Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

wtorek, 21 czerwca 2016

Wieczna wojna - Haldeman/ Marvano

„Wieczna wojna” to dokonana przez Marvano komiksowa adaptacja bestsellerowej powieści science-fiction Joe Haldemana. W latach 70. książka weterana z Wietnamu zdobyła najważniejsze amerykańskie nagrody literackie branży fantastycznej. Do dziś jest głosem aktualnym. Choć wydawałoby się, że traktuje o oczywistościach, nie wszyscy te oczywistości przyswajają naturalnie i co kilka pokoleń należy je w jakiś sposób przypominać. 
„Wieczna wojna” to komiks wymierzony w wojnę, ale – jak mówi autor – nie w żołnierzy. Bezsens krwawego konfliktu zostaje wyolbrzymiony poprzez przetransferowanie wspomnień z Wietnamu w ramy fantastyki naukowej. Wydarzenia, choć podszyte rokiem 1968, rozgrywają się tu w latach 2010 - 3177 i opisują losy jednego człowieka – świadka początku i końca konfliktu – szeregowego, porucznika, aż wreszcie majora Mandelli. Żołnierza mimo woli. Przeciwnika zabijania. 
W „wiecznej wojnie” jest i mięso armatnie, dla uwznioślenia nazwane elitarnym, i głupi pretekst do rozpoczęcia konfliktu, z którego profity trafią do gadających głów na stołkach. Jest i wzmożony rozwój technologiczny, wyścig zbrojeń, krew niewinnych. Jednostka w „Wiecznej wojnie” - głównie jednostka walcząca - zostaje sprowadzona do roli trybiku w systemie, któremu odmawia się jakichkolwiek ludzkich praw, rozbieżnych z interesem narodu. 
Haldeman opisuje również powrót żołnierzy do domu, będącego zupełnie inną rzeczywistością, przepełnioną ludźmi, którzy zatarli pamięć o jeszcze niedawnych bohaterach. Rozciągnięcie akcji w czasie powoduje podkreślenie wojennego absurdu i ludzkiego w nim zagubienia. Ten komiks pokazuje media w służbie polityki, fałszowanie rzeczywistości w imię jedynej słusznej prawdziwej prawdy, okropieństwa konfliktu zbrojnego. „Wieczna wojna” jest także peanem na cześć małych historii zwykłych ludzi, opartych na wiecznej miłości. 
Klasyka pełną gębą i lektura obowiązkowa, zwłaszcza, że wydana w należytej formie. Po opublikowanej w ramach cyklu "Kolekcja science-fiction" wersji małoformatowej, drugie wydanie zyskało twardą oprawę i format A4. Słusznie!
"Wieczna wojna". Scenariusz: Joe Haldeman. Rysunki: Marvano. Kolory: Bruno Marchand. Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski. Wydanie drugie. Wydawca: Egmont Polska, Warszawa 2016.
Komiks można kupić tutaj: Sklep wydawcy, Sklep. Gildia.pl

Brak komentarzy: