Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

czwartek, 16 czerwca 2016

Miejsca - Wood/ Kelly

„Miejsca” Briana Wooda i Ryana Kelly’ego - ta pokaźnych rozmiarów, 12-częściowa przejażdżka po Ameryce Północnej to zlepek historii o ludziach i miejscach, połączony postacią głównej bohaterki imieniem Megan. 
Poznajemy ją w Portland w stanie Oregon, kiedy przez głowę przemyka jej dziesięć tysięcy myśli na sekundę, a wszystkie dotyczą tego czy wyjść z samochodu i zrealizować lewą receptę dla swojego chłopaka. Następnie wraz z nią przenosimy się do Minneapolis w stanie Minnesota, Richmond w stanie Virginia i tak dalej, i tak dalej. Jest nawet Missoula w stanie Montana - miasteczko, witające przybyszów bliźniaczymi wzgórzami (nie mogło być inaczej, skoro urodził się tam David Lynch). Lokacje, odwiedzane przez Megan, lub takie, w których jest ona jedynie wspomnieniem, bądź pojawia się na krótką chwilę - kształtują jej obraz, pokazują jej stopniowy rozwój. 
„Miejsca” przede wszystkim są popisowym numerem scenarzysty, który wspaniale operuje czasem i przestrzenią i niezwykle umiejętnie łączy w całość poszczególne elementy układanki. Cudownie oddaje ostatnie chwile samotności w kinie Oxford, znakomicie wnika w relacje lokatorskie w odcinku zatytułowanym „Megan i Gloria, mieszkanie 5a” oraz tworzy niebanalny romans w „Moim chłopaku z polaroidu”. 
W „Miejscach” absolutnie wszystko jest na swoim miejscu - emocje mogą przyprawić o dreszcze, miejsca ukazane są dogłębnie, a ostatnia scena jest jedyną możliwą ostatnią sceną tego komiksu. 
Brian Wood pracując przy komiksach głównego nurtu chyba nigdy nie zbliżył się do poziomu, jaki zaprezentował w „Miejscach” - komiksie alternatywnym. Podobnie z Ryanem Kellym, który nie zachwycał w „Lucyferze”, ale w czerni i bieli tego komiksu odnalazł się znakomicie. Panowie zrozumieli się bezbłędnie, co zresztą potwierdzają materiały dodatkowe zamieszczone w albumie, sięgające za kulisy powstawania „Miejsc”. Każdy odcinek zyskał tu komentarz poszczególnych autorów, wzbogacony ścieżką dźwiękową, jaka służyła ich komiksowym pracom. 
Tom Waits, Bob Dylan, The Cure, David Bowie, Janet Jackson…  Rozstrzał muzyczny jest tak duży, jak różnorodne są zamieszczone w albumie historie. Trochę tu młodzieńczego punk-rocka, romantycznego plumkania i dojrzałych tonów. To bardzo szczery i wyjątkowy komiks. 
"Miejsca". Scenariusz: Brian Wood. Rysunki: Ryan Kelly. Tłumaczenie: Grzegorz Ciecieląg. Wydawca: Wydawnictwo Komiksowe, Warszawa 2016.
Komiks można kupić tutaj: Sklep Gildia.pl

Brak komentarzy: