Cybersferyczna kontynuacja papierowego hitu! Recenzujemy nie tylko komiksy w twardej oprawie! Redaktor prowadzący: Dominik Szcześniak. Kontakt: ziniolzine@gmail.com

poniedziałek, 5 grudnia 2011

Kibicujemy (226)

Autor: Dominik Szcześniak Lublin w powieści graficznej to tytuł broszury, której premiera przewidziana jest na 13 grudnia 2011 roku. Autorzy: Dominik Szcześniak i Maciej Pałka. Jest to komiksowy reportaż, hołd złożony publikacjom, które w czasach PRLu były wyrazem wolności słowa.
Wydawcą jest Ośrodek Brama Grodzka/ Teatr NN, gdzie komiks będzie dostępny we wspomnianym terminie. Będzie go można również znaleźć w Izbie Drukarstwa. Miejsca te nie są przypadkowe. To w Lublinie wybuchła mała "rewolucja powielaczowa", do Lublina przemycono z Paryża pierwszy powielacz, w Lublinie wreszcie drukowane były KORowskie Komunikaty, Biuletyny oraz dwa pierwsze numery Zapisu. Za temat początków niezależnej poligrafii wzięlibyśmy się nieprzypadkowo - sami wszakże również mamy za sobą epizod "niezależny", związany z xerowanymi zinami. Co prawda kaliber to nieporównywalny, bo jeśli chodzi o stopień ryzyka, my byliśmy zawsze na biegunie wyluzowanego bezpieczeństwa. A jak wszystkim wiadomo, za sprawy związane z wolnością słowa, o których piszemy w komiksie, można było mocno beknąć. Niemniej jednak komiksem, wydanym w formie odpowiedniej do tematyki, zamykamy i podsumowujemy okres xero.

Tworząc komiks mieliśmy do dyspozycji mnóstwo materiału, w tym fantastyczną historię sensacyjną (przemycenie powielacza przez Piotra Jeglińskiego) i szereg zgromadzonych przez Pracownię Historii Mówionej Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN nagrań z relacjami uczestników tamtych wydarzeń. Zdecydowaliśmy się na formę reportażową, ujmującą większość najważniejszych zagadnień. W głównej mierze skupiliśmy się jednak na Zuzi, której historia i znaczenie dla pierwszych kroków niezależnej poligrafii było ogromne.

W zeszycie znajdziecie wiele postaci z kręgu Spotkań - jednego z pierwszych pism, które zaczęły ukazywać się w drugim obiegu. Poznacie metody druku. I przede wszystkim - początki niezależnej poligrafii. Sam materiał jest fascynujący i obowiązkowy do poznania, nie tylko dla tych, którzy interesują się historią.

13 grudnia. Lublin. Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN. Izba Drukarstwa. Zapraszamy.

Ciąg dalszy nastąpi...
Autorem grafiki tytułowej akcji społecznej "Kibicujemy komiksiarzom" jest Wojciech Stefaniec.

3 komentarze:

Iron pisze...

Będzie może szansa na zdobycie tej broszury, poza wersją online?

Dominik Szcześniak pisze...

Będzie. Podobnie jak zina z warsztatów o Świetlickim. Niebawem podamy szczegóły co trzeba zrobić, żeby te fanty dostać.

Iron pisze...

Super, w takim razie czekam z niecierpliwością :)