawnimy w przyszłym tygodniu), poprawki i zbieranie całego materiału (64 strony!) do kupy.
I niespodzianka: zamiast w jednym grubaśnym zeszycie CBS zagości w dwóch, i to wydanych (i do kupienia) równocześnie! Co więcej, do przeczytania jednej części nie jest wymagana znajomość drugiej, więc będziecie mogli sami wybrać, czy wolicie poznać dwie, jedną czy żadną przygodę herosa bez karku. Zeszyt A będzie zawierał historię "Włókna grozy" (rys. Kajetan Wykurz) oraz, bonusowo, komiks "Angielska Robota" (rys. Biram Ba), zaś zeszyt B zaprezentuje jedną, acz dwuczęściową historię pt. "Duszna sprawa" (rys. Jacek Kuziemski - cz.1 i Tomasz Kwiecień - cz.2) Więcej szczegółów już niebawem, a tymczasem, na smak, graficzka promocyjna ze starciem Człowieka Bez Szyi i Kapitana Dusiciela w wykonaniu Łukasza Rydzewskiego.
Ciąg dalszy nastąpi...
Autorem grafiki tytułowej akcji społecznej "Kibicujemy komiksiarzom" jest Wojciech Stefaniec.

poniedziałek, 14 marca 2011

Kibicujemy (138)

Autor: Dominik Szcześniak Premiera "Zakazanego owocu nr 6" - dokumentu poświęconego Dariuszowi "Pale" Palinowskiemu odbyła się w Toruniu. Specjalną relację z wydarzenia przygotowali panowie z Le Kolektiff Negatif. Poniżej znajdziecie również spis miejsc, w których w najbliższych dniach odbędą się projekcje filmu. Na najbliższą zapraszamy do Lublina już w najbliższy czwartek.
Le Kolektiff Negatif i Pała na premierze filmu
Nastąpił długo oczekiwany moment - premiera filmu „Zakazany owoc nr 6”. Dnia 03.03.2011 Toruń stał się pierwszą autonomią wiosny w skutym mrozem kraju. Zima dała za wygraną w starciu z zakazaną, owocową inwazją. Odpuściła tym bardziej, że zaplanowaliśmy premierę na dzień urodzin Magdy, żony głównego bohatera naszego dokumentu, który to dzień jest jednocześnie rocznicą ich ślubu.

Pała
Pełni zdumienia obserwowaliśmy tłumy spragnionych świeżego punk-komiksowego soku. Tuż przed godziną 20:00 sala Kina Centrum wypełniła się po brzegi. Pozytywnie zaskoczeni i zestresowani do granic przyzwoitości, zasiedliśmy razem z szacownymi gośćmi w rzędach kina. Od momentu startu projektora aż po napisy końcowe biliśmy rekord świata w wstrzymywaniu powietrza i chwilowo zachorowaliśmy na nadmierną potliwość. Premierowa widownia okazała się być w pełni wyposażona w poczucie humoru i rozluźniała nasze zszargane nerwy salwami szczerego śmiechu. Lecz nie tylko: w momentach grozy kawalerzy obejmowali czule swe niewiasty, a w momentach melodramatycznych służyli chusteczkami. Natomiast co bardziej zszokowani – rezygnowali z naszych usług. Po projekcji cały Le Kolektiff Negatif oraz Pała, byli do dyspozycji widzów, odpowiadając na pierwsze, świeże pytania. Darek, mniej spięty, wykazywał się swoim nonszalanckim poczuciem humoru. Szczodre dłonie widzów wręczyły pierwszą, wykonaną domowym sposobem, specjalnie dla nas przygotowaną nagrodę, którą przyjęliśmy jako dobry omen (pamiątkowa fotka na facebooku). 

Opuszczając salę Kina Centrum działającego w toruńskim CSW, nasze ubrania pozostały wolne od nabiału i pomidorów, tak więc uznaliśmy premierowy pokaz za udany. Świętowania i hulanek nie było końca, piwo lało się strumieniami w jednym z toruńskich pubów...


Pierwsze koty za płoty, jak mawiał poeta. Z dumą możemy zaprosić wszystkich zaciekawionych naszym projektem na kolejne pokazy:


Lublin: 17 marca (czwartek), Przestrzeń Inicjatyw Twórczych „Tektura”, (ul. Wieniawska 15a), godz. 20:00, wstęp: 7 złotych (alko-benefit na bohatera filmu, który być może pojawi się tego dnia w Tekturze...).


Bydgoszcz (w ramach Bydgoskiej Soboty z Komiksem): 19 marca (sobota), Akademicka Przestrzeń Kulturalna, WSG (ul. Królowej Jadwigi 14), godz. 15:30, wstęp: wolny, (przed filmem spotkanie z Dariuszem „Pałą” Palinowskim i grupą Le Kolektiff Negatif).


Solec Kujawski
: 25 marca (piątek), Soleckie Centrum Kultury (ul. Bojowników o Wolność i Demokrację 1) – szczegóły wkrótce!


Ruda Śląska
: 2 kwietnia (sobota), ADK BERZA (ul. Dworcowa 2), godz. 19:00, wstęp: wolny
 

Kraków: 7 kwietnia (czwartek), Kawiarnia Naukowa (ul. Jadwigi 29-31), godz. 20:00, wstęp: wolny.

Łódź (w ramach cyklicznych spotkań KOSMOPOLITANIA): 11 kwietnia (poniedziałek), Fabrystrefa (ul. Piotrowska 138/140), godz. 19:00, wstęp: wolny.
 

Le Kolektiff Negatif
Piotr Buratyński
Michał Kowalski
Dawid Śmigielski

Publiczność na premierze "Zakazanego owocu nr 6"
Ciąg dalszy nastąpi...
Autorem grafiki tytułowej akcji społecznej "Kibicujemy komiksiarzom" jest Wojciech Stefaniec.

sobota, 12 marca 2011

Incubatorium Rustecki (06)

Autor: Marcin Rustecki
Incubatorium Rustecki wita przybyłych! Co tydzień o tej samej porze i w tym samym miejscu będziecie świadkami efektów pracy Marcina Rusteckiego, rzeźbiącego co mu do łba przyjdzie. Będzie satyra, będą stripy, będzie space-opera o niemotach space-explorerach... WSZYSTKO będzie! A dzisiaj: At the movies...

piątek, 11 marca 2011

DC Maniak (14)

Autor: Damian Maksymowicz
Przegląd newsów z okresu 25.02.2011 - 10.03.2011:
*Nowy teaser z "The War of the Green Lanterns ". 
*"Titans: Games" - komiks Marva Wolfmana i George'a Pereza, na który pomysł zrodził się lata temu ujrzy światło dziennie tej jesieni, prawdopodobnie już we wrześniu. 
*Według niepotwierdzonych jeszcze informacji DC Comics kasuje dwie regularne serie z pulpowego uniwersum. "Doc Savage" i "The Spirit" stanowiące spin-offy mini serii "First Wave" zostaną skasowane ze względu na słabe wyniki sprzedaży.   
*Jason Todd powraca w roli Red Hooda już w maju w serii "Batman and Robin". Trzyczęściową historię "The Streets Run Red" napisze Judd Winick. Czoło Toddowi stawią Batmani (Dick Grayson i Bruce Wayne) oraz Robin (Damian Wayne). Historia Red Hood będzie kontynuowała wątek tej postaci z runu Granta Morrisona, ale Winick zamierza pisać Jasona postać po swojemu. 
*Paull Cornell obiecuje, że w najbliższym numerze "Action Comics" z Brainiaciem, którego akcja dzieje się w kosmosie dostaniemy najwspanialszy cliffhanger, jaki widzieliśmy w życiu. Klimaks całej historii w napakowanym dodatkami #900 (sama główna historia będzie liczyć 50 stron), gdzie do serii powróci Superman i dostaniemy zalążek tego, co dalej. Od #901 seria przeniesie się na inny poziom. Kenneth Rocafort od #901 zostanie regularnym rysownikiem serii. 
*Okładki i twórcy 8 tie-inów do eventu "Flashpoint". 
*Informacje z panelu "DC Nation" z minionego Emerald City Comicon. 
*Anne Hathaway potwierdziła, że w "The Dark Knight Rises" wcieli się nie tylko w rolę Seliny Kyle, ale także w jej alter-ego Catwoman. 
*W "The Man of Steel" Marthę Kent sportretuje Diane Lane, plotka mówi zaś, że w filmie pojawi się Generał Zod - którego mógłby zagrać Viggo Mortensen. 
*Liz Hurley zagra przeciwniczkę Wonder Woman w serialu telewizyjnym o przygodach Księżniczki Amazonek. Pedro Pascala zobaczymy w roli policjanta - sprzymierzeńca WW. W obsadzie również Cary Elwes. 
*Gary Oldman (odtwórca roli komisarza Jamesa Gordona) ujawnił, że w filmie pojawi się przeciwnik znany ze starych komiksów. Wychodzi więc na to, że Bane i Catwoman nie są wcale głównymi złymi w "The Dark Knight Rises".
Okładka tygodnia (23.02.2011): "Justice League: Generation Lost" #20,  autor Dustin Nguyen. Na okładce najbardziej intrygujący złoczyńca minionego roku: "the man of the issuse" Maxwell Lord, którego genezę i motywacje poznajemy bliżej wewnątrz komiksu. 
Zeszytówka tygodnia (23.02.2011): "Detective Comics" #874, scenariusz Scott Snyder, rysunki Franceso Franscavilla. Snyder serwuje trzymający w zaciekawieniu numer oparty przede wszystkim na dialogu. Komisarz Jim Gordon po latach spotyka się swym synem w kawiarni - ich rozmowa kreuje nam juniora na niezrównoważonego psychicznie sadystę. Zgrzyt wywołuje dodanie do życiorysu komisarza takiej "bomby", o której inni scenarzyści nigdy nie wspominali (James Gordon junior w pamięci czytelników zapisał się jako bobas, którego ratuje Batman w końcówce "Batman: Rok Pierwszy" Franka Millera). Rysownik, który narysował ten numer celnie wpasował się w gęsty kryminalny klimat scenariusza, trudno oprzeć się wrażeniu, że rysunki przypominają te z "Batman: Rok pierwszy". 
Okładka tygodnia (02.03.2011): "Batman Beyond" #3, autor Dustin Nguyen. Samo zakrzywienie tablicy Mendelejwa wygląda ciekawie, a Batman czy teraźniejszości, czy przyszłości Nguyenowi zawsze wychodzi nad wyraz dobrze. Sam komiks raczej da fanów serialu animowanego. 
Zeszytówka tygodnia (02.03.2011): "Secret Six" #31, scenariusz Gail Simone, rysunki J. Calafiore. Standardowo nowy zeszyt z przygodami Szóstki deklasuje konkurencję. Powraca motyw z pierwszej historii w serii. Kto skorzysta z magicznej karty zapewniającej bezpieczne opuszczenie Piekła? - na to pytanie odpowiedź poznamy za dwa miesiące w finale historii "The Darkest House", która już w pierwszej części zapowiada niełatwą rozgrywkę, zwłaszcza, że Piekło chce kartę z powrotem. 
Rozbrajająca puenta w ostatnim kadrze z najnowszego numeru "Detective Comics".