Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

poniedziałek, 13 czerwca 2016

Komiksowy doktorat wkrótce w Polsce

Nick Sousanis i "Unflattening" - w wersji polskiej "Niespłaszczenie". Oto najnowsza propozycja Wydawnictwa Komiksowego. Komiks trudny, będący pracą doktorską, a jednocześnie zgarniający znaczące nagrody. Rok temu o "Niespłaszczeniu" pisał Kolega Literat. Dziś kilka słów na temat tego komiksu dorzuca jego wydawca - Wojciech Szot:

Wojciech Szot: Z radością przedstawiam „Unflattening” Nicka Sousanisa. To książka, która przyspiesza rytm serca miłośnika ambitnego komiksu. Doktorat w komiksie? Komiks wydany przez Harvard University Press? Książka o semiotyce, filozofii i fizyce? I do tego komunikatywna? To się udało. I mam nadzieję, że nam się uda już w maju 2017 roku przedstawić jej polską wersję. 
Przewaga słów nad obrazem jest głęboko zakorzeniona w kulturze Zachodu. Ale co jeśli te dwie rzeczy są ze sobą nierozerwalnie złączone, są równymi sobie partnerami w tworzeniu znaczeń? Pisane i rysowane w całości jako komiks?
"Niespłaszczenie" łączy w sobie cechy książki naukowej, popularnego komiksu i eksperymentu wizualnego. 
W jaki sposób widzimy, jak przyswajamy wiedzę o otaczającym nas świecie? Czy można napisać naukową książkę o fizycznych zjawiskach za pomocą komiksu?
Książka Sousanisa to pierwszy w historii doktorat z nauk ścisłych napisany pod postacią powieści graficznej, dzieło przełomowe i nagrodzone m.in. jedną z najważniejszych nagród za książki naukowe – PROSE Award. Lista nagród rośnie:
• Eisner Award 2016 - nominacja w kategorii Best Academic/Scholarly Work
• Lynd Ward Prize for Graphic Novel of the Year.
• 2016 PROSE Award for Excellence in Humanities, Association of American Publishers
• 2016 PROSE Award, Media & Cultural Studies category, Association of American Publishers
• A Choice Outstanding Academic Title of 2015
• A Forbes Best Graphic Novel of 2015
• A New York Observer “Ten Best Books on Innovation” 2015
• A Print Best Design Book of 2015

"Niespłaszczenie" pod postacią komiksu pokazuje jak otaczający na świat jest zbiorem produkowanych przez nas wyobrażeń. Rzeczywiste istnieje, ale dla każdego z nas jest inne. Sousanisowi udało się stworzyć dzieło, który bezsprzecznie przejdzie do historii komiksu. To najciekawsza książka o komiksie w komiksie. Wizjonerska, mimo ograniczeń formalnych. Tłumaczyć będzie Marceli Szpak, a ja zapowiadam publicznie wyjątkowo dokładną redakcję. Arcydzieła na to zasługują.

1 komentarz:

Agnes pisze...

Super, czekam!