Magazyn komiksowy (1998-2018). Kontakt: ziniolzine@gmail.com

środa, 6 grudnia 2017

Portugalskojęzyczne komiksy afrykańskie

Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zaprasza na trzecią prelekcję z cyklu AFRO_KULTURY. Gościem będzie dr Jakub Jankowski.

MIEJSCE:
audytorium Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6

PRELEKCJA:
Portugalskojęzyczne komiksy afrykańskie

Będzie o spojrzeniu na komiks krajów PALOP w układzie peryferia-centrum, o roli Portugalii w promocji tych komiksów, o metodologicznych problemach w badaniu komiksu w krajach z tamtego regionu i o pracach publikowanych tylko na rynku portugalskim przez autorów z PALOP pochodzących.

GOŚĆ:
dr Jakub Jankowski - adiunkt w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego (praktyczna nauka języka portugalskiego, przekładoznawstwo, historia kina portugalskiego, problemy społeczne Afryki portugalskojęzycznej), tłumacz (hiszpański, portugalski, angielski), uczestnik łódzkich sympozjów komiksologicznych (2005-2011), szef działu komiksowego w serwisie Poltergeist (2011-2013), współtwórca bloga komiksowego pRzYpAdKiEm (2007-2012), współredaktor Kwartalnika Kultury Komiksowej Ziniol (2008-2010), aktualnie współpracownik Zeszytów Komiksowych i Cyfrowego Ziniola. Członek Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Pomysłodawca i organizator paneli translatologicznych podczas Festiwalu Komiksowa Warszawa. Pracę magisterską poświęcił tendencjom postmodernistycznym w komiksie portugalskim, doktorat aspektowi graficznemu słowa na przykładzie komiksu portugalskiego. Przygotowuje książkę o przekładzie komiksu. Stara się mówić o komiksie na większości konferencji naukowych, w których bierze udział. Uwielbia koty, horrory, piłkę nożną, rower i snowboard.

AFRO_KULTURY to cykl prelekcji na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku poświęconych tzw. sztuce afrykańskiej. Będzie trochę poważnie, a trochę pop, będzie zarówno o sztuce galeryjnej jak i urban arcie. Będzie różnorodnie tak jak różnorodny jest ten wielki kontynent.

ORGANIZATORZY:
Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
dr Anita Wasik

1 komentarz:

Izabella Nowotka pisze...

Jeśli ktoś już zna podstawy języka portugalskiego to jak najbardziej nawet taka forma nauki poprzez czytanie komiksów może być całkiem dobra. Ja postanowiłam się uczyć tego języka za pomocą kursu https://www.jezykiobce.pl/portugalski/759-portugalski-kurs-podstawowy-e-book-mp3-9788377880562.html i po kilku dniach śmiało stwierdzam, że jest to bardzo fajny sposób na naukę tego języka obcego.